BiznesINFO.pl
pilne

PGNiG

Białoruś przykręciła kurek z ropą. Surowca do Polski popłynie znacznie mniej

17 Listopada 2021

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Białoruski operator Gomeltransnieft zmniejszył ilość ropy tłoczonej ropociągiem "Przyjaźń", którym surowiec z Rosji przesyłany jest do Polski i dalej do Europy. Biorąc pod uwagę niedawne groźby Aleksandra Łukaszenki dotyczące przerwania dostaw ropy i gazu do Europy, trudno wierzyć, że "prace serwisowe" nie mają znaczenia politycznego.

Rurociąg zaczyna się w rosyjskim obwodzie samarskim, a następnie biegnie na zachód Europy. Dzieli się na dwie nitki jeszcze na terenie Rosji, w Briańsku. Jedna z nich kieruje się w stronę Białorusi i później Polski.

Z Białorusi do Polski od dzisiaj płynie mniej ropy, ma to potrwać przez 3 dni. Oficjalnym powodem zmniejszenia dostaw są niezapowiedziane prace konserwatorskie, o czym poinformowała rosyjska agencja prasowa TASS.

Rosjanie uspokajają Polskę

Fakt zamknięcia na co najmniej 3 dni jednej z nitek ropociągu ze względu na niezaplanowane prace konserwatorskie skomentował rzecznik rosyjskiego Transnieftu Igor Demin.

Zobowiązany kontraktami z polskimi odbiorcami Transnieft zapewnia, że mimo kilkudniowej przerwy, wszystkie cele przesyłowe na listopad zostaną spełnione.

biznesinfo-1

ZUS ponagla Polaków. Wnioski o wypłatę można składać tylko do końca listopada

CZYTAJ DALEJ

Trudno wierzyć w prawdziwy powód

Nagłe prace konserwatorskie dokonywane przez Białorusinów dziwią z tego powodu, że Aleksandr Łukaszenka niedawno jeszcze groził zakręceniem kurków z gazem i ropą, jeśli Unia Europejska zdecyduje się nałożyć sankcje gospodarcze na Mińsk.

Nagłe ograniczenie dostaw może być więc interpretowane jako demonstracja siły reżimu Aleksandra Łukaszenki.

Póki co, Białorusini deklarują, że prace potrwają przez 3 dni. Jednak biorąc pod uwagę, że owych prac w planach wcale nie było, to istnieje ryzyko, że się przedłużą.

pilne swiat (1) (1)

Kreml uznał, że decyzja o Nord Stream 2 nie jest polityczna. Gazociąg zacznie pracować

CZYTAJ DALEJ

PKN Orlen komentuje sprawę

Po doniesieniach o zmniejszeniu ilości dostaw ropy przez Białoruś do Polski, głos zabrał PKN Orlen, który uspokoił Polaków. Polski gigant paliwowy zapewnił, że ropa do rafinerii płynie zgodnie z planem.

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Energetyka

Od nowego roku ruszają programy dofinansowań zwiększające efektywność energetyczną

Czytaj więcej >

Energetyka

PKN ORLEN i PGNiG pracują nad nowym źródłem energii. Zapowiadają przełom

Czytaj więcej >
z ost chwili

Energetyka

Rząd właśnie ogłosił. Będzie wielka obniżka cen gazu i prądu

Czytaj więcej >
pilne

Energetyka

Coraz mniej węgla na zimę. Magazyny świecą pustkami, a ceny rosną

Czytaj więcej >
Kopalnia Turów

Energetyka

Rzecznik generalny TSUE ogłosi opinię ws. kopalni Turów dopiero w przyszłym roku

Czytaj więcej >

Energetyka

Odkryto olbrzymie złoża gazu ziemnego. Sytuacja energetyczna ulegnie zmianie

Czytaj więcej >