BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Rusza kontrola programu "500 Plus". Będzie dotyczyć faktycznego wykorzystania pieniędzy

8 Października 2019

Autor tekstu:

Paulina Musianek

Udostępnij:

500 plus zostanie wzięte pod lupę wojewody mazowieckiego Zdzisława Sipiery. Szczegółowa kontrola ma dotyczyć trzech aspektów: szacowania kwot dotacji, faktycznego wykorzystania pieniędzy na program i rzetelności sprawozdań finansowych.

500 plus do kontroli

500 plus w Warszawie to głośny od dwóch tygodni temat. Jak twierdzą władze miasta, stolica otrzymuje zbyt małe środki od rządu i apeluje o zwiększenie dotacji. Zaś Ministerstwo Finansów zrzucało winę na miasto zarzucając Ratuszowi, że ten źle zarządza środkami. 

Według wyliczeń warszawskiego Ratusza, brakuje mu aż pół miliarda złotych, aby wypłacić świadczenie wszystkim beneficjentom w okresie od sierpnia do grudnia tego roku. Według Trzaskowskiego obecny plan wydatków w wysokości ok. 776,9 mln zł "nie zabezpiecza potrzeb mieszkańców Warszawy w zakresie realizacji programu Rodzina 500 Plus i już we wrześniu zabraknie środków na wypłatę świadczeń dla rodziców".

- Stan taki powoduje nie tylko paraliż wypłat spowodowany brakiem środków, ale również blokuje wydawanie kolejnych informacji o przyznaniu świadczenia wychowawczego, ponieważ wiąże się to z zaciąganiem zobowiązań finansowych ponad plan, co skutkuje naruszeniem dyscypliny finansów publicznych" - pisał prezydent Warszawy.

Kontrola w warszawskim Ratuszu

Teraz sprawa ma się wyjaśnić. Jak zapowiedział wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera, ma zostać przeprowadzona szczegółowa kontrola obejmująca środki na 500 plus w Warszawie.

- Środki na wypłaty 500 plus przechodziły do urzędu stołecznego, informacje, które przekazywał prezydent Rafał Trzaskowski muszą być wyjaśnione – poinformował Sipiera komentując kontrolę rozpoczętą w poniedziałek w warszawskim ratuszu. Zapowiedział, że będzie ona pogłębiona - ma potrwać kilka tygodni i dotyczyć trzech aspektów: szacowania kwot dotacji, faktycznego wykorzystania pieniędzy na program "Rodzina 500 plus" i rzetelności sprawozdań finansowych.

- Warszawa jest dużym miastem i te kwoty są ogromne - ocenił wojewoda mazowiecki. Wyraził również nadzieję, że udowodnił, że pieniądze na odpowiednie kwoty wpływały do urzędu stołecznego. Według niego „gdzieś jest jakiś błąd” i chce, aby kontrolerzy go znaleźli. Wojewoda podkreślił też, że sprawa nie może zostać „na poziomie przepychanki słownej, tylko to muszą być dokumenty”. 

Według teorii Jarosława Kaczyńskiego, Trzaskowski prowadzi "operację zmierzającą do niewypłacania 500 plus". – Chciałem te działania bardzo surowo potępić i jednocześnie wezwać prezydenta Trzaskowskiego do ich zaniechania – oświadczył prezes.  Zapewniał, że wszystkie pieniądze niezbędne do wypłacania świadczenia w warszawie zostały przekazane władzom miasta.

Podobne artykuły

Ozonatory robią furorę. Polacy w szale zakupów sprzętu, który do tej pory był sprzedawany profesjonalistom.

Finanse

Jedno urządzenie coraz częściej pojawia się w polskich domach. Pomaga zadbać o prawdziwą czystość

Czytaj więcej >
Kurs złotego umacnia się, ale na jak długo?

Finanse

Nie nadchodzi zbyt dobry okres dla złotówki. Czarne chmury nad polską walutą

Czytaj więcej >
By Wistula - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=77468950

Finanse

PKO BP: ceny mieszkań czeka potężny spadek. Eksperci podają o ile

Czytaj więcej >
Właściciele galerii unikną podatku od przychodów z budynku?

Finanse

Nie będą płacić podatku za okres lockdownu. Ministerstwo Finansów w końcu zajęło stanowisko

Czytaj więcej >
Rząd zabierze myśliwym pieniądze?

Finanse

Rząd sięga po pieniądze myśliwych. Polski Związek Łowiecki oburzony, w grę wchodzą miliony złotych

Czytaj więcej >
Dodatek solidarnościowy w Sejmie

Finanse

Dodatek solidarnościowy już rozpatrywany w Sejmie. Wiemy, kto będzie mógł się o niego starać

Czytaj więcej >