500 plus
Wikipedia/Stiopa
Autor Paulina Musianek - 8 Października 2019

Rusza kontrola programu „500 Plus”. Będzie dotyczyć faktycznego wykorzystania pieniędzy

500 plus zostanie wzięte pod lupę wojewody mazowieckiego Zdzisława Sipiery. Szczegółowa kontrola ma dotyczyć trzech aspektów: szacowania kwot dotacji, faktycznego wykorzystania pieniędzy na program i rzetelności sprawozdań finansowych.

500 plus do kontroli

500 plus w Warszawie to głośny od dwóch tygodni temat. Jak twierdzą władze miasta, stolica otrzymuje zbyt małe środki od rządu i apeluje o zwiększenie dotacji. Zaś Ministerstwo Finansów zrzucało winę na miasto zarzucając Ratuszowi, że ten źle zarządza środkami.

Według wyliczeń warszawskiego Ratusza, brakuje mu aż pół miliarda złotych, aby wypłacić świadczenie wszystkim beneficjentom w okresie od sierpnia do grudnia tego roku. Według Trzaskowskiego obecny plan wydatków w wysokości ok. 776,9 mln zł "nie zabezpiecza potrzeb mieszkańców Warszawy w zakresie realizacji programu Rodzina 500 Plus i już we wrześniu zabraknie środków na wypłatę świadczeń dla rodziców".

- Stan taki powoduje nie tylko paraliż wypłat spowodowany brakiem środków, ale również blokuje wydawanie kolejnych informacji o przyznaniu świadczenia wychowawczego, ponieważ wiąże się to z zaciąganiem zobowiązań finansowych ponad plan, co skutkuje naruszeniem dyscypliny finansów publicznych" - pisał prezydent Warszawy.

Kontrola w warszawskim Ratuszu

Teraz sprawa ma się wyjaśnić. Jak zapowiedział wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera, ma zostać przeprowadzona szczegółowa kontrola obejmująca środki na 500 plus w Warszawie.

- Środki na wypłaty 500 plus przechodziły do urzędu stołecznego, informacje, które przekazywał prezydent Rafał Trzaskowski muszą być wyjaśnione – poinformował Sipiera komentując kontrolę rozpoczętą w poniedziałek w warszawskim ratuszu. Zapowiedział, że będzie ona pogłębiona - ma potrwać kilka tygodni i dotyczyć trzech aspektów: szacowania kwot dotacji, faktycznego wykorzystania pieniędzy na program "Rodzina 500 plus" i rzetelności sprawozdań finansowych.

- Warszawa jest dużym miastem i te kwoty są ogromne - ocenił wojewoda mazowiecki. Wyraził również nadzieję, że udowodnił, że pieniądze na odpowiednie kwoty wpływały do urzędu stołecznego. Według niego „gdzieś jest jakiś błąd” i chce, aby kontrolerzy go znaleźli. Wojewoda podkreślił też, że sprawa nie może zostać „na poziomie przepychanki słownej, tylko to muszą być dokumenty”.

Według teorii Jarosława Kaczyńskiego, Trzaskowski prowadzi "operację zmierzającą do niewypłacania 500 plus". – Chciałem te działania bardzo surowo potępić i jednocześnie wezwać prezydenta Trzaskowskiego do ich zaniechania – oświadczył prezes. Zapewniał, że wszystkie pieniądze niezbędne do wypłacania świadczenia w warszawie zostały przekazane władzom miasta.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News