BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Nowy podatek to cios dla Polaków. Pozbawi pracy kilkadziesiąt tysięcy ludzi

18 Października 2019

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Podatek węglowy może sprawić, że nawet 40 tys. osób może stracić pracę w przeciągu 11 lat - poinformował Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Podatek węglowy ograniczy liczbę miejsc pracy

Podatek węglowy wpłynie na liczbę miejsc pracy. Analitycy Międzynarodowego Funduszu Walutowego uważają, że wprowadzenie podatku węglowego może spowodować bardzo poważne konsekwencje na polskim rynku - informuje portal biznes.radiozet.pl.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy opublikował w piątek rozdział jesiennego wydania przeglądu rozwiązań fiskalnych “Fiscal Monitor”, w którym zostały przedstawione pomysły mogące się przyczynić do redukcji emisji dwutlenku węgla (CO2) na świecie. Wśród rozwiązań pojawił się między innymi podatek węglowy. Obowiązywałby firmy związane z paliwami kopalnymi, czyli rafinerie i kopalnie. Wysokość podatku byłaby zależna od stopnia użycia węgla.

Podatek węglowy ciosem dla pracowników

Jednak wprowadzenie podatku węglowego w Polsce może przynieść opłakane skutki. Z analizy Międzynarodowego Funduszu Walutowego wynika, że podatek w wysokości 50 dolarów od tony dwutlenku węgla spowodowałby utratę ok. 40 tys. miejsc pracy więcej w górnictwie i bliskich sektorach do 2030 roku. 

Zgodnie z szacunkami MFW spadek zatrudnienia w całej gospodarce po wprowadzeniu nowego podatku wyniósłby 0,3-0,9 proc. Analitycy przewidują też wzrost zatrudnienia w pozostałych sektorach np. energii odnawialnej, jednak może to dotyczyć innych regionów kraju niż tych gdzie liczba miejsc pracy w górnictwie zostanie ograniczona. 

Statistical Review of World Energy podaje, że Polska jest dziewiątym największym producentem węgla na świecie z wydobyciem liczącym 127 mln ton.

Tagi:

węgielPolskapodatekpraca

Stanisław WęgrowskiAutor

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 31.12.2020. Z 31 grudnia 2020 r. na 1 stycznia 2021 r. w godzinach od 19:00 do 6:00 w calym kraju obowiazuje zakaz przemieszczania sie. Wyjatkiem sa m.in. niezbedne czynnosci sluzbowe oraz inne wskazane w rozporzadzeniu. Za nieuzasadnione wyjscie z domu grozi m.in. mandat. W przypadku doniesienia do sanepidu, ten - za zlamanie obostrzen epidemicznych - moze nalozyc kare administracyjna w wysokosci do 30 tys. zl. N/z patroli policji na placu Bankowym.

Polska i Świat

Policja dzisiaj ruszyła na łowy. Mandat 3 tys. zł grozi bardzo wielu kierowcom

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Władze Nowego Jorku chcą zatrudnić szczurołapa. Oferują nawet 170 tys. dolarów rocznie

Czytaj więcej >

Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa

Polska i Świat

Nowelizacja Kodeksu karnego. Bezwzględne kary dla pijanych kierowców

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Znana polska sieć restauracji ogłosiła upadłość

Czytaj więcej >
Wielka awantura w Sejmie. Opozycja grzmi: "Dlaczego nie chcecie bronić polskiego nieba?"

Polska i Świat

Sejm uchwalił nowelę ustawy o podatku akcyzowym. Istotne zapisy dotyczące opłaty paliwowej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Polska przekazała Ukrainie już ponad 10 tys. terminali Starlink

Czytaj więcej >