podatek węglowy
Flickr/Rob Milsom
Autor Stanisław Węgrowski - 18 Października 2019

Nowy podatek to cios dla Polaków. Pozbawi pracy kilkadziesiąt tysięcy ludzi

Podatek węglowy może sprawić, że nawet 40 tys. osób może stracić pracę w przeciągu 11 lat - poinformował Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Podatek węglowy ograniczy liczbę miejsc pracy

Podatek węglowy wpłynie na liczbę miejsc pracy. Analitycy Międzynarodowego Funduszu Walutowego uważają, że wprowadzenie podatku węglowego może spowodować bardzo poważne konsekwencje na polskim rynku - informuje portal biznes.radiozet.pl.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy opublikował w piątek rozdział jesiennego wydania przeglądu rozwiązań fiskalnych “Fiscal Monitor”, w którym zostały przedstawione pomysły mogące się przyczynić do redukcji emisji dwutlenku węgla (CO2) na świecie. Wśród rozwiązań pojawił się między innymi podatek węglowy. Obowiązywałby firmy związane z paliwami kopalnymi, czyli rafinerie i kopalnie. Wysokość podatku byłaby zależna od stopnia użycia węgla.

Emerytura nie wystarcza. Przerażająca codzienność setek tysięcy emerytówEmerytura nie wystarcza. Przerażająca codzienność setek tysięcy emerytówCzytaj dalej

Podatek węglowy ciosem dla pracowników

Jednak wprowadzenie podatku węglowego w Polsce może przynieść opłakane skutki. Z analizy Międzynarodowego Funduszu Walutowego wynika, że podatek w wysokości 50 dolarów od tony dwutlenku węgla spowodowałby utratę ok. 40 tys. miejsc pracy więcej w górnictwie i bliskich sektorach do 2030 roku.

Zgodnie z szacunkami MFW spadek zatrudnienia w całej gospodarce po wprowadzeniu nowego podatku wyniósłby 0,3-0,9 proc. Analitycy przewidują też wzrost zatrudnienia w pozostałych sektorach np. energii odnawialnej, jednak może to dotyczyć innych regionów kraju niż tych gdzie liczba miejsc pracy w górnictwie zostanie ograniczona.

Statistical Review of World Energy podaje, że Polska jest dziewiątym największym producentem węgla na świecie z wydobyciem liczącym 127 mln ton.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zapukają do drzwi i nałożą karę. Poczta zmusiła do zapłaty już 9,5 tys. osób
  2. Spiesz się z uregulowaniem długów. Wchodzi ustawa, która może cię pogrążyć
  3. Nowy podatek nie do ominięcia. Nie uratuje cię nawet zasłanianie się związkiem małżeńskim
  4. Carrefour ominie zakaz handlu w niedzielę. Znalazł zaskakujący sposób
  5. W galerii handlowej podszedł do niej starszy pan i poprosił o przysługę. Po wszystkim uciekła do toalety i długo płakała
  6. TVN opublikował ważny apel dla Polaków. Można stracić ogromne pieniądze, nawet ponad 300 tysięcy złotych

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News