BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Nowy podatek to cios dla Polaków. Pozbawi pracy kilkadziesiąt tysięcy ludzi

18 Października 2019

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Podatek węglowy może sprawić, że nawet 40 tys. osób może stracić pracę w przeciągu 11 lat - poinformował Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Podatek węglowy ograniczy liczbę miejsc pracy

Podatek węglowy wpłynie na liczbę miejsc pracy. Analitycy Międzynarodowego Funduszu Walutowego uważają, że wprowadzenie podatku węglowego może spowodować bardzo poważne konsekwencje na polskim rynku - informuje portal biznes.radiozet.pl.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy opublikował w piątek rozdział jesiennego wydania przeglądu rozwiązań fiskalnych “Fiscal Monitor”, w którym zostały przedstawione pomysły mogące się przyczynić do redukcji emisji dwutlenku węgla (CO2) na świecie. Wśród rozwiązań pojawił się między innymi podatek węglowy. Obowiązywałby firmy związane z paliwami kopalnymi, czyli rafinerie i kopalnie. Wysokość podatku byłaby zależna od stopnia użycia węgla.

Podatek węglowy ciosem dla pracowników

Jednak wprowadzenie podatku węglowego w Polsce może przynieść opłakane skutki. Z analizy Międzynarodowego Funduszu Walutowego wynika, że podatek w wysokości 50 dolarów od tony dwutlenku węgla spowodowałby utratę ok. 40 tys. miejsc pracy więcej w górnictwie i bliskich sektorach do 2030 roku. 

Zgodnie z szacunkami MFW spadek zatrudnienia w całej gospodarce po wprowadzeniu nowego podatku wyniósłby 0,3-0,9 proc. Analitycy przewidują też wzrost zatrudnienia w pozostałych sektorach np. energii odnawialnej, jednak może to dotyczyć innych regionów kraju niż tych gdzie liczba miejsc pracy w górnictwie zostanie ograniczona. 

Statistical Review of World Energy podaje, że Polska jest dziewiątym największym producentem węgla na świecie z wydobyciem liczącym 127 mln ton.

Statistical Review of World Energy podaje, że Polska jest dziewiątym największym producentem węgla na świecie z wydobyciem liczącym 127 mln ton.

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >