Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Wyniki wyborów do Senatu. Przewaga PiS topnieje w szybkim tempie
Stanisław Węgrowski
Stanisław Węgrowski 14.10.2019 02:00

Wyniki wyborów do Senatu. Przewaga PiS topnieje w szybkim tempie

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Wyniki wyborów do Senatu

Państwowa Komisja Wyborcza podała wyniki wyborów do Senatu po przeliczeniu głosów z 82,4 proc. obwodowych komisji wyborczych. Prawo i Sprawiedliwość otrzymało 45,8 proc. głosów i prowadzi w wyborach do Senatu. Na drugim miejscu uplasowała się Koalicja Obywatelska z wynikiem 33,9 proc. Do Senatu dostało się jeszcze Polskie Stronnictwo Ludowe, które zanotowało wynik 5,5 proc. głosów. Pozostałe komitety, które dostały się do Sejmu, nie przekroczyły progu wyborczego. Sojusz Lewicy Demokratycznej otrzymał 2,3 proc. głosów, a Konfederacja 0,9 proc. głosów.

Ze względu na to, że wybory do Senatu RP są przeprowadzane w okręgach jednomandatowych to wyniki w skali ogólnokrajowej są przeliczane inaczej niż w wyborach do Sejmu.

Wyniki wyborów - PiS traci przewagę

Parę godzin wcześniej Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała cząstkowe wyniki wyborów do Senatu z 42,26 proc. komisji. Zgodnie z nimi, PiS uzyskało 49,41 proc., Koalicja Obywatelska 29,81 proc., a Polskie Stronnictwo Ludowe 5,49 proc. głosów. Pozostałe komitety nie przekroczyły progu wyborczego na poziomie 5 procent i nie wejdą do Senatu. Natomiast wyniki wyborów z 72 proc. obwodowych komisji były podobne do tych ostatnich podanych przez PKW.

Na pełne wyniki wyborów będzie trzeba poczekać prawdopodobnie do późnych godzin wieczornych w poniedziałek. Istnieje też możliwość, że pełne oficjalne wyniki poznamy we wtorek rano.