umorzenie podatku skarbówka
Wikipedia/Radosław Drożdżewski (User:Zwiadowca21)
Autor Paulina Musianek - 28 Października 2019

Mandat 500 zł lub utrata dowodu rejestracyjnego. Wymiana niektórych części w aucie grozi karą

Mandat w wysokości 500 zł lub nawet zabranie dowodu rejestracyjnego - to właśnie grozi kierowcy, który nie zadba o niewielki szczegół w swoim samochodzie. Co dziesiąty samochód ma "niekompatybilność światła".

Mandat za “niekompatybilność światła”

Mandat w wysokości 500 zł to i tak łagodniejsza kara grożąca kierowcy, którego auto ma źle ustawione lampy albo zamontowane niewłaściwe żarówki. W najgorszym przypadku za tzw. “niekompatybilność światła” może stracić on dowód rejestracyjny. Jak czytamy na tvn24, nawet co dziesiąty samochód ma taki problem.

Światła drogowe są wyposażeniem standardowym każdego samochodu, który rozpędza się powyżej 40 km/h. Bez tego elementu auto nie otrzyma homologacji, czyli nie będzie dopuszczone do poruszania się po drogach publicznych. Należy jednak wiedzieć, że nie każde żarówki można montować w samochodach.

- Jeśli policjant zatrzyma do kontroli pojazd, który powinien mieć źródło światła halogenowe, a ma inną żarówkę, to my nazywamy to niekompatybilność światła z reflektorem - wyjaśniał portalowi podinsp. Radosław Kobryś z Komendy Głównej Policji. W Polsce używanie żarówek LED-owych na drogach publicznych jest zakazane oraz surowo karane. Dr inż. Tomasz Targosiński z Instytutu Transportu Drogowego tłumaczył, że niektóre z zestawów LED-owych świecą dobrze. - Natomiast wiele z nich świeci zdecydowanie gorzej od żarówki. Są takie zamienniki, które mogą oślepiać innych kierowców, a przy okazji gorzej oświetlać drogę przed kierowcą, choć on może mieć subiektywne odczucie, że widzi więcej światła na drodze - powiedział Targosiński.

600 złotych emerytury brutto. Za 11 lat setki tysięcy Polaków właśnie tyle otrzyma od ZUS600 złotych emerytury brutto. Za 11 lat setki tysięcy Polaków właśnie tyle otrzyma od ZUSCzytaj dalej

Darmowe sprawdzenie świateł

Niekompatybilność światła może kosztować kierowcę 500 złotych mandatu lub nawet utratę dowodu rejestracyjnego pojazdu. Aby upewnić się, że auto ma odpowiednie światła można skorzystać z darmowego sprawdzania oświetlenia na wybranych stacjach diagnostycznych, na które zaprasza Instytut Transportu Samochodowego. Akcja darmowego sprawdzania oświetlenia odbędzie się 16 i 23 listopada.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pielęgniarka walcząca z koronawirusem straciła dom. Była na dyżurze, kiedy wybuchł pożar
  2. Powstała mapa pokazująca stan załamania polskiej służby zdrowia na żywo
  3. Nawet 200 tys. Polaków trafi na bruk. Ty także możesz zostać bez pracy
  4. Kupujący w lumpeksach mogą się niedługo mocno zdziwić. Sklepy pojawią się w nietypowych lokalizacjach
  5. Mężczyzna kupił piękny dom. Poczuł niepokój i zaczął kopać w ogrodzie, odkrył prawdę
  6. Bary i kawiarnie działają, dzieci chodzą do szkoły. Podejście europejskiego kraju do pandemii może dziwić

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News