BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Płaca minimalna może zniszczyć sektor. 360 tys. Polakom grozi trafienie na bruk

7 Października 2019

Autor tekstu:

Paulina Musianek

Udostępnij:

Płaca minimalna, która ma rekordowo skoczyć w przyszłym roku, może być sporym zagrożeniem dla polskich firm. Skutki takich zmian mogą być dramatyczne, w szczególności dla małych przedsiębiorców.

Płaca minimalna ma zostać podniesiona do poziomu 2,6 tys. zł. brutto na koniec 2020 r. i 4 tys. zł na koniec 2023 r. Oczywiście, jeśli PiS wygra i Jarosław Kaczyński nie wycofa się ze swoich obietnic. Taka drastyczna zmiana niesie za sobą poważne konsekwencje m.in. dla poziomu wynagrodzeń ogółem, zatrudnienia i poziomu cen. Najnowszy raport GUS dotyczący mikrofirm daje obraz, jak istotną częścią rynku pracy są pracownicy zarabiający najniższą krajową. Wzrost minimalnej pensji będzie potężnym skokiem dla gospodarki, która może nie unieść tak rewolucyjnej polityki. Skutki odczujemy wszyscy. 

Płaca minimalna a mikrofirmy

GUS opublikował w piątek dane o części rynku pracy, często bagatelizowanej przez analityków i polityków, czyli o mikrofirmach - działalności gospodarczych przedsiębiorstw zatrudniających do 9 osób. 

“Liczba mikroprzedsiębiorstw stale rośnie — w 2018 r. było ich 2,146 mln, a więc o 3,5 proc. więcej niż rok wcześniej. Pracuje w nich 4,173 mln Polaków, co oznacza wzrost o 2 proc. wobec zeszłego roku. 22 proc. działa w branży handlowej i naprawy pojazdów samochodowych. Na drugim miejscu są firmy budowlane (13,8 proc.), a na trzecim — działalność profesjonalna, naukowa i techniczna (13,6 proc.). Pod tą kategorią kryją się głównie wykonawcy wolnych zawodów pracujący w formule B2B.” - czytamy w Pulsie Biznesu.

Średnia miesięczna pensja płacona w mikroprzedsiębiorstwach wynosi 3081 zł brutto (najwięcej w informatyce i komunikacji - 5285 zł, najmniej w leśnictwie i rybactwie — 2440 zł). Po prostu małych firm ciągle nie stać na znaczne podwyżki dla pracowników, więc płacą mniej niż duże. Na początku rozwoju biznesu szuka się cięcia kosztów wszędzie, m.in. właśnie w pensjach pracowników, dlatego też zapowiadany przez Prawo i Sprawiedliwość duży skok minimalnego wynagrodzenia budzi niepokój wśród przedsiębiorców.

Wyższe pensje to zagrożenie niewypłacalności i - albo zamknięcia biznesu, co i tak jest dużym zagrożeniem na początku prowadzenia działalności, albo w najlepszym przypadku - zastopowania rozwoju firmy.

Nie można też zapomnieć, że płaca minimalna wywiera wpływ również na inne sfery gospodarki. Przedsiębiorcy w reakcji na wzrost płacy minimalnej będą podnosić ceny swoich produktów, aby utrzymać rentowność swojej działalności. W skali całej gospodarki prowadzi to do zwiększenia inflacji.

Jak podaje GUS, mikrofirmy zatrudniały w ubiegłym roku łącznie 4,17 mln osób. To więcej niż co czwarty pracujący w polskiej gospodarce, więc wpływ na zwiększenie inflacji może być więc bardzo intensywny.

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >