płaca minimalna
Unsplash/Oscar Gálvez
Autor Paulina Musianek - 7 Października 2019

Płaca minimalna może zniszczyć sektor. 360 tys. Polakom grozi trafienie na bruk

Płaca minimalna, która ma rekordowo skoczyć w przyszłym roku, może być sporym zagrożeniem dla polskich firm. Skutki takich zmian mogą być dramatyczne, w szczególności dla małych przedsiębiorców.

Płaca minimalna ma zostać podniesiona do poziomu 2,6 tys. zł. brutto na koniec 2020 r. i 4 tys. zł na koniec 2023 r. Oczywiście, jeśli PiS wygra i Jarosław Kaczyński nie wycofa się ze swoich obietnic. Taka drastyczna zmiana niesie za sobą poważne konsekwencje m.in. dla poziomu wynagrodzeń ogółem, zatrudnienia i poziomu cen. Najnowszy raport GUS dotyczący mikrofirm daje obraz, jak istotną częścią rynku pracy są pracownicy zarabiający najniższą krajową. Wzrost minimalnej pensji będzie potężnym skokiem dla gospodarki, która może nie unieść tak rewolucyjnej polityki. Skutki odczujemy wszyscy.

Płaca minimalna a mikrofirmy

GUS opublikował w piątek dane o części rynku pracy, często bagatelizowanej przez analityków i polityków, czyli o mikrofirmach - działalności gospodarczych przedsiębiorstw zatrudniających do 9 osób.

“Liczba mikroprzedsiębiorstw stale rośnie — w 2018 r. było ich 2,146 mln, a więc o 3,5 proc. więcej niż rok wcześniej. Pracuje w nich 4,173 mln Polaków, co oznacza wzrost o 2 proc. wobec zeszłego roku. 22 proc. działa w branży handlowej i naprawy pojazdów samochodowych. Na drugim miejscu są firmy budowlane (13,8 proc.), a na trzecim — działalność profesjonalna, naukowa i techniczna (13,6 proc.). Pod tą kategorią kryją się głównie wykonawcy wolnych zawodów pracujący w formule B2B.” - czytamy w Pulsie Biznesu.

Średnia miesięczna pensja płacona w mikroprzedsiębiorstwach wynosi 3081 zł brutto (najwięcej w informatyce i komunikacji - 5285 zł, najmniej w leśnictwie i rybactwie — 2440 zł). Po prostu małych firm ciągle nie stać na znaczne podwyżki dla pracowników, więc płacą mniej niż duże. Na początku rozwoju biznesu szuka się cięcia kosztów wszędzie, m.in. właśnie w pensjach pracowników, dlatego też zapowiadany przez Prawo i Sprawiedliwość duży skok minimalnego wynagrodzenia budzi niepokój wśród przedsiębiorców.

Prawdziwa plaga wśród grzybiarzy. Policja interweniuje codzienniePrawdziwa plaga wśród grzybiarzy. Policja interweniuje codziennieCzytaj dalej

Wyższe pensje to zagrożenie niewypłacalności i - albo zamknięcia biznesu, co i tak jest dużym zagrożeniem na początku prowadzenia działalności, albo w najlepszym przypadku - zastopowania rozwoju firmy.

Nie można też zapomnieć, że płaca minimalna wywiera wpływ również na inne sfery gospodarki. Przedsiębiorcy w reakcji na wzrost płacy minimalnej będą podnosić ceny swoich produktów, aby utrzymać rentowność swojej działalności. W skali całej gospodarki prowadzi to do zwiększenia inflacji.

Jak podaje GUS, mikrofirmy zatrudniały w ubiegłym roku łącznie 4,17 mln osób. To więcej niż co czwarty pracujący w polskiej gospodarce, więc wpływ na zwiększenie inflacji może być więc bardzo intensywny.

Skażone mięso wycofywane w pośpiechu. 5 ofiar śmiertelnychSkażone mięso wycofywane w pośpiechu. 5 ofiar śmiertelnychCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zapukają do drzwi i nałożą karę. Poczta zmusiła do zapłaty już 9,5 tys. osób
  2. Spiesz się z uregulowaniem długów. Wchodzi ustawa, która może cię pogrążyć
  3. Złota jesień dla seniorów. Od dziś dostaną wyższe emerytury
  4. Panna młoda miała powody, żeby być zła. Podczas ślubu teściowa przekroczyła wszystkie granice

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News