spółdzielnia mieszkaniowa
Wikipedia/Ulrike
Autor Paulina Musianek - 11 Października 2019

Zasady działania spółdzielni mieszkaniowych zmienią się całkowicie. Więcej praw dla mieszkańców

Spółdzielnia mieszkaniowa często rządzi się swoimi prawami. Teraz ma się do zmienić - jak zapowiada senator Lidia Staroń, czeka nas teraz walka o prawa lokatorów. Proponuje przeprowadzenie wyborów i demokratyczne wybranie prezesa spółdzielni.

Spółdzielnia mieszkaniowa we władzy mieszkańców

Spółdzielnie mieszkaniowe czeka rewolucja? Spółdzielcy z całej Polski od lat domagają się zmian. Ubiegająca się o reelekcję senator z Olsztyna Lidia Staroń zapowiada reformę sposobu wyboru władz spółdzielni. Projekt ustawy w tej sprawie jest już gotowy. Według pomysłu Staroń, każdy powinien mieć możliwość wyboru władz swojej spółdzielni, jak donosi “Fakt”. Senator proponuje, by wybory odbywały się w dni wolne od pracy, tak aby jak najwięcej osób - wzorem wyborów parlamentarnych czy prezydenckich - mogło oddać swój głos.

– Wiadomo, jak wybory w spółdzielni wyglądają dzisiaj. Prezesa wybiera rada nadzorcza i praktycznie nie ma siły, żeby go odwołać. Rada nadzorcza to najczęściej „drużyna” prezesa, a jej członkowie są zarządowi bezwzględnie posłuszni, zamiast go kontrolować – mówi Faktowi senator Staroń.

500 plus będzie powoli wygaszane. Wiele osób pożegna się ze świadczeniem500 plus będzie powoli wygaszane. Wiele osób pożegna się ze świadczeniemCzytaj dalej

Prezes spółdzielni jak prezydent

Kadencja prezesa i zarządu po tej rewolucji w przepisach miałaby trwać cztery lata, a spółdzielcy mieliby prawo wglądu we wszystkie dokumenty.

Lidia Staroń planuje również rozszerzenie prawa spółdzielców do informacji – prawo wglądu do wszystkich dokumentów (nie tylko jak dzisiaj prawa do otrzymywania umów, faktur, uchwał, protokołów, sprawozdań finansowych), a także otrzymywania ich odpisów. Senator proponuje także uproszczenie procedury uwłaszczenia – bez konieczności sporządzania aktu notarialnego.

To nie jedyne zmiany w rewolucji w spółdzielniach. Jak informuje WP, wejść w życie ma też pomysł ograniczenia kręgu osób, które mogą zostać pełnomocnikiem członka spółdzielni na walnym zgromadzeniu. Mógłby nim zostać tylko: małżonek, ojciec, dziadek, syn, córka, wnuk lub inni członkowie spółdzielni.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zapukają do drzwi i nałożą karę. Poczta zmusiła do zapłaty już 9,5 tys. osób
  2. Spiesz się z uregulowaniem długów. Wchodzi ustawa, która może cię pogrążyć
  3. Wszyscy z prawem jazdy zapłacą. Szykujcie się na wydatek
  4. Carrefour ominie zakaz handlu w niedzielę. Znalazł zaskakujący sposób
  5. Gwiazda TVN ma raka, pokazała leki za 600 zł. ”To nie my jesteśmy chorzy, a kraj, w którym żyjemy”
  6. Mateusz Morawiecki wprowadził w całej Polsce stan alarmowy

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News