BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Dramat Tesco. Może całkowicie zniknąć z rynku

2 Października 2019

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Sieć Tesco może wycofać się z Polski - informuje Bloomberg. Władze angielskiej spółki rozważają sprzedaż polskiego oddziału firmy. Tesco nie radzi sobie w Europie Środkowo-Wschodniej.

Tesco może wycofać się z Polski

O tym, że Tesco planuje wycofać się z polskiego rynku mówi się od jakiegoś czasu. Sytuacja angielskiej spółki w Europie Środkowo-Wschodniej nie jest dobra - firma rozważała wycofanie się z tego regionu już cztery lata temu. Pomimo, że ostatecznie do tego nie doszło, to w międzyczasie wydarzyło się sporo. Firma notowała duże straty i spadki sprzedaży. Poza tym Tesco masowo zwalniało pracowników. Prognozy finansowe również nie są dobre. Widmo wycofania się z krajów wschodniej Europy, w tym Polski jest coraz większe.

Tesco jeszcze nie podjęło decyzji

Zgodnie z informacjami agencji Bloomberg plany wycofania się z tego regionu są jeszcze na bardzo wczesnym etapie i niekoniecznie muszą zostać wcielone w życie - decyzja jeszcze nie zapadła.

Polska jest wyjątkowo niewdzięcznym rynkiem dla angielskiej sieci. Spośród wszystkich krajów Europy Środkowo-Wschodniej wypada najgorzej. W 2018 roku spółka zanotowała w Polsce stratę opiewającą na 11 mln funtów. Mimo, że sprzedaż w tym regionie w zeszłym roku obniżyła się o ok. 2 proc., to lepsze rezultaty Tesco notowało chociażby w Czechach, na Węgrzech i Słowacji. 

Tesco dalej likwiduje sklepy w Polsce

Latem tego roku angielska sieć poinformowała o grupowych zwolnieniach swoich pracowników. Przyczyną była likwidacja kolejnych sklepów. Najpierw zamknięto placówki w Nowym Sączu, Rudzie Śląskiej, Starogardzie Gdańskim i Olsztynie. Potem doszło do likwidacji marketów w Rzeszowie, Gliwicach, Tychach i Żarach. Zamknięte zostało również centrum dystrybucyjne w Komornikach pod Poznaniem. 

W konsekwencji pracę straciło ok. 2 tys. pracowników w Polsce. Redukcje kadr mają potrwać do końca października. Następne likwidowane sklepy m.in. we Wrocławiu, Lublinie, Gdańsku i Warszawie ma przejąć niemiecka sieć Kaufland.

Tagi:

TescoPolskaeuropa wschodnia

Stanisław WęgrowskiAutor

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Pilna sesja Rady Bezpieczeństwa ONZ dotycząca Nord Stream. Na życzenie Rosji

Czytaj więcej >
Rondo. Czy przed skrzyżowaniem należy włączać lewy kierunek?

Polska i Świat

Wielu kierowców jeszcze nie wie o zmianie przepisów. Na skrzyżowaniu mogą zgarnąć 1000 zł mandatu

Czytaj więcej >
Wielkopolskie: Nie żyje 60-latek, który wypadł z drezyny. W akcji straż, pogotowie, policja i służby kolejowe

Polska i Świat

Wybuch w zakładzie PKN Orlen. Są zabici

Czytaj więcej >
Fajerwerki w Warszawie

Polska i Świat

Największe polskie miasta odwołują imprezy sylwestrowe. Chcą zaoszczędzić

Czytaj więcej >
Ceny węgla rosną

Polska i Świat

Dłuższy termin wymiany pieców w województwie małopolskim. Do końca kwietnia 2024 roku

Czytaj więcej >
Senat przyjął rezolucję ws. Białorusi

Polska i Świat

Nowa strona internetowa Senatu pochłonie prawie milion złotych

Czytaj więcej >