BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Dramat Tesco. Może całkowicie zniknąć z rynku

2 Października 2019

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Sieć Tesco może wycofać się z Polski - informuje Bloomberg. Władze angielskiej spółki rozważają sprzedaż polskiego oddziału firmy. Tesco nie radzi sobie w Europie Środkowo-Wschodniej.

Tesco może wycofać się z Polski

O tym, że Tesco planuje wycofać się z polskiego rynku mówi się od jakiegoś czasu. Sytuacja angielskiej spółki w Europie Środkowo-Wschodniej nie jest dobra - firma rozważała wycofanie się z tego regionu już cztery lata temu. Pomimo, że ostatecznie do tego nie doszło, to w międzyczasie wydarzyło się sporo. Firma notowała duże straty i spadki sprzedaży. Poza tym Tesco masowo zwalniało pracowników. Prognozy finansowe również nie są dobre. Widmo wycofania się z krajów wschodniej Europy, w tym Polski jest coraz większe.

Tesco jeszcze nie podjęło decyzji

Zgodnie z informacjami agencji Bloomberg plany wycofania się z tego regionu są jeszcze na bardzo wczesnym etapie i niekoniecznie muszą zostać wcielone w życie - decyzja jeszcze nie zapadła.

Polska jest wyjątkowo niewdzięcznym rynkiem dla angielskiej sieci. Spośród wszystkich krajów Europy Środkowo-Wschodniej wypada najgorzej. W 2018 roku spółka zanotowała w Polsce stratę opiewającą na 11 mln funtów. Mimo, że sprzedaż w tym regionie w zeszłym roku obniżyła się o ok. 2 proc., to lepsze rezultaty Tesco notowało chociażby w Czechach, na Węgrzech i Słowacji. 

Tesco dalej likwiduje sklepy w Polsce

Latem tego roku angielska sieć poinformowała o grupowych zwolnieniach swoich pracowników. Przyczyną była likwidacja kolejnych sklepów. Najpierw zamknięto placówki w Nowym Sączu, Rudzie Śląskiej, Starogardzie Gdańskim i Olsztynie. Potem doszło do likwidacji marketów w Rzeszowie, Gliwicach, Tychach i Żarach. Zamknięte zostało również centrum dystrybucyjne w Komornikach pod Poznaniem. 

W konsekwencji pracę straciło ok. 2 tys. pracowników w Polsce. Redukcje kadr mają potrwać do końca października. Następne likwidowane sklepy m.in. we Wrocławiu, Lublinie, Gdańsku i Warszawie ma przejąć niemiecka sieć Kaufland.

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >