Obraz wiszący latami w kuchni emerytki został sprzedany za 24 mln euro
Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 28 Października 2019

XIII-wieczny obraz latami wisiał za gazówką. Na aukcji uzyskał astronomiczną cenę

Aukcja w Paryżu miała ozdobę w postaci licytacji obrazu prekursora włoskiego renesansu Cimabue. Dzieło pochodzące z XIII wieku zostało sprzedane za rekordowe 24 mln euro.

Aukcja w Paryżu - Cimabue poszedł za miliony

Aukcja, która odbyła się w Paryżu była nie lada gradką dla kolekcjonerów sztuki. Dzieło prekursora włoskiego renesansu Cimabue, pochodzące z XIII wieku zostało sprzedane na aukcji za 24 mln euro. Co ciekawe, obraz spędził lata nad kuchenką gazową w kuchni francuskiej emerytki, która myślała, że to mało wartościowa ikona.

Cimabue

I być może wisiałby tam jeszcze dłużej, gdyby nie to, że starsza kobieta poprosiła rzeczoznawcę o wycenę swojego majątku. Wtedy okazało się, że posiada arcydzieło florenckiego mistrza. Wartość obrazu została oszacowana na ok. 6 mln euro. Jednak zostało sprzedane za czterokrotność tej sumy - 24 mln euro.

Hojna waloryzacja pod znakiem zapytania. 7 mln emerytur zagrożonychHojna waloryzacja pod znakiem zapytania. 7 mln emerytur zagrożonychCzytaj dalej

Arcydzieło wisiało nad gazówką

Jest to absolutnie rekordowa kwota, jaką udało się otrzymać podczas aukcji za dzieło pochodzące ze średniowiecza. Obraz jest niedużych rozmiarów - 20x26 cm. Jak podaje portal rmf24.pl, jest to najprawdopodobniej element poliptyku, czyli typu nastawy ołtarzowej, który składał się z ośmiu fragmentów i był charakterystyczny dla późnego gotyku z 1280 roku, opisującej pasję i ukrzyżowanie Chrystusa.

Dzieło oczywiście nie jest w świetnej kondycji, gdyż latami wisiało nad gazówką w kuchni emerytki we francuskim mieście Compiegne, położonym niedaleko Paryża. Jednak nadal można dostrzec na nim scenę z życia Jezusa pochodzącą z biblii.

Cimabue, znany też jako Cenni di Pepo to włoski malarz i mozaicysta epoki gotyku, pochodził z Florencji. Uznaje się go za pioniera włoskiego malarstwa. Jako jeden z pierwszych wprowadził do malowania użycie perspektywy i naturalny styl postaci.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Spiesz się ze spłacaniem długów. Nowe prawo doprowadzi cię do ruiny
  2. Wiemy skąd wzięły się pieniądze na trzynastą emeryturę. Wielu Polakom się to nie spodoba
  3. Nawet 200 tys. Polaków trafi na bruk. Ty także możesz zostać bez pracy
  4. Kupujący w lumpeksach mogą się niedługo mocno zdziwić. Sklepy pojawią się w nietypowych lokalizacjach
  5. Mężczyzna kupił piękny dom. Poczuł niepokój i zaczął kopać w ogrodzie, odkrył prawdę
  6. Nie będzie jednak wyższych emerytur? Jest problem z budżetem, może nie wystarczyć pieniędzy

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News