BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Tradycyjne paragony fiskalne niedługo odejdą do lamusa. Łatwiej będzie złożyć reklamację

29 Października 2019

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Paragon fiskalny to już przeszłość? Całkiem możliwe, że już niedługo przestaniemy je upychać po kieszeniach. Ministerstwo Finansów właśnie pracuje nad przepisami, które sprawią, że drukowanie paragonów nie będzie już konieczne. Po nowelizacji przepisów sk

Paragon fiskalny to już przeszłość

Paragon fiskalny odejdzie do lamusa. Jest to bardzo prawdopodobne, gdyż Ministerstwo Finansów prowadzi prace nad przepisami, które spowodują, że wydanie paragonu w wersji papierowej nie będzie już konieczne. Dzięki rozwiązaniu składanie reklamacji będzie łatwiejsze, gdyż klient nie będzie uzależniony od fizycznego paragonu, który łatwo zgubić.

- To duże udogodnienie dla konsumentów, którzy mieliby możliwość reklamacji i zwrotów na bazie "obrazu" bez konieczności przechowywania nietrwałych, blaknących papierowych paragonów, które łatwo zgubić  - wyjaśnia portalowi dziennik.pl Cezary Pierzan, prezes Platformy Detalistów, która opracowuje już usługę e-paragonu. 

“Dziennik Gazeta Prawna” zwraca zaś uwagę, że pomysł nie ma związku z przepisami, które dotyczą kas online, na podstawie których paragony są gromadzone w Centralnym Repozytorium Kas.

Zmiany dotyczące elektronicznych paragonów będą w Polsce przeprowadzane w dwóch etapach. W styczniu 2020 roku sprzedawcy dostaną możliwość przesyłania konsumentom paragon w formie elektronicznej. Wprowadzenie przepisów odbędzie się poprzez nowelizację ustawy o VAT. “Dziennik Gazeta Prawna” podaje, że projekt zmian już przygotowany.

Paragon cyfrowy już w przyszłym roku

Pomimo, że w styczniu przyszłego roku będzie już wydawany paragon elektroniczny, to sklepy nadal będą zmuszone do drukowania i wydawania klientom paragony w wersji papierowej. Ministerstwo wyjaśnia, że obecnie kasy fiskalne nie są przygotowane na “ominięcie” druku paragonu. Obowiązek drukowania potwierdzenia sprzedaży zostanie wyeliminowany dopiero podczas drugiego etapu zmian. Na ten moment nie jest jasne, kiedy to się wydarzy. Jednak jest prawdopodobne, że Ministerstwo Finansów podjęło już decyzję odnośnie kierunku, w jakim mają podążać zmiany.

Usunięcie nakazu drukowania paragonów w “klasycznej” wersji będzie możliwe po zmianie rozporządzenia o kasach rejestrujących. “Dziennik Gazeta Prawna” podaje, że projekt nowego rozporządzenia polega na tym, że sprzedawca sam będzie podejmował decyzję odnośnie metody, jaką będzie dostarczany paragon elektroniczny.

Podobne artykuły

Godziny otwarcia sklepów w długi weekend

Handel

Godziny otwarcia sklepów będą w ten weekend nieco inne. Lepiej je znać, żeby nie odbić się od drzwi

Czytaj więcej >
Marks & Spencer wraca na polski rynek

Handel

Wycofana z Polski marka, wraca z powrotem na nasz rynek. Niemała gratka dla fanów

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/EAST NEWS

Handel

Primark otwiera sklep w Poznaniu. Ujawnili już nową datę otwarcia

Czytaj więcej >
Godziny otwarcia Biedronki

Handel

Biedronka zmienia godziny otwarcia. Placówki w całej Polsce będą działać dłużej

Czytaj więcej >
By Henryk Borawski - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=30787724

Handel

Biedronka rusza z hitową promocją. Na majówkę 12 piw za darmo

Czytaj więcej >
Biedronka zmienia stroje swoich pracowników

Handel

Wielkie zmiany w Biedronce, na zakupach aż się zdziwisz. Sieć całkowicie zmienia jeden z najważniejszych elementów

Czytaj więcej >