Już niedługo pożegnamy się drukowanymi paragonami
Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 29 Października 2019

Tradycyjne paragony fiskalne niedługo odejdą do lamusa. Łatwiej będzie złożyć reklamację

Paragon fiskalny to już przeszłość? Całkiem możliwe, że już niedługo przestaniemy je upychać po kieszeniach. Ministerstwo Finansów właśnie pracuje nad przepisami, które sprawią, że drukowanie paragonów nie będzie już konieczne. Po nowelizacji przepisów sklepy będą mogły wydawać paragon w wersji cyfrowej.

Paragon fiskalny to już przeszłość

Paragon fiskalny odejdzie do lamusa. Jest to bardzo prawdopodobne, gdyż Ministerstwo Finansów prowadzi prace nad przepisami, które spowodują, że wydanie paragonu w wersji papierowej nie będzie już konieczne. Dzięki rozwiązaniu składanie reklamacji będzie łatwiejsze, gdyż klient nie będzie uzależniony od fizycznego paragonu, który łatwo zgubić.

- To duże udogodnienie dla konsumentów, którzy mieliby możliwość reklamacji i zwrotów na bazie "obrazu" bez konieczności przechowywania nietrwałych, blaknących papierowych paragonów, które łatwo zgubić - wyjaśnia portalowi dziennik.pl Cezary Pierzan, prezes Platformy Detalistów, która opracowuje już usługę e-paragonu.

“Dziennik Gazeta Prawna” zwraca zaś uwagę, że pomysł nie ma związku z przepisami, które dotyczą kas online, na podstawie których paragony są gromadzone w Centralnym Repozytorium Kas.

Zmiany dotyczące elektronicznych paragonów będą w Polsce przeprowadzane w dwóch etapach. W styczniu 2020 roku sprzedawcy dostaną możliwość przesyłania konsumentom paragon w formie elektronicznej. Wprowadzenie przepisów odbędzie się poprzez nowelizację ustawy o VAT. “Dziennik Gazeta Prawna” podaje, że projekt zmian już przygotowany.

Mandat 500 zł lub utrata dowodu rejestracyjnego. Wymiana niektórych części w aucie grozi karąMandat 500 zł lub utrata dowodu rejestracyjnego. Wymiana niektórych części w aucie grozi karąCzytaj dalej

Paragon cyfrowy już w przyszłym roku

Pomimo, że w styczniu przyszłego roku będzie już wydawany paragon elektroniczny, to sklepy nadal będą zmuszone do drukowania i wydawania klientom paragony w wersji papierowej. Ministerstwo wyjaśnia, że obecnie kasy fiskalne nie są przygotowane na “ominięcie” druku paragonu. Obowiązek drukowania potwierdzenia sprzedaży zostanie wyeliminowany dopiero podczas drugiego etapu zmian. Na ten moment nie jest jasne, kiedy to się wydarzy. Jednak jest prawdopodobne, że Ministerstwo Finansów podjęło już decyzję odnośnie kierunku, w jakim mają podążać zmiany.

Usunięcie nakazu drukowania paragonów w “klasycznej” wersji będzie możliwe po zmianie rozporządzenia o kasach rejestrujących. “Dziennik Gazeta Prawna” podaje, że projekt nowego rozporządzenia polega na tym, że sprzedawca sam będzie podejmował decyzję odnośnie metody, jaką będzie dostarczany paragon elektroniczny.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Spiesz się ze spłacaniem długów. Nowe prawo doprowadzi cię do ruiny
  2. Wiemy skąd wzięły się pieniądze na trzynastą emeryturę. Wielu Polakom się to nie spodoba
  3. Nawet 200 tys. Polaków trafi na bruk. Ty także możesz zostać bez prac
  4. Kupujący w lumpeksach mogą się niedługo mocno zdziwić. Sklepy pojawią się w nietypowych lokalizacjach
  5. Mężczyzna kupił piękny dom. Poczuł niepokój i zaczął kopać w ogrodzie, odkrył prawdę
  6. Nie będzie jednak wyższych emerytur? Jest problem z budżetem, może nie wystarczyć pieniędzy

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News