emerytura
Pixabay/RitaE
Autor Paulina Musianek - 5 Października 2019

Najbiedniejsi seniorzy nie chcą trzynastej emerytury. Chcą czegoś zupełnie innego

Emerytura Plus, obniżka podatku dochodowego czy "Czternastka" to czołowe projekty rządu. Najbiedniejsi seniorzy mówią jednak, że potrzebują czegoś zupełnie innego, aby poprawić swój byt.

Emerytura Plus to czołowy projekt rządu skierowany do najstarszych Polaków. „Super Express” postanowił wykorzystać Ogólnopolski „Dzień Seniora” w Warszawie organizowany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz Polski Związek Emerytów i Rencistów, aby sprawdzić, czy pomysł ten odpowiada ich potrzebom i z jakimi problemami muszą się borykać na co dzień.

Wszyscy ankietowani mówili o problemach z dostępem do lekarzy specjalistów, z kupnem leków czy wspominali o drożyźnie, która pożera ich i tak niskie świadczenia. Pragną zaś tego, co od dłuższego czasu nie może zostać wprowadzone.

Emerytura bez podatku. Tego chcą seniorzy

43% badanych w sondażu Instytutu Badań Pollster dla "Super Expressu" opowiedziało się za wprowadzeniem emerytury bez podatku. Zaś 18% respondentów chciałoby wprowadzenia darmowych leków dla wszystkich seniorów. Tylko 11% mówiło o wprowadzeniu świadczenia 500 plus i tzw. trzynastej i czternastej emerytury na stałe dla wszystkich emerytów i rencistów. 9% respondentów opowiedziało się za wyższą waloryzacją emerytur.

Sondaż przeprowadzono 1-2 października 2019 r. na próbie 1088 dorosłych Polaków.

Co na to politycy?

Emerytura bez podatku nie jest nowym pomysłem. W 2012 roku Solidarna Polska złożyła w Sejmie propozycję zwolnienia z podatku emerytów i rencistów, których świadczenia są niższe niż 1000 złotych. Teraz przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi emeryturę bez podatku obiecuje wprowadzić Konfederacja, Polskie Stronnictwo Ludowe oraz Koalicja Obywatelska. KO w planach ma również między innymi zabezpieczenie środków na tzw. 13. i 14. emeryturę czy stworzenie centrów opieki dla osób starszych. Premier Morawiecki już w sierpniu odrzucił ten pomysł stwierdzając, że “emerytura bez podatku to byłaby niesprawiedliwa”.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News