BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Rząd chce zarobić na wzroście liczby zgonów. Może zyskać 3,4 mld złotych

24 Października 2019

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Rząd zamierza uporządkować przepisy dotyczące usług pogrzebowych. Zgodnie z szacunkami polskich organizacji branży funeralnej szara strefa jest warta niemal 3,4 mld złotych - podaje Biznes.radiozet.pl.

Rząd zajmie się branżą pogrzebową

Rząd chce zmienić przepisy dotyczące usług pogrzebowych. Zdaniem polskich organizacji branży pogrzebowej szara strefa w funeralnym biznesie jest warta ponad 3,4 mld zł. Specjaliści uważają, że dzięki nowelizacji przepisów rząd mógłby zyskać nawet 900 mln zł z tytułu opodatkowania chociażby usług kamieniarskich.

Raport dotyczący szarej strefy przygotowała Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) i Polska Izba Branży Pogrzebowej (PIBP). 

- "Łącznie sektor finansów publicznych mógłby zyskać do 960 mln zł rocznie na wprowadzeniu nowych rozwiązań prawnych, które redukowałyby szarą strefę na tym rynku. Warto podkreślić, że zmiana przepisów jest niezbędna w części świeckiej - w obszarze, za który odpowiada Kościół regulacje są właściwe" - oceniają eksperci.

Tracą miliardy

Rząd traci na rynku usług pogrzebowych olbrzymie pieniądze. Na funeralną szarą strefę składają się w największym stopniu nieewidencjonowana sprzedaż usług zakładów pogrzebów i zakładów kamieniarskich. Ich wartość jest oceniana na 1,25 mld zł. Z kolei niemal 40 mln zł wynosi wartość nielegalnie wykonywanych usług z zakresu przygotowania zmarłych w szpitalach, ponad 60 mln zł wynoszą usługi pochówkowe na cmentarzach, a także ponad 20 mln zł na nielegalny zakup drewna do produkcji trumien.

Nie płacą podatków

W wyniku analizy okazało się, że wpływy z VAT są mniejsze każdego roku o ponad 120 mln zł rocznie, z kolei wpływy z podatków dochodowych są pomniejszone o 125 mln zł rocznie. Co więcej, do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, Narodowego Funduszu Zdrowia, Funduszu Pracy i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych nie wpływają obowiązkowe składki wynoszące 705 mln zł rocznie.

Ze względu na wprowadzenie wymogu uzyskania zezwolenia na prowadzenie działalności pogrzebowej, rząd mógłby zyskać ok. 10 mln zł z wpływów z opłaty skarbowej w pierwszym roku działania nowych przepisów.

Coraz więcej zgonów w Polsce

Organizacje poinformowały, że w 2017 i 2018 roku liczba zgonów zanotowała duży wzrost. Co więcej, był on zdecydowanie większy, niż zakładały to prognozy - przekroczył 400 tys. rocznie. FPP i PIBP apelują o regulację rynku usług pogrzebowych. Organizacje uważają, że rząd powinien wprowadzić wymóg uzyskania zezwolenia na prowadzenie działalności pogrzebowej.

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >