Rząd chce uporządkować branżę usług pogrzebowych
Flickr
Autor Stanisław Węgrowski - 24 Października 2019

Rząd chce zarobić na wzroście liczby zgonów. Może zyskać 3,4 mld złotych

Rząd zamierza uporządkować przepisy dotyczące usług pogrzebowych. Zgodnie z szacunkami polskich organizacji branży funeralnej szara strefa jest warta niemal 3,4 mld złotych - podaje Biznes.radiozet.pl.

Rząd zajmie się branżą pogrzebową

Rząd chce zmienić przepisy dotyczące usług pogrzebowych. Zdaniem polskich organizacji branży pogrzebowej szara strefa w funeralnym biznesie jest warta ponad 3,4 mld zł. Specjaliści uważają, że dzięki nowelizacji przepisów rząd mógłby zyskać nawet 900 mln zł z tytułu opodatkowania chociażby usług kamieniarskich.

Raport dotyczący szarej strefy przygotowała Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) i Polska Izba Branży Pogrzebowej (PIBP).

- "Łącznie sektor finansów publicznych mógłby zyskać do 960 mln zł rocznie na wprowadzeniu nowych rozwiązań prawnych, które redukowałyby szarą strefę na tym rynku. Warto podkreślić, że zmiana przepisów jest niezbędna w części świeckiej - w obszarze, za który odpowiada Kościół regulacje są właściwe" - oceniają eksperci.

Rząd planuje zwiększyć 500 plus już niedługo. Ważna deklaracja wiceministra rodzinyRząd planuje zwiększyć 500 plus już niedługo. Ważna deklaracja wiceministra rodzinyCzytaj dalej

Tracą miliardy

Rząd traci na rynku usług pogrzebowych olbrzymie pieniądze. Na funeralną szarą strefę składają się w największym stopniu nieewidencjonowana sprzedaż usług zakładów pogrzebów i zakładów kamieniarskich. Ich wartość jest oceniana na 1,25 mld zł. Z kolei niemal 40 mln zł wynosi wartość nielegalnie wykonywanych usług z zakresu przygotowania zmarłych w szpitalach, ponad 60 mln zł wynoszą usługi pochówkowe na cmentarzach, a także ponad 20 mln zł na nielegalny zakup drewna do produkcji trumien.

Nowa opłata od przyszłego roku. Polska rodzina będzie dokładać do przestarzałych technologiiNowa opłata od przyszłego roku. Polska rodzina będzie dokładać do przestarzałych technologiiCzytaj dalej

Nie płacą podatków

W wyniku analizy okazało się, że wpływy z VAT są mniejsze każdego roku o ponad 120 mln zł rocznie, z kolei wpływy z podatków dochodowych są pomniejszone o 125 mln zł rocznie. Co więcej, do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, Narodowego Funduszu Zdrowia, Funduszu Pracy i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych nie wpływają obowiązkowe składki wynoszące 705 mln zł rocznie.

Ze względu na wprowadzenie wymogu uzyskania zezwolenia na prowadzenie działalności pogrzebowej, rząd mógłby zyskać ok. 10 mln zł z wpływów z opłaty skarbowej w pierwszym roku działania nowych przepisów.

Będą musieli pracować do 70. roku życia. Nie unikniemy podwyższenia wieku emerytalnegoBędą musieli pracować do 70. roku życia. Nie unikniemy podwyższenia wieku emerytalnegoCzytaj dalej

Coraz więcej zgonów w Polsce

Organizacje poinformowały, że w 2017 i 2018 roku liczba zgonów zanotowała duży wzrost. Co więcej, był on zdecydowanie większy, niż zakładały to prognozy - przekroczył 400 tys. rocznie. FPP i PIBP apelują o regulację rynku usług pogrzebowych. Organizacje uważają, że rząd powinien wprowadzić wymóg uzyskania zezwolenia na prowadzenie działalności pogrzebowej.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zapukają do drzwi i nałożą karę. Poczta zmusiła do zapłaty już 9,5 tys. osób
  2. Spiesz się z uregulowaniem długów. Wchodzi ustawa, która może cię pogrążyć
  3. Nowy podatek nie do ominięcia. Nie uratuje cię nawet zasłanianie się związkiem małżeńskim
  4. Carrefour ominie zakaz handlu w niedzielę. Znalazł zaskakujący sposób
  5. Mężczyzna kupił piękny dom. Poczuł niepokój i zaczął kopać w ogrodzie, odkrył prawdę
  6. Bardzo złe wiadomości dla Tadeusza Rydzyka. Jest gorzej, niż myślał

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News