Zadłużenie już niebawem może okazać ogromnym problemem
pexels.com
Autor Przemysław Terlecki - 20 Października 2019

Spiesz się ze spłacaniem długów. Nowe prawo doprowadzi cię do ruiny

Zadłużenie to problem niejednego z nas. Warto więc pamiętać o tym, by długi spłacać regularnie. Nowe prawo, które niedługo wejdzie w życie, tempo podkręca. Nowe przepisy ułatwią wierzycielom egzekwowanie długów, a w zdecydowanie gorszej sytuacji postawią dłużników.

Zadłużenie nie jest czymś, o czym wielu z nas chciałoby mówić. Temat jest bowiem dla wielu niełatwy, gdyż wskazuje na nasze finansowe zobowiązania, których nie byliśmy w stanie uregulować natychmiast. Trzeba jednak zdać sobie sprawę z tego, że obecnie sytuacja dłużników jest lepsza, niż będzie za kilka miesięcy.

Zgodnie z doniesieniami portalu Onet.pl, od marca 2020 roku zajdą drastyczne zmiany w prawie dotyczącym upadłości konsumenckiej. W zdecydowanie lepszej sytuacji znajdą się wierzyciele, a pozycja dłużników zostatnie niewątpliwie podkopana. Okres, w którym obowiązywać będzie czas na to, by spłacić zadłużenie, obowiązywać będzie nawet 7 lat.

- Zmiany są niekorzystne dla konsumentów ogłaszających upadłość ponieważ po nowelizacji ustawy czas realizowania planu spłaty może zostać wydłużony do 7 lat, a to najczęściej będzie oznaczać, że w lepszej sytuacji znajdą się wierzyciele - tłumaczy mecenas Grzegorz Baran z kancelarii Baran&Pluta cytowany przez portal AleBank.pl.

Wiemy skąd wzięły się pieniądze na trzynastą emeryturę. Wielu Polakom się to nie spodobaWiemy skąd wzięły się pieniądze na trzynastą emeryturę. Wielu Polakom się to nie spodobaCzytaj dalej

Zadłużenie - lepiej załatwić sprawę jak najszybciej

Obecnie natomiast upadłość konsumencka następuje w sposób znacznie bardziej dla zadłużonego łagodny. Jeśli dłużnik wystąpi do sądu z wnioskiem w sytuacji niewypłacalności i będzie w stanie udowodnić przed wymiarem sprawiedliwości, że w długi popadł nie do końca z własnej woli, może liczyć na ochronę. Sąd zazwyczaj bowiem udziela mu ochrony przed wierzycielami, ogłaszając upadłość konsumencką.

- Postępowanie trwa trzy lata, a jedną z jego głównych faz jest przyjęcie planu spłaty wierzycieli. Ten plan określa jakie kwoty ma co miesiąc spłacać dłużnik. Po to, aby spłacił zwykle niewielką kwotę w porównaniu do wyjściowego zadłużenia - tłumaczy mecenas.

Jeśli dłużnikowi uda się wywiązać z planu spłaty, sąd decyduje wówczas o oddłużeniu całkowitym. Oznacza to umorzenie wszystkich długów pozostałych po uregulowaniu całości planu spłaty. W marci 2020 roku w życie wejdą przepisy pozwalające ogłosić upadłość osobom, które np. z premedytacją brały kredyty wiedząc, że ich nie spłacą. Jednak wydłużenie czasu realizacji planu spłaty nie jest dla nich korzystne i może doprowadzić do ruiny. Na zmianach skorzystają jednak wierzyciele.

Już za kilka dni zmiany w kontrolach drogowych. Musisz uważać na wiele nowych przepisówJuż za kilka dni zmiany w kontrolach drogowych. Musisz uważać na wiele nowych przepisówCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Zapukają do drzwi i nałożą karę. Poczta zmusiła do zapłaty już 9,5 tys. osób
  3. Spiesz się z uregulowaniem długów. Wchodzi ustawa, która może cię pogrążyć
  4. Nowy podatek nie do ominięcia. Nie uratuje cię nawet zasłanianie się związkiem małżeńskim
  5. Carrefour ominie zakaz handlu w niedzielę. Znalazł zaskakujący sposób
  6. 19-latka nagle trafiła do szpitala. Urodziła, ale to nie było dziecko
  7. Emeryci dostaną od rządu po 10 tys. złotych dla każdego. Wiadomo już kiedy i jak to się odbędzie

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News