BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Nieoficjalnie: PiS pokonany, Senat należy do opozycji

14 Października 2019

Autor tekstu:

Paulina Musianek

Udostępnij:

Senat zdobyty przez opozycję - tak wynika z nieoficjalnych informacji, które mają zostać niedługo potwierdzone. PiS nie spodziewało się raczej takiego wyniku.

Senat w rękach opozycji

Senat należy do opozycji. Zgodnie z wynikami PKW z 93,9 proc. komisji  – PiS miało 45,22 proc. głosów, Koalicja Obywatelska – 34,92 proc., kandydaci PSL-Koalicji Polskiej 5,57 proc. Według ostatnich, nieoficjalnych danych szala przechyliła się na stronę opozycji. Zdobyła ona 51 miejsc w Senacie, a prawica – 49.

W wyborach do Senatu zarejestrowano 278 kandydatów w 100 jednomandatowych okręgach wyborczych. Najwięcej kandydatów na senatorów wystawiły komitety: PiS, KO, PSL, Bezpartyjni i Samorządowcy, SLD oraz Konfederacja Wolność i Niepodległość. Komitety zdawały sobie jednak sprawę, że wybory te mogą być walką Dawida z Goliatem, dlatego postanowiły połączyć siły i zawrzeć pakt. W większości okręgów partie nie wystawiły kandydatów przeciwko sobie, tylko wybrały jednego, który miał stanąć w szranki z politykiem Prawa i Sprawiedliwości. Jak widać strategia ta przyniosła oczekiwane rezultaty. Pomimo tego, że w dotychczasowych wyborach do Senatu zawsze zwyciężała partia, która wygrywała wybory do Sejmu, tym razem Senat będzie należał do innej partii niż Sejm. 

W niektórych okręgach walka toczyła się do samego końca. “W podwarszawskim okręgu nr 40, gdzie Elżbieta Hibner rywalizowała z Janem Żarynem, w śląskim okręgu nr 75, gdzie Gabriela Morawska-Stanecka walczyła z Czesławem Ryszką i w konińskim okręgu nr 92, gdzie Paweł Arndt potykał się z Robertem Gawłem. We wszystkich starciach zwycięska okazała się opozycja”, czytamy na portalu Polityka.

Większość w tej izbie niestety nie przekłada się na realną władzę, jednak jest istotnym sukces symboliczny. Daje też możliwość wpływania na niektóre nominacje.

Większość w tej izbie niestety nie przekłada się na realną władzę, jednak jest istotnym sukces symboliczny. Daje też możliwość wpływania na niektóre nominacje.

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >