Senat
Flickr/Piotr Drabik
Autor Paulina Musianek - 14 Października 2019

Nieoficjalnie: PiS pokonany, Senat należy do opozycji

Senat zdobyty przez opozycję - tak wynika z nieoficjalnych informacji, które mają zostać niedługo potwierdzone. PiS nie spodziewało się raczej takiego wyniku.

Senat w rękach opozycji

Senat należy do opozycji. Zgodnie z wynikami PKW z 93,9 proc. komisji – PiS miało 45,22 proc. głosów, Koalicja Obywatelska – 34,92 proc., kandydaci PSL-Koalicji Polskiej 5,57 proc. Według ostatnich, nieoficjalnych danych szala przechyliła się na stronę opozycji. Zdobyła ona 51 miejsc w Senacie, a prawica – 49.

W wyborach do Senatu zarejestrowano 278 kandydatów w 100 jednomandatowych okręgach wyborczych. Najwięcej kandydatów na senatorów wystawiły komitety: PiS, KO, PSL, Bezpartyjni i Samorządowcy, SLD oraz Konfederacja Wolność i Niepodległość. Komitety zdawały sobie jednak sprawę, że wybory te mogą być walką Dawida z Goliatem, dlatego postanowiły połączyć siły i zawrzeć pakt. W większości okręgów partie nie wystawiły kandydatów przeciwko sobie, tylko wybrały jednego, który miał stanąć w szranki z politykiem Prawa i Sprawiedliwości. Jak widać strategia ta przyniosła oczekiwane rezultaty. Pomimo tego, że w dotychczasowych wyborach do Senatu zawsze zwyciężała partia, która wygrywała wybory do Sejmu, tym razem Senat będzie należał do innej partii niż Sejm.

Wybory parlamentarne 2019. PiS planuje współpracę z jedną z partiiWybory parlamentarne 2019. PiS planuje współpracę z jedną z partiiCzytaj dalej

W niektórych okręgach walka toczyła się do samego końca. “W podwarszawskim okręgu nr 40, gdzie Elżbieta Hibner rywalizowała z Janem Żarynem, w śląskim okręgu nr 75, gdzie Gabriela Morawska-Stanecka walczyła z Czesławem Ryszką i w konińskim okręgu nr 92, gdzie Paweł Arndt potykał się z Robertem Gawłem. We wszystkich starciach zwycięska okazała się opozycja”, czytamy na portalu Polityka.

Większość w tej izbie niestety nie przekłada się na realną władzę, jednak jest istotnym sukces symboliczny. Daje też możliwość wpływania na niektóre nominacje.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Spiesz się z uregulowaniem długów. Wchodzi ustawa, która może cię pogrążyć
  2. Wszyscy z prawem jazdy zapłacą. Szykujcie się na wydatek
  3. Carrefour ominie zakaz handlu w niedzielę. Znalazł zaskakujący sposób
  4. Beata Kozidrak szczerze o 500 plus: ”Pewne pomysły są złe”
  5. Masz w domu banknot o nominale 1$? Dokładnie mu się przypatrz, bo może być warty fortunę
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News