BiznesINFO.pl

Biznesinfo.pl

Luka w Androidzie pozwala przejąć kontrolę nad smartfonem. Lista zagrożonych modeli

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Smartfon może być zagrożony 

Smartfon z Androidem może być narażony na atak cyberprzestępców. Google właśnie poinformował o zagrożeniu. Problem dotyczy samego kernela, a haker może bez wiedzy i zgody użytkownika otrzymać dostęp do poziomu root w telefonie - informuje portal spidersweb.pl. Pomyłka w zabezpieczeniu otrzymała nazwę CVE-2019-2215.

Błąd mógł zostać wykorzystany na wiele sposobów, dlatego że root daje w zasadzie nielimitowany dostęp do smartfona, w tym do ukrytych i zabezpieczonych danych. Jedna z opcji przewidywała uzyskanie dostępu, odczyt, i podmianę plików zapisanych w pamięci podręcznej. Ponadto, istnieją dowody na to, że dziura w zabezpieczeniu była aktywnie wykorzystywana przez cyberprzestępców. Najbardziej prawdopodobne jest to, że błąd odkryła izraelska organizacja NSO Group, która potem postanowiła sprzedać informację na czarnym rynku. Kupcy zdobyli wiedzę, jak stworzyć exploit, który wykorzysta lukę w systemie. Luka otrzymała nazwę “zero-day”, dlatego, że hakerzy odkryli i wykorzystali ją przed tym jak producent oprogramowania w ogóle się zorientował, że jest problem i zdążył zareagować. 

Smartfon z Androidem celem hakerów

Luka w zabezpieczeniu dotyczyła następujących smartfonów z Androidem w wersji 8.0 i nowszym: 

- Google Pixel i Pixel XL,- Google Pixel 2 i Pixel 2 XL,- Samsung Galaxy S7,- Samsung Galaxy S8,- Samsung Galaxy S9,- Huawei P20,- Xiaomi Redmi 5A,- Xiaomi Redmi Note 5,- Xiaomi A1,- Oppo A3,- Moto Z3,- niektóre smartfony LG z systemem Android Oreo.

Google poinformował, że problem kernela jest już rozwiązany, a aktualizacje mają trafić do użytkowników. Pixel 1 i Pixel 2 otrzymają łatkę z październikową aktualizacją systemu zabezpieczeń, a pozostali producenci smartfonów zostali zawiadomieni o sytuacji. 

Smartfon osoby prywatnej raczej bezpieczny

Czy prywatni użytkownicy powinni się obawiać, że padną ofiarą ataku? Luka jest niebezpieczna, jednak szanse, że hakerzy zaatakują osobę prywatną sa bardzo małe. Grupa NSO, która najprawdopodobniej odpowiada za wykrycie luki zajmowała się współpracą z rządami i agencjami wywiadowczymi, błąd był wykorzystany właśnie z myślą działaniach wywiadowczych.

Tagi:

smartphoneSamsungHuawei

Podobne artykuły

Handel

Ruszyła Biedronkoloteria. Można wygrać 10 mln nagród, w tym również pieniądze
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Port Gdańsk zyskał nowe połączenie. Świetne wieści dla polskiego handlu
Czytaj więcej >

Handel

Papryka nie jest zbyt droga. Jeden kraj chętnie kupuje ją z Polski
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Oszukali prawie 700 osób na „cudowne garnki”, niektórzy poszkodowani nieświadomie podpisali umowy kredytowe. Teraz ruszył proces
Czytaj więcej >

Handel

Skarbówka wkracza do akcji. Dzięki nowym narzędziom łatwiej wyłapie podejrzane transakcje
Czytaj więcej >

Handel

Po 70 latach działalności polska firma ogłasza upadłość. Wiele osób straci pracę, zadłużenie jest ogromne
Czytaj więcej >
Stanisław Węgrowski

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]