Hakerzy znaleźli lukę w systemie Android
unsplash.com
Autor Stanisław Węgrowski - 10 Października 2019

Luka w Androidzie pozwala przejąć kontrolę nad smartfonem. Lista zagrożonych modeli

Smartfon Samsunga, Huaweia czy Xiaomi - tylko niektóre firmy, których produkty są narażone na luki w systemie Android. Nawet Google się przed tym nie uchronił.

Smartfon może być zagrożony

Smartfon z Androidem może być narażony na atak cyberprzestępców. Google właśnie poinformował o zagrożeniu. Problem dotyczy samego kernela, a haker może bez wiedzy i zgody użytkownika otrzymać dostęp do poziomu root w telefonie - informuje portal spidersweb.pl. Pomyłka w zabezpieczeniu otrzymała nazwę CVE-2019-2215.

Błąd mógł zostać wykorzystany na wiele sposobów, dlatego że root daje w zasadzie nielimitowany dostęp do smartfona, w tym do ukrytych i zabezpieczonych danych. Jedna z opcji przewidywała uzyskanie dostępu, odczyt, i podmianę plików zapisanych w pamięci podręcznej. Ponadto, istnieją dowody na to, że dziura w zabezpieczeniu była aktywnie wykorzystywana przez cyberprzestępców. Najbardziej prawdopodobne jest to, że błąd odkryła izraelska organizacja NSO Group, która potem postanowiła sprzedać informację na czarnym rynku. Kupcy zdobyli wiedzę, jak stworzyć exploit, który wykorzysta lukę w systemie. Luka otrzymała nazwę “zero-day”, dlatego, że hakerzy odkryli i wykorzystali ją przed tym jak producent oprogramowania w ogóle się zorientował, że jest problem i zdążył zareagować.

PiS zapowiedział olbrzymie zmiany w zakazie handlu w niedzielę. Wejdą już niedługoPiS zapowiedział olbrzymie zmiany w zakazie handlu w niedzielę. Wejdą już niedługoCzytaj dalej

Smartfon z Androidem celem hakerów

Luka w zabezpieczeniu dotyczyła następujących smartfonów z Androidem w wersji 8.0 i nowszym:

- Google Pixel i Pixel XL,
- Google Pixel 2 i Pixel 2 XL,
- Samsung Galaxy S7,
- Samsung Galaxy S8,
- Samsung Galaxy S9,
- Huawei P20,
- Xiaomi Redmi 5A,
- Xiaomi Redmi Note 5,
- Xiaomi A1,
- Oppo A3,
- Moto Z3,
- niektóre smartfony LG z systemem Android Oreo.

Google poinformował, że problem kernela jest już rozwiązany, a aktualizacje mają trafić do użytkowników. Pixel 1 i Pixel 2 otrzymają łatkę z październikową aktualizacją systemu zabezpieczeń, a pozostali producenci smartfonów zostali zawiadomieni o sytuacji.

Brutalna prawda o emeryturze. Polacy nie utrzymają nawet mieszkaniaBrutalna prawda o emeryturze. Polacy nie utrzymają nawet mieszkaniaCzytaj dalej

Smartfon osoby prywatnej raczej bezpieczny

Czy prywatni użytkownicy powinni się obawiać, że padną ofiarą ataku? Luka jest niebezpieczna, jednak szanse, że hakerzy zaatakują osobę prywatną sa bardzo małe. Grupa NSO, która najprawdopodobniej odpowiada za wykrycie luki zajmowała się współpracą z rządami i agencjami wywiadowczymi, błąd był wykorzystany właśnie z myślą działaniach wywiadowczych.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zapukają do drzwi i nałożą karę. Poczta zmusiła do zapłaty już 9,5 tys. osób
  2. Spiesz się z uregulowaniem długów. Wchodzi ustawa, która może cię pogrążyć
  3. Wszyscy z prawem jazdy zapłacą. Szykujcie się na wydatek
  4. Carrefour ominie zakaz handlu w niedzielę. Znalazł zaskakujący sposób
  5. Kobieta urodziła dwójkę dzieci w 20. tygodniu. Nie przeżyły, a ona i tak pokazała je na Facebooku
  6. Mateusz Morawiecki wprowadził w całej Polsce stan alarmowy

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News