BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Wyniki badania załamują. Polacy nie wiedzą, skąd finanse na 500 plus

6 Października 2019

Autor tekstu:

Paulina Musianek

Udostępnij:

Rodzina 500 plus i pieniądze ze świadczenia to prezent od prezesa? Trudno w to uwierzyć, ale wielu Polaków nie wie, że 500 plus pochodzi z podatków, czyli z ich własnych kieszeni.

Rodzina 500 plus a fatalny obraz niewiedzy Polaków

Rodzina 500 plus i pieniądze pochodzące z tego programu “to prezent od prezesa” - powiedziała wyraźnie Beata Szydło podczas jednej z konwencji partii na początku roku. Wcześniej Jarosław Kaczyński wymieniał, jakie pieniądze i na co rozdaje narodowi. W taki sposób wykorzystano ogromne braki w wiedzy na temat finansów Polaków, aby zyskaćv ich przychylność. Jak wynika z badań przeprowadzonych na panelu Ariadna na zlecenie Wirtualnej Polski, niewielu Polaków zdaje sobie sprawę, że pieniądze wydawane na 500 plus pochodzą z podatków, czyli z ich własnej kieszeni. 

Tylko 69% ma świadomość, że pieniądze na program Rodzina 500 plus pochodzą z pobieranych od nich podatków. Zaś 24% myśli, że to bogatsi sponsorują ich świadczenia. 

Co jeszcze bardziej zaskakujące, co dziesiąty Polak myśli, że rząd dysponuje swoimi pieniędzmi, które łaskawie, odkąd u władzy jest PiS, przekazuje rodzinom, zaś co trzydziesty badany uważa, że pieniądze na 500 plus pochodzą z kieszeni… Prawa i Sprawiedliwości. 

Żeby tego było mało - aż 6% Polaków myśli, że pieniądze na "500+" przelała Unia Europejska. Jak podsumowuje to w konkretnych liczbach WP - aż 17,5 mln rodaków nie ma pojęcia, że to ich własne podatki pochodzące z wynagrodzeń czy produktów, które codziennie kupują, finansują obietnice wyborcze Prawa i Sprawiedliwości. Nie zdają sobie sprawy, że wzrost drożyzny, który obserwujemy w sklepach to właśnie efekt 500 plus.

Niemal 6 mln uważa, że to bogatsi płacą na świadczenia biedniejszych, zaś według 750 tys. Polaków to myśli, że pieniądze, które dostają pochodzą z kont bankowych PiS i Jarosława Kaczyńskiego.

Analfabetyzm funkcjonalny. Im mniejszą wiedzę człowiek posiada, tym łatwiej go oszukać

Ekspertów wcale to nie dziwi. - Stan wiedzy ekonomicznej w Polsce? Wiedza może i jest, ale jaka, to już inne pytanie. I chyba warto przemilczeć tę kwestię - śmieje się Jeremi Mordasewicz, ekspert Konfederacji Lewiatan, członek zarządu ZUS. Socjolodzy nazywają to analfabetyzmem funkcjonalnym, brakiem świadomości ekonomicznej i obywatelskiej, a nawet fałszywą świadomością. Jak komentuje w rozmowie z WP prof. Janusz Czapiński, wieloletni kierownik badań "Diagnoza Społeczna"- “Im mniejsza wiedza, tym łatwiej kręcić. Polskę ogarnęły dwa tematy: prawdziwa polskość i pieniądze. W jednym i drugim politycy popisują się chwytami”.

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >