Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Ograniczenia w zużyciach wody. Jest odpowiedź na suszę
Stanisław Węgrowski
Stanisław Węgrowski 03.10.2019 02:00

Ograniczenia w zużyciach wody. Jest odpowiedź na suszę

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Susza to duży problem

W związku z kampanią społeczną “Stop suszy!”, która jest organizowana przez rządowe Wody Polskie pod patronatem Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej prowadzone są konsultacje społeczne w całej Polsce. Celem debaty jest znalezienie sposobów na oszczędzanie wody. W środę konsultacje odbyły się w Krakowie. 

Monika Niemiec-Butryn, dyrektor Departamentu Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej, uważa, że w każdy region różni się od siebie pod względem potrzeb mieszkańców. - Polska ma nierównomiernie rozłożone zasoby wodne, dlatego w różnych regionach chcemy się zapoznać z potrzebami lokalnych społeczności - powiedziała dla “GW”.

Z kolei Małgorzata Stolarska, hydrolog i specjalista w programie “Stop suszy!” uważa, że konieczne są rozwiązania prewencyjne. - Suszy nie da się zatrzymać, to zjawisko zastane. Musimy się nauczyć działać z wyprzedzeniem, tak by zapobiegać skutkom suszy, a także działać na bieżąco, by minimalizować niekorzystne efekty suszy - tłumaczy w rozmowie z “GW” ekspert.

Susza będzie zwalczana w całym kraju

Akcja przeciwdziałania suszy ma być prowadzona w całej Polsce do 2027 roku. Przedstawiciele programu chcą edukować mieszkańców, w tym oczywiście rolników i uczyć dobrych praktyk. Planowane są warsztaty edukacyjne. Przygotowane mają zostać nowe przepisy prawne. Jednym z nowych rozwiązań miałoby być wprowadzenie nakazu ograniczenia zużycia wody przez mieszkańców. Według przedstawicieli akcji koniecznie jest też wprowadzenie nakazu o ograniczeniu zużycia wody podczas suszy. Innym proponowanym działaniem ma być namawianie rolników do ubezpieczenia się od suszy. 

Wody Polskie zamierzają opublikować wnioski z konsultacji w ramach projektu “Stop suszy!”. Potem będzie można do nich zgłaszać swoje uwagi.