BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Ograniczenia w zużyciach wody. Jest odpowiedź na suszę

3 Października 2019

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

W programie prowadzonym przez Wody Polskie pod patronatem Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej opracowywany jest plan przeciwdziałania suszy - informuje “Gazeta Wyborcza". Jednym z pomysłów jest ograniczenie zużycia wody prze

Susza to duży problem

W związku z kampanią społeczną “Stop suszy!”, która jest organizowana przez rządowe Wody Polskie pod patronatem Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej prowadzone są konsultacje społeczne w całej Polsce. Celem debaty jest znalezienie sposobów na oszczędzanie wody. W środę konsultacje odbyły się w Krakowie. 

Monika Niemiec-Butryn, dyrektor Departamentu Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej, uważa, że w każdy region różni się od siebie pod względem potrzeb mieszkańców. - Polska ma nierównomiernie rozłożone zasoby wodne, dlatego w różnych regionach chcemy się zapoznać z potrzebami lokalnych społeczności - powiedziała dla “GW”.

Z kolei Małgorzata Stolarska, hydrolog i specjalista w programie “Stop suszy!” uważa, że konieczne są rozwiązania prewencyjne. - Suszy nie da się zatrzymać, to zjawisko zastane. Musimy się nauczyć działać z wyprzedzeniem, tak by zapobiegać skutkom suszy, a także działać na bieżąco, by minimalizować niekorzystne efekty suszy - tłumaczy w rozmowie z “GW” ekspert.

Susza będzie zwalczana w całym kraju

Akcja przeciwdziałania suszy ma być prowadzona w całej Polsce do 2027 roku. Przedstawiciele programu chcą edukować mieszkańców, w tym oczywiście rolników i uczyć dobrych praktyk. Planowane są warsztaty edukacyjne. Przygotowane mają zostać nowe przepisy prawne. Jednym z nowych rozwiązań miałoby być wprowadzenie nakazu ograniczenia zużycia wody przez mieszkańców. Według przedstawicieli akcji koniecznie jest też wprowadzenie nakazu o ograniczeniu zużycia wody podczas suszy. Innym proponowanym działaniem ma być namawianie rolników do ubezpieczenia się od suszy. 

Wody Polskie zamierzają opublikować wnioski z konsultacji w ramach projektu “Stop suszy!”. Potem będzie można do nich zgłaszać swoje uwagi.

Wody Polskie zamierzają opublikować wnioski z konsultacji w ramach projektu “Stop suszy!”. Potem będzie można do nich zgłaszać swoje uwagi.

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >