BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Mandat na grzybobraniu. Za nieostrożność zapłacisz pół tysiąca

3 Października 2019

Autor tekstu:

Paulina Musianek

Udostępnij:

Mandat za zbieranie grzybów? Nieodpowiedzialny czy nieostrożny miłośnik grzybobrania może zostać ukarany grzywną w wysokości nawet 500 złotych.

Mandat na grzybach

Mandat za grzybobranie? W Polsce zbieranie grzybów jest legalne, jednak należy pamiętać o pewnych zasadach. Warto nie tracić głowy podczas grzybobrania, które nie bez powodu nazywane jest polskim sportem narodowym, ponieważ może to grozić wysoką grzywną.

Jeśli porwani jesiennym szaleństwem zaczniemy w pośpiechu rozkopywać ściółkę w poszukiwaniu dorodnych okazów to musimy liczyć się z tym, że zostaniemy zobowiązani do zapłaty mandatu w wysokości 500 złotych. Według prawa nie jest zabronione zbieranie grzybów, co więcej w Polsce, w przeciwieństwie do np. Niemiec, nie ma limitów w ilości zebranych w lesie grzybów, ale zakazane jest m.in. "niszczenia grzybów i grzybni", jak mówi ustawa o lasach.

Deptanie, miażdżenie grzybów czy właśnie rozkopywanie ściółki butami czy grabiami to czyny niedozwolone. Zakaz ten nie dotyczy tylko jadalnych grzybów, ale również tych niejadalnych. Warto pamiętać, że w lesie nie jesteśmy bezkarni - nawet wtedy, kiedy nie jesteśmy tego świadomi, możemy być obserwowani przez czujne oko kamery. A kamer w lasach jest z roku na rok coraz więcej.

Pilnowaniem porządku w lesie i karaniem wandali zajmuje się straż leśna i to ona może wlepić lekkomyślnemu grzybiarzowi mandat, podobnie jak m.ni. leśniczy.

- Kamery w lasach to już jest norma, większość nadleśnictw jest wyposażona w monitoring - mówi WP rzeczniczka prasowa Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych Anna Malinowska. - To nie są kamery zamontowane na stałe, one zmieniają swoje położenie, informację o tym, że teren jest monitorowany zazwyczaj znajdziemy np. na parkingu leśnym i na stronie nadleśnictwa. Dane mogą być wykorzystywane do ukarania kogoś i faktycznie często się to dzieje, np. w przypadku osób zostawiających w lesie śmieci - dodaje.

Śmiecenie w lasach i niewłaściwe parkowanie również surowo karane

Wybierając się do lasu należy również pamiętać, aby nie pozostawiać w nim śmieci. Niestety dużo osób, które wchodzą do lasów, nie sprzątają po sobie. W efekcie na zielonych terenach zostaje dużo plastiku i innych śmieci. Takie zachowanie również może zostać ukarane mandatem, tak samo jak zaparkowanie auta w niewłaściwym miejscu. Szczególnie za to drugie również grozi kara w wysokości pół tysiąca złotych.

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >