BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Frankowicze wygrali po wyroku TSUE. Kredyty we frankach czeka ogromna zmiana

10 Października 2019

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Sąd Rejonowy dla Warszawy Śródmieścia ogłosił we wtorek wyrok korzystny dla małżonków, którzy mieli kredyt we frankach i domagali się modyfikacji umów kredytowych - informuje “Rzeczpospolita". Jest to pierwszy wyrok sądu po orzeczeniu TSUE. Ni

Kredyt we frankach - TSUE wydał decyzję

3 października Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał orzeczenie dotyczące kredytów we frankach. TSUE orzekł, że w umowach kredytu, który był indeksowany do franka szwajcarskiego, nieuczciwe zasady umowy dotyczące różnic kursowych nie mogą być zastąpione przepisami, które reguluje polskie prawo cywilne. W wyniku wyroku Trybunału umowy kredytów branych we frankach szwajcarskich przez wiele osób mogą zostać unieważnione, jednak decyzja zależy od kredytobiorcy i jego interesu.

Kredyt we frankach - zapadł pierwszy wyrok

Właśnie zapadł wyrok w sprawie takiego kredytu w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Śródmieścia. Sąd skorzystał z orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE wydając wyrok w sprawie małżeństwa, które wzięło trzy kredyty frankowe - czytamy w dzienniku.

"Sędzia Michał Maj wskazał w uzasadnieniu wyroku, że umowy kredytowe zawierały klauzule niedozwolone, które nie wiążą konsumentów" - pisze “Rzeczpospolita”.

Dziennik podkreśla, że strony tych umów były i są dalej związane treścią umowy jaka została po likwidacji niedozwolonych postanowień. - “Zgodnie z tak ukształtowana ich treścią, klienci banku są zobowiązani do zwrotu kapitału w złotych w ratach, według stopy LIBOR dla CHF od momentu uruchomienia kredytu. Czyli niższej od złotowej” - informuje “Rzeczpospolita”.

Dariusz Wółkiewicz, pełnomocnik małżeństwa, które wzięło kredyty frankowe, powiedział “Rz”, że do 2012 roku, czyli czasu, który był objęty pozwem frankowicze oszczędzą kwotę rzędu 45 tys. zł, a łącznie ok. 100 tys. zł.

Kredyt we frankach - bank chce się odwołać

Gazeta pisze, że sąd nie przychylił się do argumentacji banku, że w związku z klauzulami abuzywnymi w umowach rozliczenie rat powinno się odbywać według kursu średniego NBP. Tym samym sąd nawiązał do orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Pełnomocnik banku Bartosz Miąskiewicz mówi, że to wyrok I instancji i  zapowiada, że bank złoży apelację. W niedługim czasie można się spodziewać kolejnych orzeczeń w sprawach osób, które brały kredyt we frankach.

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >