Nowe 500 plus to szansa dofinansowanie do wakacji
Autor Stanisław Węgrowski - 23 Października 2019

Nowe 500 plus. Dostać będą mogli absolutnie wszyscy

500 plus dla turystyki - o taki dodatek wakacyjny będzie zabiegać Andrzej Gut-Mostowy. We wtorek polityk rekomendowany przez Jarosława Gowina na stanowisko wiceministra turystyki zapowiedział, że będzie zabiegał o wprowadzenie nowego świadczenia, które można śmiało nazywać bonem wakacyjnym.

500 plus na wakacje

500 plus dla turystyki to jeden z pomysłów Andrzej Guta-Mostowego. Ma to być system bonów turystyczno-wakacyjnych. Jak tłumaczy, rząd w pewnym stopniu swoją politykę socjalną mógłby realizować nie bezpośrednio w formie wypłat pieniężnych, ale w formie zapewnienia dodatków na niektóre usługi turystyczne.

Gut-Mostowy uważa, że tego rodzaju systemu sprawdzają się w wielu krajach europejskich, chociażby we Francji, Hiszpanii, Portugalii, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Belgii czy Austrii. System bonów turystycznych świetnie działa także na Węgrzech, gdzie już od 1998 roku istnieje specjalna agencja rządowa, emitująca bony wakacyjne dla pracowników. Z takich dodatków mogą też korzystać emeryci, osoby niepełnosprawne, a także dzieci i młodzież.

- To jest istotne, jeżeli chodzi o możliwość wypełnienia luki, poza najwyższymi sezonami turystycznymi. Państwo powinno ofertę wypoczynkową kierować także do osób, które w warunkach rynkowych nie mogą pozwolić sobie na turystykę wypoczynkową - powiedział poseł elekt, jak podaje PAP.

Klienci Lidla znowu na celowniku oszustów. Nie daj się nabraćKlienci Lidla znowu na celowniku oszustów. Nie daj się nabraćCzytaj dalej

Inwestycje turystyczne priorytetem

Potentat hotelarski oświadczył też, że jego celem jest doprowadzenie do ułatwienia inwestycji turystycznych, co będzie możliwe po wprowadzeniu pewnych zmian prawnych. Jak bowiem podkreślił, instytucje turystyczne mają problem z barierami środowiskowymi, co przekłada się negatywnie na ich działalność.

- Inwestycje turystyczne są obarczone dużymi barierami środowiskowymi. Na przykład koszty wylesień pod stoki narciarskie, które są wielokrotnie wyższe niż w innych krajach europejskich. Inwestycje turystyczne, szczególnie w stacje narciarskie, są obarczone w Polsce bardzo niekorzystnymi warunkami prawnym i środowiskowym. W moim przekonaniu trzeba byłoby ten temat ponownie przeanalizować - cytuje Guta-Mostowego PAP.

Będzie nowy system emerytalny. Nie spodoba się wam źródło finansowaniaBędzie nowy system emerytalny. Nie spodoba się wam źródło finansowaniaCzytaj dalej

Chce zmian także prawa dotyczącego samego wypoczynku

Gut-Mostowy jest również zdania, że pewna forma tzw. prawa śniegu, która daje możliwość przejazdu na nartach po gruntach prywatnych musi zostać wprowadzona w Polsce. Wskazuje tutaj na prawo w krajach alpejskich, które tam działa z powodzeniem.

- Takie prawo w bardzo miękkiej wersji, czyli bez możliwości inwestowania, tylko z możliwością przejazdu narciarzy, powinna być w Polsce respektowana, tak jak jest to wielu krajach alpejskich, czyli bez naruszenia własności - powiedział.

Andrzej Gut-Mostowy to polityk i przedsiębiorca. Był posłem na Sejm V, VI, VII kadencji w latach 2005-2015. W ostatnich wyborach parlamentarnych w 2019 roku startował z list Prawa i Sprawiedliwości i uzyskał mandat posła IX kadencji. Jest znany przede wszystkim ze swoich hotelarskich interesów.

Nawet 200 tys. Polaków trafi na bruk. Ty także możesz zostać bez pracyNawet 200 tys. Polaków trafi na bruk. Ty także możesz zostać bez pracyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zapukają do drzwi i nałożą karę. Poczta zmusiła do zapłaty już 9,5 tys. osób
  2. Spiesz się z uregulowaniem długów. Wchodzi ustawa, która może cię pogrążyć
  3. Nowy podatek nie do ominięcia. Nie uratuje cię nawet zasłanianie się związkiem małżeńskim
  4. Carrefour ominie zakaz handlu w niedzielę. Znalazł zaskakujący sposób
  5. Tata ostatni raz przytula córkę. Dziecko nie przeżyło, takie piekło zgotowała jej matka i konkubent
  6. Bardzo złe wiadomości dla Tadeusza Rydzyka. Jest gorzej, niż myślał

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na: Google News