sondaż
Wikipedia/Mateusz Opasiński
Autor Paulina Musianek - 11 Października 2019

Jeden z ostatnich już sondaży przedwyborczych. Liderzy nie będą zadowoleni

Sondaż przedwyborczy - ostatni przed wyborczą niedzielą. Prawo i Sprawiedliwość raczej oczekuje innego wyniku niż ten, mimo że ich przewaga nie topnieje.

Ostatni sondaż przedwyborczy

Sondaż przedwyborczy wykonany dla Onetu przez Badania.pro. nie pozostawia złudzeń. Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na 46,5% poparcia. Jeśli prognoza by się sprawdziła partia Jarosława Kaczyńskiego zdobyłaby 247 mandatów, co nie byłoby wystarczająca liczbą do odrzucenia veta prezydenta, jak i do zdobycia większości konstytucyjnej. Jednak PiS miałoby samodzielną większość parlamentarną. Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska z 24% głosów respondentów - mogłaby otrzymać 144 mandaty. Najwięcej jej zwolenników jest w Warszawie, Gdańsku i Poznaniu.

Na Lewicę głosować w niedzielnych wyborach chce 10% badanych, co dałoby jej 55 mandatów. Do Sejmu weszłoby jeszcze PSL-Koalicja Polska - mogłoby zdobyć 7% głosów, czyli 13 mandatów. Mniejszość Niemiecka miałaby w Sejmie jednego przedstawiciela. Progu nie osiągnęła Konfederacja - w sondażu zadeklarowała głosowanie na nią tylko 0,6% respondentów.

Jak czytamy na Onecie, “prognoza poparcia została przygotowana w oparciu o model statystyczny, który opiera się na długoterminowym śledzeniu sondaży następujących ośrodków badawczych: IBRiS, Estymator, Kantar, Pollster, CBOS, Ipsos, Indicator oraz DobraOpinia. Model ten śledzi zmiany w poparciu dla komitetów wyborczych w czasie i za pomocą autorskiego algorytmu”.

Skuteczność prognoz Badania.pro jest bardzo wysoka. W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 roku wyniosła ponad 96%, zaś w przypadku wyborów do Sejmu w 2015 roku 92%.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News