BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Jeden z ostatnich już sondaży przedwyborczych. Liderzy nie będą zadowoleni

11 Października 2019

Autor tekstu:

Paulina Musianek

Udostępnij:

Sondaż przedwyborczy - ostatni przed wyborczą niedzielą. Prawo i Sprawiedliwość raczej oczekuje innego wyniku niż ten, mimo że ich przewaga nie topnieje.

Ostatni sondaż przedwyborczy

Sondaż przedwyborczy wykonany dla Onetu przez Badania.pro. nie pozostawia złudzeń. Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na 46,5% poparcia. Jeśli prognoza by się sprawdziła partia Jarosława Kaczyńskiego zdobyłaby 247 mandatów, co nie byłoby wystarczająca liczbą do odrzucenia veta prezydenta, jak i do zdobycia większości konstytucyjnej. Jednak PiS miałoby samodzielną większość parlamentarną. Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska z 24% głosów respondentów - mogłaby otrzymać 144 mandaty. Najwięcej jej zwolenników jest w Warszawie, Gdańsku i Poznaniu.

Na Lewicę głosować w niedzielnych wyborach chce 10% badanych, co dałoby jej 55 mandatów. Do Sejmu weszłoby jeszcze PSL-Koalicja Polska - mogłoby zdobyć 7% głosów, czyli 13 mandatów. Mniejszość Niemiecka miałaby w Sejmie jednego przedstawiciela. Progu nie osiągnęła Konfederacja - w sondażu zadeklarowała głosowanie na nią tylko 0,6% respondentów.

Jak czytamy na Onecie, “prognoza poparcia została przygotowana w oparciu o model statystyczny, który opiera się na długoterminowym śledzeniu sondaży następujących ośrodków badawczych: IBRiS, Estymator, Kantar, Pollster, CBOS, Ipsos, Indicator oraz DobraOpinia. Model ten śledzi zmiany w poparciu dla komitetów wyborczych w czasie i za pomocą autorskiego algorytmu”.

Skuteczność prognoz Badania.pro jest bardzo wysoka. W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 roku wyniosła ponad 96%, zaś w przypadku wyborów do Sejmu w 2015 roku 92%.

Skuteczność prognoz Badania.pro jest bardzo wysoka. W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 roku wyniosła ponad 96%, zaś w przypadku wyborów do Sejmu w 2015 roku 92%.

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >