BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Zniesienie wiz do USA nie dla wszystkich Polaków. Trump wprowadził sztywne zasady

10 Października 2019

Autor tekstu:

Paulina Musianek

Udostępnij:

Wizy do USA nie są już Polakom potrzebne, żeby wejść na teren Stanów Zjednoczonych. Jednak ten przywilej nie obejmie wszystkich obywateli naszego kraju.

Wizy do USA już niepotrzebne dla Polaków

Wizy do USA już niedługo zostaną zniesione. Wkrótce lecąc do Stanów Zjednoczonych, po raz pierwszy w historii Polacy nie będą zobowiązani do posiadania wizy turystycznej, dzięki podpisaniu w piątek przez prezydenta Donalda Trumpa dokumentu o włączeniu Polski do programu bezwizowego.

Jak twierdzi ambasadorka USA Georgette Mosbacher, najprawdopodobniej pod koniec roku Polacy będą mogli wyjechać do Stanów Zjednoczonych w celach turystycznych lub biznesowych na 90 dni bez potrzeby wcześniejszego uzyskania wizy. Nie będzie trzeba już umawiać się na spotkanie z konsulem. Wystarczy przejść przez etap weryfikacji w formie rejestracji w elektronicznym systemie ESTA i odpowiedzieć się na pytania podobne do tych, które były zawarte w formularzach wizowych.

- Brak konieczności przejścia kontroli w placówce dyplomatycznej nie oznacza jednak braku kontroli jako takiej. Ta zostaje zachowana i to w całym dwuetapowym wymiarze – tłumaczy dla onet.pl specjalistka prawa imigracyjnego w USA.

Nie wszyscy wjadą do Stanów bez wizy

Prezydent Trump zastrzegł jednak, że nie wszyscy będą mogli bezwizowo odwiedzić USA. O tym przywileju mogą zapomnieć osoby, które po 1 marca 2011 roku wyjeżdżały do Korei Północnej, Iranu, Iraku, Libii, Somalii, Sudanu, Syrii lub Jemenu.

Co więcej, nawet jeśli nie należymy do tej grupy musimy brać pod uwagę, że nie wejdziemy na teren Stanów Zjednoczonych. Ostateczną decyzję o tym, kogo wpuścić, już na amerykańskim lotnisku podejmują odpowiednie służby. Każdy, kto chce tam wjechać, musi przejść rozmowę z urzędnikiem do spraw imigracji. Osoba, która będzie budziła wątpliwości urzędnika będzie musiała wrócić do Polski najbliższym możliwym transportem.

Należy pamiętać, że zniesienie obowiązku wizowego nie oznacza, że po przybyciu do USA będzie można tam przebywać w nieskończoność albo podjąć pracę. Brak konieczności posiadania wizy do Stanów nie działa na takich samych zasadach jak otwarcie granic do strefy Schengen. Ci, którzy przekroczą maksymalny czas pobytu w USA, czyli 90 dni, będą uważani za nielegalnych imigrantów.

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >