Parlament Europejski
Unsplash/Ruthson Zimmerman
Autor Paulina Musianek - 7 Października 2019

Jest lista 10 najbogatszych europosłów. Wśród nich dwóch Polaków

Parlament Europejski daje możliwości do zgarnięcia sporej pensji. Wśród 10 najbogatszych europosłów znalazły się dwa, znane polskie nazwiska.

Parlament Europejski to cel wielu polityków nie tylko dlatego, że praca europosła to duża nobilitacja, ale również dlatego, że jest bardzo dobrze opłacana. Mimo to, wielu polityków “dorabia” sobie do pensji, dzięki czemu ich miesięczne przychody sięgają kilkudziesięciu tysięcy euro. Wprost sporządziło listę 10 najlepiej zarabiających europosłów - na pierwszym miejscu znajduje się Ben Habib z partii Brexit Party, którego pozaposelskie dochody to aż 80 tys. euro miesięcznie. Już na drugi miejscu uplasował się polski polityk Radosław Sikorski. Były minister obrony narodowej, spraw zagranicznych i marszałek Sejmu w latach 2014–2015 marszałek Sejmu inkasuje 67 tys. euro. Trzecią najbogatszą osobą na liście jest przedstawicielka zwolenników opuszczenia Wielkiej Brytanii z unijnej wspólnoty Ann Widdecombe - jej miesięczne dochody to około 40 tys. euro. W zestawieniu pojawił się jeszcze jeden Polak. Były wicepremier i minister finansów Marek Belka może pochwalić się zarobkami na poziomie 25 tys. euro, które zagwarantowały mu ósme miejsce w zestawieniu.

Parlament Europejski. Najbogatsi europosłowie

Pełna lista najlepiej zarabiających eurodeputowanych przedstawia się następująco:

 1. Ben Habib - 80 tys. euro
 2. Radosław Sikorski - 67 tys. euro
 3. Ann Widdecombe - 40 tys. euro
 4. Rupert Lowe - 37 tys. euro
 5. Guy Verhofstadt - 35 tys. euro
 6. Richard Tice - 30 tys. euro
 7. Nigel Farage - 30 tys. euro
 8. Marek Belka - 25 tys. euro
 9. Hannes Heide - 25 tys. euro
 10. Asger Christensen i Valentino Grant - 20 tys. euro


Ile zarabia europoseł?

Każdy europoseł za swoją pracę w Parlamencie Europejskim wynagradzany jest pensją o równowartości 37 tys. zł, dzięki czemu przez pięć lat trwania kadencji może zgromadzić ponad 1,7 mln zł. Każdy eurodeputowany może również liczyć też na tzw. dietę mieszkaniową (320 euro dziennie (ok. 1375 zł) za każdy dzień pracy w Brukseli lub Strasburgu) i darmowe podróże.

Najbiedniejsi seniorzy nie chcą trzynastej emerytury. Chcą czegoś zupełnie innegoNajbiedniejsi seniorzy nie chcą trzynastej emerytury. Chcą czegoś zupełnie innegoCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

 1. Zapukają do drzwi i nałożą karę. Poczta zmusiła do zapłaty już 9,5 tys. osób
 2. Spiesz się z uregulowaniem długów. Wchodzi ustawa, która może cię pogrążyć
 3. Złota jesień dla seniorów. Od dziś dostaną wyższe emerytury
 4. Ślub aktorki i znanego sportowca był cichy i szybki. Po 9 dniach małżeństwa para wniosła o rozwód

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News