W piwnicy byłego burmistrza Danzhou znaleziono 13 ton złota
Pexels
Autor Stanisław Węgrowski - 4 Października 2019

Burmistrz z piwnicy zrobił skarbiec. Policjanci przecierali oczy ze zdumienia

Sensacyjnego odkrycia dokonali funkcjonariusze policji w chińskim mieście Danzhou. W domu byłego burmistrza znaleziono 13 ton złota - informuje gazeta "Fakt". W trakcie przeszukania posesji okazało się, że skarb w postaci cennego kruszcu został ukryty w piwnicy.

Korupcja w Chinach

Kiedy w marcu 2013 roku Xi Jinping objął urząd przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej, obiecał, że rozprawi się z korupcją. Sądząc po tym, ile dokonano zatrzymań pod tym zarzutem, można powiedzieć, że słowa dotrzymał. Wypowiedział wojnę korupcji.

Na przestrzeni sześciu lat zarzuty korupcyjne postawiono ponad 1,34 mln osobom. I choć jak wynika z oficjalnych danych większość spraw to nie przestępstwa o dużej szkodliwości, to Chińczycy aresztują też urzędników o wysokiej randze. Dotychczas zatrzymanych o wysokim statusie było 254. Władze aresztowały m.in. lokalnych sekretarzy Partii Chin, a nawet ministrów. Łącznie władzom Chin udało się odzyskać majątek o wartości 8,6 mld juanów (ok. 4,75 mld zł).

Możesz ubiegać się o dofinansowanie na remont. Już 80 tys. wnioskówMożesz ubiegać się o dofinansowanie na remont. Już 80 tys. wnioskówCzytaj dalej

Złoto w piwnicy burmistrza

W wyniku ostatnich działań udało się zatrzymać 58-letniego byłego burmistrza Danzhou, miasta z prowincji Hajnan na południu Chin - podaje gazeta “Fakt”. Podczas przeszukania Krajowa Komisja Nadzoru, która zleciła kontrolę, znalazła w piwnicy polityka 13 ton złota w postaci różnych rozmiarów sztabek. Aktualnie kilogram złota kosztuje ok. 200 tys. zł, co oznacza, że 13 ton ma równowartość ok. 2,6 mld złotych. Jednak to nie wszystko, na co trafili funkcjonariusze. W “złotej” piwnicy odnaleziono także znaczne ilości gotówki w różnych walutach o łącznej wartości ok. 146 mld złotych.

Złoto może zaprowadzić go na stryczek

Zhang Qi został niedawno zwolniony ze stanowiska sekretarza Komitetu Partii Komunistycznej w mieście Haikou w prowincji Hainan - miejscowości, która liczy ok. 9 mln mieszkańców. Jeżeli zarzuty zostaną potwierdzone i byłemu burmistrzowi zostanie udowodnione ukrywanie nielegalnego majątku, to wyszłoby na to, że mężczyzna byłby bogatszy niż Ma Huateng - oficjalnie najbogatszy Chinczyk, która posiada majątek szacowany na prawie 38 mld dolarów (ok. 146 mln zł). W Chinach zarzut posiadania nielegalnego majątku grozi karą śmierci.

Kaufland wycofuje żel pod prysznic. Może wywołać zakażenieKaufland wycofuje żel pod prysznic. Może wywołać zakażenieCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zapukają do drzwi i nałożą karę. Poczta zmusiła do zapłaty już 9,5 tys. osób
  2. Zadziwiający pomysł Lidla na nagradzanie swoich najlepszych klientów
  3. Złota jesień dla seniorów. Od dziś dostaną wyższe emerytury
  4. Nowe doniesienia w sprawie śmierci Piotra Woźniaka-Staraka. Prokuratura ujawnia szczegóły przesłuchania
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News