Emerytury w 2020 roku będą wyższe
Pxhere
Autor Stanisław Węgrowski - 21 Października 2019

Rząd chce zmienić zasady dotyczące waloryzacji emerytur. Seniorzy mogą liczyć na dużo więcej

Emerytura w 2020 roku będzie w inny sposób. Seniorzy dostaną też podwyżki świadczeń. W projekcie został też zawarty planowany wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w przyszłym roku. Ile w takim razie będą wynosić świadczenia?

Emerytura 2020 - ile wyniesie świadczenie?

Emerytura w przyszłym roku będzie inaczej wyliczana. 27 sierpnia rząd zaakceptował projekt budżetu na przyszły rok. Podczas posiedzenia ustalono, że wydatki budżetu państwa będą zrównoważone wpływami i będą wynosić 429,5 mld zł. Dzięki temu nie będzie deficytu.

Rządzący podali też wskaźnik waloryzacji rent i emerytur z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który obowiązywałby w marcu przyszłego roku. Ma stać na poziomie 103,24 proc. to by oznaczało że emerytura i renta zanotowałaby wzrost o 3,24 proc. brutto. Partia rządząca chce też, aby minimalna emerytura wynosiła w przyszłym roku 1200 zł brutto.

Spiesz się ze spłacaniem długów. Nowe prawo doprowadzi cię do ruinySpiesz się ze spłacaniem długów. Nowe prawo doprowadzi cię do ruinyCzytaj dalej

Waloryzacja emerytury i renty

W marcu bieżącego roku emerytury i renty zanotowały wzrost o 2,86 proc. W przyszłym roku zapowiada się na znacznie wyższy wskaźnik waloryzacji. Z szacunków rządu wynika, że waloryzacja w 2020 roku wyniesie 103,24 proc. Jednak eksperci uważają, że podwyższona inflacja może spowodować, że wskaźnik będzie musiał mieć wyższą wartość.

Ministerstwo Finansów oblicza podwyżkę emerytur i rent w danym roku kierując się poziomem inflacji w gospodarstwach emeryckich (jest to wzrost cen towarów, których statystycznie dużo kupują seniorzy) oraz realnym wzrostem płac w roku, który poprzedza waloryzację.

Wiemy skąd wzięły się pieniądze na trzynastą emeryturę. Wielu Polakom się to nie spodobaWiemy skąd wzięły się pieniądze na trzynastą emeryturę. Wielu Polakom się to nie spodobaCzytaj dalej

Waloryzacja kwotowa i procentowa

Prawo i Sprawiedliwość ogłosiło we wrześniu, że chce wprowadzić waloryzację kwotową i procentową. Emerytury w przyszłym roku miałyby być wyższe o co najmniej 70 zł brutto. Na tym rozwiązaniu skorzystałyby osoby, które pobierają najniższe świadczenia. Procentowa waloryzacja obowiązywałaby natomiast seniorów, u których podwyżka przekracza 70 zł.

Wskaźnik na poziomie 3,24% może nie wydaje się dużą podwyżką, jednak dla budżetu państwa będzie bardzo odczuwalny. Waloryzacja emerytur i rent będzie kosztować 7 mld 160 mln złotych. Kto więc straci? My wszyscy - ciężar podwyżek emerytur będziemy odczuwać kupując nawet podstawowe produkty spożywcze, nie mówiąc już o np. comiesięcznych opłatach.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zapukają do drzwi i nałożą karę. Poczta zmusiła do zapłaty już 9,5 tys. osób
  2. Spiesz się z uregulowaniem długów. Wchodzi ustawa, która może cię pogrążyć
  3. Nowy podatek nie do ominięcia. Nie uratuje cię nawet zasłanianie się związkiem małżeńskim
  4. Carrefour ominie zakaz handlu w niedzielę. Znalazł zaskakujący sposób
  5. Zamordował ukochaną znanego aktora. Po 18 latach ma usłyszeć wyrok
  6. Emeryci dostaną od rządu po 10 tys. złotych dla każdego. Wiadomo już kiedy i jak to się odbędzie

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News