Emerytury w 2020 roku będą wyższe
Pxhere
Autor Stanisław Węgrowski - 21 Października 2019

Rząd chce zmienić zasady dotyczące waloryzacji emerytur. Seniorzy mogą liczyć na dużo więcej

Emerytura w 2020 roku będzie w inny sposób. Seniorzy dostaną też podwyżki świadczeń. W projekcie został też zawarty planowany wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w przyszłym roku. Ile w takim razie będą wynosić świadczenia?

Emerytura 2020 - ile wyniesie świadczenie?

Emerytura w przyszłym roku będzie inaczej wyliczana. 27 sierpnia rząd zaakceptował projekt budżetu na przyszły rok. Podczas posiedzenia ustalono, że wydatki budżetu państwa będą zrównoważone wpływami i będą wynosić 429,5 mld zł. Dzięki temu nie będzie deficytu.

Rządzący podali też wskaźnik waloryzacji rent i emerytur z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który obowiązywałby w marcu przyszłego roku. Ma stać na poziomie 103,24 proc. to by oznaczało że emerytura i renta zanotowałaby wzrost o 3,24 proc. brutto. Partia rządząca chce też, aby minimalna emerytura wynosiła w przyszłym roku 1200 zł brutto.

Waloryzacja emerytury i renty

W marcu bieżącego roku emerytury i renty zanotowały wzrost o 2,86 proc. W przyszłym roku zapowiada się na znacznie wyższy wskaźnik waloryzacji. Z szacunków rządu wynika, że waloryzacja w 2020 roku wyniesie 103,24 proc. Jednak eksperci uważają, że podwyższona inflacja może spowodować, że wskaźnik będzie musiał mieć wyższą wartość.

Ministerstwo Finansów oblicza podwyżkę emerytur i rent w danym roku kierując się poziomem inflacji w gospodarstwach emeryckich (jest to wzrost cen towarów, których statystycznie dużo kupują seniorzy) oraz realnym wzrostem płac w roku, który poprzedza waloryzację.

Waloryzacja kwotowa i procentowa

Prawo i Sprawiedliwość ogłosiło we wrześniu, że chce wprowadzić waloryzację kwotową i procentową. Emerytury w przyszłym roku miałyby być wyższe o co najmniej 70 zł brutto. Na tym rozwiązaniu skorzystałyby osoby, które pobierają najniższe świadczenia. Procentowa waloryzacja obowiązywałaby natomiast seniorów, u których podwyżka przekracza 70 zł.

Wskaźnik na poziomie 3,24% może nie wydaje się dużą podwyżką, jednak dla budżetu państwa będzie bardzo odczuwalny. Waloryzacja emerytur i rent będzie kosztować 7 mld 160 mln złotych. Kto więc straci? My wszyscy - ciężar podwyżek emerytur będziemy odczuwać kupując nawet podstawowe produkty spożywcze, nie mówiąc już o np. comiesięcznych opłatach.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News