BiznesINFO.pl > Twój portfel > mBank ostrzega klientów. Oszuści mają bezczelny sposób na przejęcie konta
Stanisław Węgrowski
Stanisław Węgrowski 22.03.2022 09:09

mBank ostrzega klientów. Oszuści mają bezczelny sposób na przejęcie konta

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

mBank wydał komunikat

Na stronie internetowej banku pojawił się oficjalny komunikat o potencjalnym zagrożeniu.

- Ostrzegamy o trwającej kampanii, w której rozsyłane są wiadomości e-mail z niebezpiecznymi załącznikami, a w nich złośliwym oprogramowaniem (Emotet). Na Twoją skrzynkę mailową (prywatną, służbową) może trafić fałszywa wiadomość. Do wiadomości cyberprzestępcy dołączają załącznik ze złośliwym oprogramowaniem lub link do strony zawierającej szkodliwy plik, którego celem jest wykradanie danych z Twojego urządzenia - czytamy w komunikacie.

mBank ostrzega

Hakerzy próbują zainfekować urządzenia klientów wirusem. Działanie złośliwego oprogramowania polega na tym, że przechwytuje się dane logowania do systemów bankowych, dane poufne klientów, a także hasła, które są zapisane w przeglądarkach. Cyberprzestępcy zyskują także dostęp do wiadomości i kontaktów ze skrzynek mailowych.

Informacje te mogą posłużyć hakerom do próby wyłudzenia pieniędzy lub ich kradzieży. Oprócz tego mogą próbować się podszyć pod daną osobę.

Bank apeluje do klientów, aby zwracali uwagę na dane nadawcy wiadomości e-mail. Dotyczy to adresu oraz domeny, z której otrzymano wiadomość. Oszuści często próbują się podszyć pod znane i zaufane firmy bądź osoby bliskie. Co więcej, takie wiadomości mogą zawierać dane z prawdziwych konwersacji. Na co jeszcze warto zwracać uwagę? Na wiadomości e-mail z podejrzanym załącznikiem – np. w postaci dokumentu tekstowego Word, a także na komunikaty wyświetlane przez MS Office przy próbie otwarcia dokumentu zawierającego makra.

mBank radzi, jak reagować

- Jeśli stwierdzisz, że adres i/lub domena nie są poprawne LUB mail wzbudza Twoje podejrzenia, dla własnego bezpieczeństwa – nie otwieraj załącznika i usuń wiadomość. Jeśli widzisz ostrzeżenie podczas próby uruchomienia pliku LUB nie jesteś pewny wiarygodności załącznika, czy też samej wiadomości – wycofaj się, nie włączaj zawartości makr. Skutecznie uniemożliwisz  wirusowi zainfekowanie Twojego urządzenia - czytamy w komunikacie.

Na koniec mBank informuje, co zrobić w przypadku otworzenia fałszywej wiadomości i pobrania pliku. - Jak najszybciej zgłoś to do banku. Pracownicy pomogą zabezpieczyć Twoje pieniądze i dostępy do bankowości elektronicznej i podpowiedzą Ci, jak pozbyć się zagrożenia. - radzi bank w komunikacie.

Polecane