Hakerzy wysyłają fałszywe wiadomości do klientów mBanku
wikimedia.org
Autor Stanisław Węgrowski - 4 Października 2019

mBank ostrzega klientów. Oszuści mają bezczelny sposób na przejęcie konta

mBank wydał oświadczenie, w którym ostrzega klientów przed fałszywymi wiadomościami. Hakerzy rozsyłają złośliwe oprogramowanie.

mBank wydał komunikat

Na stronie internetowej banku pojawił się oficjalny komunikat o potencjalnym zagrożeniu.

- Ostrzegamy o trwającej kampanii, w której rozsyłane są wiadomości e-mail z niebezpiecznymi załącznikami, a w nich złośliwym oprogramowaniem (Emotet). Na Twoją skrzynkę mailową (prywatną, służbową) może trafić fałszywa wiadomość. Do wiadomości cyberprzestępcy dołączają załącznik ze złośliwym oprogramowaniem lub link do strony zawierającej szkodliwy plik, którego celem jest wykradanie danych z Twojego urządzenia - czytamy w komunikacie.

Niższa emerytura to prawo do renty. Wielu nie ma o tym pojęciaNiższa emerytura to prawo do renty. Wielu nie ma o tym pojęciaCzytaj dalej

mBank ostrzega

Hakerzy próbują zainfekować urządzenia klientów wirusem. Działanie złośliwego oprogramowania polega na tym, że przechwytuje się dane logowania do systemów bankowych, dane poufne klientów, a także hasła, które są zapisane w przeglądarkach. Cyberprzestępcy zyskują także dostęp do wiadomości i kontaktów ze skrzynek mailowych.

Informacje te mogą posłużyć hakerom do próby wyłudzenia pieniędzy lub ich kradzieży. Oprócz tego mogą próbować się podszyć pod daną osobę.

Bank apeluje do klientów, aby zwracali uwagę na dane nadawcy wiadomości e-mail. Dotyczy to adresu oraz domeny, z której otrzymano wiadomość. Oszuści często próbują się podszyć pod znane i zaufane firmy bądź osoby bliskie. Co więcej, takie wiadomości mogą zawierać dane z prawdziwych konwersacji. Na co jeszcze warto zwracać uwagę? Na wiadomości e-mail z podejrzanym załącznikiem – np. w postaci dokumentu tekstowego Word, a także na komunikaty wyświetlane przez MS Office przy próbie otwarcia dokumentu zawierającego makra.

Możesz ubiegać się o dofinansowanie na remont. Już 80 tys. wnioskówMożesz ubiegać się o dofinansowanie na remont. Już 80 tys. wnioskówCzytaj dalej

mBank radzi, jak reagować

- Jeśli stwierdzisz, że adres i/lub domena nie są poprawne LUB mail wzbudza Twoje podejrzenia, dla własnego bezpieczeństwa – nie otwieraj załącznika i usuń wiadomość. Jeśli widzisz ostrzeżenie podczas próby uruchomienia pliku LUB nie jesteś pewny wiarygodności załącznika, czy też samej wiadomości – wycofaj się, nie włączaj zawartości makr. Skutecznie uniemożliwisz wirusowi zainfekowanie Twojego urządzenia - czytamy w komunikacie.

Na koniec mBank informuje, co zrobić w przypadku otworzenia fałszywej wiadomości i pobrania pliku. - Jak najszybciej zgłoś to do banku. Pracownicy pomogą zabezpieczyć Twoje pieniądze i dostępy do bankowości elektronicznej i podpowiedzą Ci, jak pozbyć się zagrożenia. - radzi bank w komunikacie.

Kaufland wycofuje żel pod prysznic. Może wywołać zakażenieKaufland wycofuje żel pod prysznic. Może wywołać zakażenieCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zapukają do drzwi i nałożą karę. Poczta zmusiła do zapłaty już 9,5 tys. osób
  2. Zadziwiający pomysł Lidla na nagradzanie swoich najlepszych klientów
  3. Złota jesień dla seniorów. Od dziś dostaną wyższe emerytury
  4. Nowe doniesienia w sprawie śmierci Piotra Woźniaka-Staraka. Prokuratura ujawnia szczegóły przesłuchania

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News