Kodeks pracy jest teraz bardziej przyjazny dla pracowników
Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 28 Października 2019

Ogromne zmiany w kodeksie pracy. Łatwiej o zasiłek i emeryturę z ZUS

Kodeks pracy przeszedł zmiany i jest teraz bardziej przystępny dla pracowników, którzy zyskali nowe prawa. Na początku września zaczęły obowiązywać nowe przepisy. Dzięki nowelizacji kodeksu pracy znacznie łatwiej jest ubiegać się o zasiłek czy pieniądze z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Kodeks pracy bardziej przyjazny dla pracownika

Kodeks pracy został zmieniony. Wraz z początkiem września weszły w życie istotne zmiane w Kodeksie Pracy. Dzięki nowelizacji pracownik zyskuje nowe prawo. Jeżeli osoba zatrudniona nie posiada świadectwa pracy, a firma, w której pracowała, już nie istnieje, to pracownik może wystąpić do sądu o wydanie orzeczenia. Taki dokument może zastąpić świadectwo pracy i pomoże w ubieganiu się o świadczenia w państwowych instytucjach. Jest to ważne np. w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, gdzie jest wymagane świadectwo pracy, kiedy dana osoba ubiega się o emeryturę.

Hojna waloryzacja pod znakiem zapytania. 7 mln emerytur zagrożonychHojna waloryzacja pod znakiem zapytania. 7 mln emerytur zagrożonychCzytaj dalej

Zmiany dotyczące świadectw pracy

Prof. Monika Gładoch, ekspert prawa pracy wyjaśnia na łamach “Faktu”, na czym polegają zmiany dotyczące świadectw pracy. - Nowe przepisy dają pracownikom prawo wystąpienia do sądu pracy z wnioskiem o wydanie dokumentu zastępczego (postanowienia), które będzie zawierać dane wpisywane w świadectwie pracy. Wniosek ten składa się w przypadku, gdy pracodawca nie istnieje albo np. nie można ustalić aktualnego adresu zamieszkania pracodawcy. Wniosek ten można składać w każdym czasie przed upływem terminu przedawnienia, który wynosi 3 lata od momentu wymagalności, czyli od dnia ustania zatrudnienia - tłumaczy ekspert.

Wydanie świadectwa pracy jest obowiązkowe dla zatrudniających. - Pracodawca ma teraz obowiązek wydać pracownikowi świadectwo pracy w dniu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Termin wydania świadectwa może być wydłużony aż do 7 dni, jeżeli z przyczyn obiektywnych (np. brak niektórych danych potrzebnych do wydania świadectwa, nagła choroba pracownika kadr), wydanie świadectwa pracy pracownikowi w dniu rozwiązania umowy nie jest możliwe - wyjaśnia prof. Gładoch.

Oszukują Polaków na potęgę. Ceny taxi nad morzem to kpinaOszukują Polaków na potęgę. Ceny taxi nad morzem to kpinaCzytaj dalej

Można się odwoływać

Ekspert dodaje, że pracownik ma prawo w ciągu 14 dni od otrzymania świadectwa pracy złożyć wniosek do pracodawcy o jego sprostowanie. Przysługuje mu to prawo wtedy, gdy uważa, że dane zawarte we świadectwie nie odpowiadają stanowi faktycznemu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Spiesz się ze spłacaniem długów. Nowe prawo doprowadzi cię do ruiny
  2. Wiemy skąd wzięły się pieniądze na trzynastą emeryturę. Wielu Polakom się to nie spodoba
  3. Nawet 200 tys. Polaków trafi na bruk. Ty także możesz zostać bez pracy
  4. Kupujący w lumpeksach mogą się niedługo mocno zdziwić. Sklepy pojawią się w nietypowych lokalizacjach
  5. Mężczyzna kupił piękny dom. Poczuł niepokój i zaczął kopać w ogrodzie, odkrył prawdę
  6. Nie będzie jednak wyższych emerytur? Jest problem z budżetem, może nie wystarczyć pieniędzy

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News