BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Ogromne zmiany w kodeksie pracy. Łatwiej o zasiłek i emeryturę z ZUS

28 Października 2019

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Kodeks pracy przeszedł zmiany i jest teraz bardziej przystępny dla pracowników, którzy zyskali nowe prawa. Na początku września zaczęły obowiązywać nowe przepisy. Dzięki nowelizacji kodeksu pracy znacznie łatwiej jest ubiegać się o zasiłek czy pieniądze z

Kodeks pracy bardziej przyjazny dla pracownika

Kodeks pracy został zmieniony. Wraz z początkiem września weszły w życie istotne zmiane w Kodeksie Pracy. Dzięki nowelizacji pracownik zyskuje nowe prawo. Jeżeli osoba zatrudniona nie posiada świadectwa pracy, a firma, w której pracowała, już nie istnieje, to pracownik może wystąpić do sądu o wydanie orzeczenia. Taki dokument może zastąpić świadectwo pracy i pomoże w ubieganiu się o świadczenia w państwowych instytucjach. Jest to ważne np. w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, gdzie jest wymagane świadectwo pracy, kiedy dana osoba ubiega się o emeryturę.

Zmiany dotyczące świadectw pracy

Prof. Monika Gładoch, ekspert prawa pracy wyjaśnia na łamach “Faktu”, na czym polegają zmiany dotyczące świadectw pracy. - Nowe przepisy dają pracownikom prawo wystąpienia do sądu pracy z wnioskiem o wydanie dokumentu zastępczego (postanowienia), które będzie zawierać dane wpisywane w świadectwie pracy. Wniosek ten składa się w przypadku, gdy pracodawca nie istnieje albo np. nie można ustalić aktualnego adresu zamieszkania pracodawcy. Wniosek ten można składać w każdym czasie przed upływem terminu przedawnienia, który wynosi 3 lata od momentu wymagalności, czyli od dnia ustania zatrudnienia - tłumaczy ekspert.

Wydanie świadectwa pracy jest obowiązkowe dla zatrudniających. - Pracodawca ma teraz obowiązek wydać pracownikowi świadectwo pracy w dniu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Termin wydania świadectwa może być wydłużony aż do 7 dni, jeżeli z przyczyn obiektywnych (np. brak niektórych danych potrzebnych do wydania świadectwa, nagła choroba pracownika kadr), wydanie świadectwa pracy pracownikowi w dniu rozwiązania umowy nie jest możliwe - wyjaśnia prof. Gładoch.

Można się odwoływać

Ekspert dodaje, że pracownik ma prawo w ciągu 14 dni od otrzymania świadectwa pracy złożyć wniosek do pracodawcy o jego sprostowanie. Przysługuje mu to prawo wtedy, gdy uważa, że dane zawarte we świadectwie nie odpowiadają stanowi faktycznemu.

Tagi:

ZUSświadczenia socjalnepracownicypracodawcyKodeks Pracyemerytura

Stanisław WęgrowskiAutor

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Znana polska sieć restauracji ogłosiła upadłość

Czytaj więcej >
Wielka awantura w Sejmie. Opozycja grzmi: "Dlaczego nie chcecie bronić polskiego nieba?"

Polska i Świat

Sejm uchwalił nowelę ustawy o podatku akcyzowym. Istotne zapisy dotyczące opłaty paliwowej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Polska przekazała Ukrainie już ponad 10 tys. terminali Starlink

Czytaj więcej >
Mecz Polska-Francja kiedy i gdzie obejrzeć? Foto: kadr z meczu reprezentacji Polski na Mundialu 2022, TVP Sport

Polska i Świat

Wiemy ile zarobili piłkarze na mistrzostwach świata

Czytaj więcej >

Polska i Świat

W urzędzie w Poznaniu jest zimno. Lewica skierowała pismo do PIP

Czytaj więcej >
"Wiadomości" TVP znów przeszły same siebie. Manipulatorski pasek uderzył w Donalda Tuska

Polska i Świat

PiS znacznie zwiększy dofinansowanie dla TVP

Czytaj więcej >