Nie wszyscy muszą płacić za wywóz śmieci. Jest sposób, oszczędzić mogą nie tylko seniorzy

Opłaty za wywóz śmieci niejednokrotnie bardzo uszczuplają nasze domowe budżety. Warto zainteresować się dostępnymi ulgami i zwolnieniami, które mogą znacznie podbudować finanse osobiste. Najczęściej wskazuje się na zniżki dla seniorów, jednak korzystne regulacje obowiązują nie tylko nich. Kto jeszcze może mniej płacić za utylizację odpadów?
Najczęściej słyszymy o zniżkach dla seniorów
Najpowszechniej stosowane zwolnienia dotyczą osób starszych. Większość gmin decyduje się wprowadzać osobne stawki obowiązujące emerytów i rencistów, których dochody nie przekraczają określonego progu. Regulacje zazwyczaj dotyczą osób, których miesięczny dochód netto nie przekracza 150-200% najniższej emerytury. Dokładne kwoty mogą różnić się w zależności od regionu, konkretnej gminy i jej uchwał.

Seniorzy w Polsce, w szczególności ci, którzy przekroczyli 65. rok życia, mogą liczyć na zwolnienia z opłat za odpady w wielu gminach, a zasady ich przyznawania ponownie, różnią się w zależności od postanowień rady gminy.
Rada gminy może podjąć uchwały dotyczące całkowitego lub częściowego zwolnienia seniorów z opłat. Seniorzy powinni zapoznać się z lokalnymi wymaganiami dokumentacyjnymi potrzebnymi do ubiegania się o ulgi. Emeryci i renciści to niejedyna grupa Polaków, która może liczyć na ulgę. Zwolnienia mogą dotyczyć również m.in. dzieci.
Zobacz też: Emeryci znowu dostaną przelewy. Tym razem dla każdego 300 zł
Nawrocki zapowiedział zmiany w emeryturach. Szykują się konkretne podwyżki. Tę datę warto zapamiętać Ukraińcy masowo zakładają biznesy w Polsce. Dostają na to milionowe dotacjeZwolnienia z opłat nie tylko dla seniorów
Osoby niepełnosprawne, które posiadają orzeczenie znacznym stopniu niepełnosprawności i pobierające zasiłek pielęgnacyjny, również mogą liczyć na ulgę w opłatach za śmieci. Niejednokrotnie może ona wynosić nawet 100 proc. Niektóre gminy rozszerzają takie zwolnienia również dla rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi, uznając szczególne obciążenia finansowe związane z opieką nad nimi.

Coraz więcej samorządów decyduje się na wprowadzanie korzystnych regulacji również dla rodzin wielodzietnych. Typowym rozwiązaniem jest zwolnienie z opłaty za każde trzecie i kolejne dziecko w rodzinie. Rodziny wielodzietne, czyli takie, które składają się z co najmniej 3 dzieci (bez względu na wiek), muszą posiadać Kartę Dużej Rodziny, aby uzyskać zwolnienie. Bez niej nie ma możliwości obniżenia stawki za wywóz śmieci. Istotne jest również, że uprawnienia do przyznania Karty Dużej rodziny nie posiadają:
- dziadkowie,
- babcie,
- wnuczęta,
- siostry,
- bracia,
- ciocie,
- wnukowie,
- siostrzeńcy,
- bratankowie.
Zwolnienie pozwala płacić 60 złotych za całą rodzinę, (niezależnie od liczby osób) zamiast 14 zł za osobę. Gdzie należy złożyć wniosek o zwolnienie z opłat za wywóz śmieci, lub stosowną ulgę?
Gdzie złożyć wniosek o zwolnienie z opłat za wywóz śmieci?
Aby móc skorzystać ze zwolnienia z opłat za wywóz śmieci, należy złożyć odpowiedni wniosek w urzędzie gminy. Terminy składania wniosków różnią się w zależności od ustaleń danej gminy, jednak zazwyczaj przypadają one na pierwszą połowę roku. Niektóre samorządy wymagają składania takiego wniosku corocznie, inne przyznają jedno zwolnienie na czas nieokreślony do momentu zmiany sytuacji.
Do wniosku należy dołączyć dokumenty, którymi potwierdzimy spełnienie warunków zwolnienia. Może być to zaświadczenie o wysokości emerytury, orzeczenie o niepełnosprawności, Karta Dużej Rodziny, dokumenty potwierdzające sytuację mieszkaniową czy inne wymagane przez konkretną gminę — ponadto każda z nich ma prawo do kontroli prawdziwości złożonych oświadczeń.
W związku z tym pracownicy urzędu mogą przeprowadzić wizję lokalną, weryfikować dokumenty we współpracy z innymi instytucjami czy zażądać dodatkowych wyjaśnień. Składanie nieprawdziwych oświadczeń grozi nie tylko koniecznością zwrotu należnych gminie opłat, ale również dodatkową karą pieniężną.
Informacje na temat ustaleń w poszczególnych gminach można znaleźć na lokalnych stornach internetowych danego urzędu, w Biuletynie Informacji Publicznej lub bezpośrednio w referacie gospodarki komunalnej. Najłatwiej będzie skontaktować się telefonicznie z urzędem, aby uzyskać szczegółowe informacje o wymaganych dokumentach i terminach.





































