Zacznie się 13 lipca. Nowe zasady umów leasingu i nie tylko. Przedsiębiorcy odetchną z ulgą

Polityka rządu Donalda Tuska zakłada, że rozwój Polski i reformy państwa korzystne dla Polaków przebiegać będą poprzez deregulację. Choć najwięcej uwagi przyciągały prace zespołu pod kierownictwem Rafała Brzoski, to nie należy zapominać, że własny pakiet deregulacyjny opracowało także ministerstwo rozwoju i technologii. Cześć nowych przepisów wejdzie w życie już w niedzielę 13 lipca.
Sześć miesięcy z deregulacją. Tego mogą spodziewać się przedsiębiorcy
Jako deregulację rząd przedstawia szereg pomniejszych reform, które mają ułatwić procedury w relacji przedsiębiorca-państwo, choć nie brakuje także inicjatyw, których beneficjentami będą wszyscy obywatele. Szczególnym zainteresowaniem mediów cieszyły się efekty prac zespołu Rafała Brzoski, wobec których zaczęły się jednak pojawiać wątpliwości.
Prawnicy zwracają uwagę, że witryna sprawdzamy.com, gdzie pomysły deregulacyjne może zgłaszać każdy, to tak naprawdę otwarcie procesu legislacyjnego dla lobbystów. Niezwykle trudne może okazać się oddzielenie od zgłoszonych projektów tych, które pokrywają się z interesami konkretnych grup.

Ministerstwo rozwoju z własną inicjatywą deregulacyjną. Propozycje dla przedsiębiorców
Zanim jednak we współpracy rządu ze stroną społeczną opracowane zostaną pomysły zgłoszone na sprawdzamy.com, w życie wejdzie pakiet deregulacyjny opracowany w ministerstwie rozwoju i technologii. Szef tego resortu -Krzysztof Paszyk dostarczył rządowi swoje pomysły jeszcze przed tym, jak na dobre zawiązał się zespół Brzoski.
W efekcie pierwsze nowelizacje opracowane w MRiT wejdą w życie już 13 lipca. Kolejna paczka zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2026 r. Resort kierowany przez Paszyka swoje propozycje legislacyjne kieruje głównie do przedsiębiorców.

Pakiet deregulacyjny MRiT – te przepisy wchodzą w życie już 13 lipca 2025 r.
Łącznie ustawa deregulacyjna z 21 maja 2025 r. modyfikuje 30 innych ustaw. Dużym zainteresowaniem przedsiębiorców cieszy się zmiana w procedurach leasingowych. Już od jutra możliwe będzie zawarcie umowy leasingowej drogą elektroniczną, wystarczy nawet SMS. Dotyczy to także wszelkich aneksów do umów leasingowych – nie trzeba będzie już fizycznie podpisywać dokumentów.
Od jutra także wyłączony zostanie obowiązek przedstawiania pełnomocnictw, jeśli dane o uprawnieniach przedstawiciela widoczne są w publicznych rejestrach, CEIDG lub KRS. Ostatecznie, poza przypadkami ściśle określonymi w przepisach, porzucony zostaje obowiązek posługiwania przez przedsiębiorcę pieczątką.
Pakiet deregulacyjny wprowadza także ważne rozróżnienie w zakresie obowiązku uzyskiwania Numeru Identyfikacji Podatkowej. Od 13 lipca o NIP nie będą już musiały wnioskować osoby wykonujące działalność nierejestrowaną – fiskusowi wystarczy ich PESEL. NIP będą jednak musiały nadal wykorzystywać osoby, które prowadzą ewidencję sprzedaży lub w swojej działalności wystawiają paragony z kasy fiskalnej.
Zmiany zajdą także w procedurach administracyjnych, formalnościach. Pewnym ułatwieniem będzie możliwość wydawania decyzji w taki sposób, aby papierowa była tylko sama decyzja – załączniki do niej będą mogły zostać wydane w postaci cyfrowej. Szerzej wykorzystywana ma być także procedura wezwań przedsiębiorców do wyjaśnień bez wcześniejszego formalnego wszczynania całego postępowania.
Wdrożony zostanie także pomysł MRiT, dzięki któremu większy nacisk w postępowaniach administracyjnych będzie kładziony na możliwość wykorzystania instytucji mediacji – odbędzie się to przez zawiadomienia i pouczenia dla stron. Jeśli natomiast kary pieniężne nałożone na podatnika będą niemożliwe do wyegzekwowania (brak majątku lub dochodu), to grzywna będzie mogła zostać umorzona.
Jak wspomniano, kolejna transza przepisów wejdzie w życie od 1 stycznia 2026 r. Znajdą się tam m.in. uściślenia przepisów dotyczących opłacania składek zgodnie z Mały ZUS Plus. MRiT doprecyzuje, że po 3 latach korzystania z preferencyjnych stawek będzie można do nich przystąpić ponownie po dwuletniej przerwie.




































