Niepozorne miejsce pod Warszawą może wkrótce przyciągać tysiące odwiedzających. Zapowiedzi inwestorów robią wrażenie, a w planach są atrakcje, jakich dotąd tam nie było. Co kryje się za tą inwestycją?
Sieć handlowa z początkami w latach 60. XX wieku zwija z Polski część biznesu, reorganizując swoje zasoby. Oddziały firmy znikną z czterech miast na południu, w centrum i na północy kraju, a wraz z nimi zatrudnienie straci 400 osób. “To część transformacji” - przyznaje polskie biuro niemieckiego przedsiębiorstwa. Podobnych kroków nie podejmują na razie sąsiednie filie.
Polski rząd przygotowuje się do wdrożenia nowego modelu nadzoru wybranych zakupów. Ministerstwo zakłada, że wykrycie niezgodności można będzie ujawnić poprzez niejawny “zakup kontrolowany”, czyli przy pomocy tajemniczego klienta, który cały proces nagra z ukrytej kamery.
24 czerwca odbyło się 37. posiedzenie Sejmu, podczas którego posłowie głosowali m.in. nad nowelizacją ustawy o podatku od towarów i usług. Większość zagłosowała za zmianą limitu przychodów, poniżej którego przedsiębiorcy zwolnieni są z rejestrowania jako podatnicy VAT. Ile wyniesie limit i kiedy zacznie obowiązywać?
Szykuje się przejęcie na skalę dziesiątek miliardów dolarów. Dwa amerykańskie behemoty rynku spożywczego — słodyczy i przekąsek, których logotypy zdobią całą planetę — zgłosiły europejskiej administracji zamiar koncentracji. Ma dojść do przejęcia, w wyniku którego Snickers i Pringles zgromadzą się pod jednym dachem. Amerykański rynek tym jednak różni się od europejskiego, że realizację prawa antytrustowego rozumie głównie jako maksymalizację zysku konsumenta, podczas gdy Europa w konsolidacji gigantów dostrzega także ryzyko międzynarodowego monopolu i długofalowo gorszych skutków dla tegoż.
Dobiegły przykre wieści ze świata biznesu. Odszedł założyciel jednej z największych firm w kurierskiej branży. Jego działalność i pomysły okazywały się coraz bardziej skuteczne i przełomowe z każdym kolejnym rokiem działania spółki. "Był mentorem dla wielu i źródłem inspiracji dla wszystkich" - tak wspomniał go jeden z najbliższych współpracowników.
Choć sezon wiosenno-letni dla wielu przedsiębiorców oznacza wysokie zarobki, to okazuje się, że nie dla wszystkich. Sprzedawcy nie mają dobrych wiadomości. Załamują ręce, bo wiedzą, że tegoroczny sezon nie będzie tak obfity. Kupujący z kolei muszą przygotować się na wysokie ceny, które obejmą szczególnie jeden, uwielbiany przez Polaków owoc. Jak przyznają handlarze, sytuacja jest bardzo zła.
Do wykazu prac legislacyjnych i programowych rady ministrów trafił kolejny projekt z paczki ustaw deregulacyjnych. Dotyczy on zmian w systemie ubezpieczeń społecznych, jednak stanowi o zmianach przede wszystkim w relacjach pomiędzy polskimi przedsiębiorstwami. Gdy projekt zostanie przyjęty, rodzime biznesy łatwiej będą mogły uzyskiwać o sobie kluczowe informacje. Na udogodnienia będzie można także liczyć w bankach.
Momentum Capital Partners, fundusz inwestycyjny wspierający przedsiębiorców na etapie wzrostu, ogłasza dołączenie dwóch nowych Partnerów: Bartosza Majewskiego oraz Grega Albrechta. Wspólnie z Partnerami Zarządzającymi – Przemysławem Danowskim i Robertem Ditrychem – będą rozwijać fundusz i wspierać founderów w budowie dochodowych firm.
Nowoczesne technologie pozwalają na ułatwienie i przyspieszenie wielu czynności. To dlatego kolejne przedsiębiorstwa decydują się na wprowadzenie rozwiązań, które mają na celu przyciągnięcie jeszcze większej grupy odbiorców. Tak stało się i teraz. Usługodawcy i ich klienci będą mieli ułatwione zadanie, wielu już z tego korzysta.
To najlepszy moment, aby wyciągnąć z pudeł pamiątkowe egzemplarze z PRL-u, które znajdują się jeszcze niemal w każdym domu. Wiele z takich przedmiotów, które pozornie wydawałyby się już bezwartościowe, osiąga obecnie na aukcjach zawrotne ceny. Koneserzy są w stanie zapłacić nawet 12 tys. złotych za cuda, które wpadną im w oko.
Choć deregulacją rząd nazywa już nawet powoływanie nowych komitetów i implementację w polskim prawie europejskich dyrektyw, to zdarzają się ustawy, które rzeczywiście mogą zdejmować ze zwykłych obywateli niekiedy nadmierne obciążenia. Tak jest z przyjętymi projektami, o których zawiadamia ministerstwo rozwoju i technologii. Korzyści odczują wszyscy zainteresowani prowadzeniem działalności nierejestrowanej, ale nie tylko oni.
Jedna z najbardziej rozpoznawalnych rodzimych sieci restauracji szuka nowego właściciela! Po trzech dekadach na rynku franczyza, która wciąż zajmuje prestiżowe lokalizacje w największych miastach w Polsce, została wystawiona na sprzedaż, aby zapewnić właścicielowi środki na rozwój innych spółek. Pytanie tylko, czy po latach perypetii z cieszącej się niegdyś dużym uznaniem marki zostało jeszcze cokolwiek, co przyciągnie inwestorów.
Polacy, którzy marzą o własnych czterech ścianach, z zapartym tchem śledzą najnowsze dane o cenach nieruchomości. Czy teraz jest dobry moment, aby kupić własne “m” w jednym z największych miast w kraju? Najnowsze dane o cenach nieruchomości w metropoliach pokazują istotne zmiany na rynku wtórnym. Gdzie przy zakupie 50 m kw. mieszkania można zaoszczędzić nawet 40 tys. zł?
Po latach problemów finansowych znany producent czekoladowych ogłosił upadłość. To może oznaczać koniec epoki jednej z najbardziej rozpoznawalnych austriackich słodkości. Niedługo ze sklepów mogą zniknąć lubiane przez wielu przysmaki.
EssilorLuxottica, globalny lider w dziedzinie ochrony wzroku i innowacyjnych rozwiązań optycznych, właśnie ogłosił podpisanie umowy przejęcia Grupy Optegra. To jedna z najdynamiczniej rozwijających się sieci klinik okulistycznych w Europie. W Polsce Optegra posiada 13 klinik okulistycznych i wykonała dotąd ponad 1 mln procedur okulistycznych.
Polscy przedsiębiorcy mają całą listę oczekiwań wobec Karola Nawrockiego. Liczą, że nowy prezydent spełni ich postulaty tuż po objęciu urzędu. W rozmowie z portalem BiznesINFO przedstawiciele polskiego biznesu wskazują dwie najważniejsze propozycje reform rządu Donalda Tuska, które bezwzględnie powinien poprzeć Karol Nawrocki.
Aż 10 000 franczyzobiorców prowadzi dziś sklepy pod szyldem Żabki. To znaczące osiągnięcie potwierdza skuteczność modelu franczyzowego Żabki i jego rolę jako jednego z najważniejszych narzędzi wspierających rozwój przedsiębiorczości w Polsce. Nową franczyzobiorczynią, która dołączyła do sieci i otworzyła sklep w Gliwicach, została pani Marta Dawicka. Żabka jest obecnie jedną z największych sieci franczyzowych w Polsce i skutecznie wspiera rozwój małej przedsiębiorczości, oferując przystępne warunki i stabilność modelu biznesowego.
Spółki Skarbu Państwa podjęły ważną decyzję o współpracy. Już wkrótce dojdzie do fuzji, a na terenie Polski powstanie gigant bankowo-ubezpieczeniowy. Memorandum o współpracy ma na celu integrację oraz zwiększenie efektywności działania, podano szczegóły podejmowanych działań. Takie korzyści mają wyniknąć z tej współpracy.
W miniony wtorek zamknięto przyjmowanie zgłoszeń w postępowaniu na prezesa i członka zarządu Przedsiębiorstwa Handlu Zagranicznego "Baltona" S.A. Nieoficjalnie – wpłynęło kilka zgłoszeń, w tym obecnego, powołanego przez ekipę Prawa i Sprawiedliwości prezesa. Baltona, jak komentują złośliwi, jest przykładem, że "POPiS" może funkcjonować. Pytanie, czy będzie funkcjonował w kolejnej kadencji?
Ponad 2 000 uczestników, dziesiątki ekspertów, setki godzin wykładów i niezliczona liczba rozmów o rynku - WallStreet 29, największa konferencja inwestorów indywidualnych w Polsce, przeszła do historii.Od 23 do 25 maja 2025 r. Karpacz ponownie stał się centrum polskiego rynku kapitałowego. Hotel Gołębiewski gościł inwestorów, przedstawicieli spółek giełdowych, instytucji rynku finansowego, regulatorów i twórców internetowych. Współorganizatorem wydarzenia po raz trzeci był Klub Przedsiębiorczości.
Rafał Brzoska niedawno na prośbę Donalda Tuska opracowywał plany deregulacji - uproszczenia przepisów, które mają pomóc polskim pracownikom i przedsiębiorcom. Wszystko wskazuje na to, że po opracowywaniu rozwiązań dla całego kraju biznesmen musi teraz zmierzyć się z problemami na własnym podwórku.
Zakończyła się największa od lat inwestycja w fabryce w północnej Polsce. Nowe linie produkcyjne i zautomatyzowany magazyn mają wzmocnić pozycję zakładu jako jednego z kluczowych centrów produkcyjnych znanej firmy na świecie. Duże przedsięwzięcie jest w gruncie rzeczy światowym zapleczem jednego z hegemonów branży.
Uwielbiana przez tysiące Polaków platforma streamingowa zszokowała klientów. Jak wynika z oficjalnych zapowiedzi, Netflix szykuje solidne zmiany, które odczujemy już w niedalekiej przyszłości. Nowa strategia choć ma na celu zwiększenie zysków przedsiębiorstwa, może spotkać się z dużą krytyką. O co dokładnie chodzi? Już wyjaśniamy. Jedno jest pewne, z tej rewolucji nikt nie będzie zadowolony.
Jedno symboliczne wydarzenie z przeszłości Donalda Trumpa i Baracka Obamy zbiega się w pewnym momencie z naszą częścią Europy i poparciem społecznym Victora Orbana. Prowadząc analizę populistycznych dyskursów prawicowych Francis Fukuyama, prelegent 10. edycji Kongresu Impact 2025, wraz z byłym prezydentem USA, skierowali ostatnie, na krótko przed ciszą wyborczą w Polsce, słowa, bezpośrednio odnosząc się do trwającej kampanii wyborczej i decyzji, które sformalizujemy przy urnach wyborczych już w niedzielę 18 maja.
Krzysztof Stanowski, były dziennikarz, a dziś kandydat na prezydenta i właściciel Kanału Zero, przez lata współpracował z Telewizją Polską. Choć sam mówi o pełnej niezależności redakcyjnej i niespecjalnie chwali się tym epizodem w swojej karierze, kwoty faktur wystawionych TVP przez jego firmę robią wrażenie.
Agencja ratingowa Fitch zdecydowała się objąć Santander Bank Polska obserwacją z perspektywą negatywną. Decyzja ta zapadła krótko po ogłoszeniu porozumienia w sprawie zakupu niemal połowy udziałów banku przez austriacką Grupę Erste.
Gigant technologiczny zapowiedział kolejne zwolnienia grupowe, z pracą pożegnają się tysiące osób. Wśród zatrudnionych znajdują się setki Polaków piastujących różnorodne stanowiska. Znane są szczegóły restrukturyzacji, firma podała motywy. Osoby zwalniane mogą liczyć na solidne odprawy.