biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
Obserwuj nas na:
BiznesINFO.pl > Finanse > Taki przelew na pewno zainteresuje Urząd Skarbowy. Fiskus ma nowe uprawnienia
Sebastian Mikiel
Sebastian Mikiel 15.07.2025 07:49

Taki przelew na pewno zainteresuje Urząd Skarbowy. Fiskus ma nowe uprawnienia

przelew, Urząd Skarbowy
Fot. Rido/Canva

Niepozorna operacja na koncie może wywołać reakcję, której się nie spodziewasz. Wystarczy nawet jedna transakcja, by uruchomić lawinę procedur. Kiedy fiskus zaczyna się interesować twoimi przelewami? Warto wiedzieć, że Urząd Skarbowy ma nowe uprawnienia.

Banki coraz uważniej przyglądają się przelewom klientów

Banki działające na terytorium Polski są od niedawna zobowiązane do szczególnie skrupulatnego monitorowania wybranych operacji finansowych swoich klientów. Choć nie każdy przelew wywołuje od razu reakcję instytucji, to jednak część z nich może trafić do specjalnych rejestrów – i to bez wiedzy użytkownika. Co więcej, nawet dzielenie dużych kwot na mniejsze nie zawsze skutecznie maskuje rzeczywisty charakter transakcji.

Zmiany te mają swoje źródło w nowelizacji przepisów, która weszła w życie z końcem 2022 roku, i która znacząco zaostrzyła procedury raportowania przelewów przez banki. Celem nowych regulacji jest przede wszystkim uszczelnienie systemu podatkowego, który — zdaniem rządu — nadal traci miliardy złotych rocznie przez luki w kontroli przepływu pieniędzy.

przelew 1.png
Fot. kanchanachitkhamma/Canva

Podejrzane transakcje i ich skutki. Kiedy bank nie kończy na przetworzeniu przelewu?

Co dokładnie może wzbudzić czujność bankowego systemu? Przede wszystkim transakcje odbiegające od standardowego profilu klienta, przelewy międzynarodowe, wpłaty i wypłaty w gotówce oraz operacje dotyczące walut wirtualnych. Szczególnie uważnie analizowane są sytuacje, w których klient często powtarza transakcje o podobnej wartości, dokonuje operacji bez wyraźnego uzasadnienia gospodarczego lub korzysta z zagranicznych kont.

W takich przypadkach instytucje finansowe mogą być zobowiązane do zgłoszenia operacji do odpowiednich organów, nawet jeśli nie doszło do złamania prawa. Generalny Inspektor Informacji Finansowej (GIIF) oraz Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) mają prawo wglądu w dokumentację bankową i mogą zlecić dalsze działania kontrolne.

Co istotne, dane klientów, które wzbudzą podejrzenia, przechowywane są przez banki przez okres co najmniej 5 lat. W przypadku podejrzenia przestępstwa, np. prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu, uruchamiane są dalsze procedury wyjaśniające.

Fiskus trzyma rękę na pulsie

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, banki muszą obligatoryjnie zgłaszać wszystkie pojedyncze transakcje przekraczające równowartość 15 tys. euro, niezależnie od tego, czy zostały dokonane w złotówkach, czy w innej walucie. Jeśli transakcje są rozbite na mniejsze kwoty, ale wskazują na ich wspólny cel, również mogą zostać zgłoszone.

Oprócz tego istnieje jeszcze niższy próg raportowy – już przy 1 tys. euro, jeśli operacja nosi znamiona podejrzanej. Dotyczy to szczególnie obracania kryptowalutami, niejasnych przelewów z zagranicy lub nagłych zmian w aktywności finansowej klienta.

Banki są zobowiązane do zgłaszania nie tylko transakcji wysokokwotowych, ale również tych, które wzbudzają uzasadnione podejrzenie co do ich legalności – informuje Krajowa Administracja Skarbowa na swojej stronie internetowej.

urząd skarbowy.jpg
Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News 

W efekcie może dojść do blokady środków, wezwania do wyjaśnień lub nawet zawiadomienia organów ścigania, choć sam klient może być całkowicie nieświadomy, że jego przelew uruchomił machinę kontrolną.

Warto więc znać progi ostrożności i mieć świadomość, że niepozorny przelew może wzbudzić zainteresowanie skarbówki, nawet jeśli nie mamy sobie nic do zarzucenia. W sytuacji, gdy urząd skarbowy uzna operację za podejrzaną, może podjąć czynności wyjaśniające bez wcześniejszego kontaktu z klientem.

Polskie organy skarbowe coraz skuteczniej monitorują przepływ pieniędzy obywateli, korzystając z rozbudowanych narzędzi prawnych i technologicznych. Choć kontrola transakcji ma na celu walkę z nielegalnym obrotem środków i uszczelnienie systemu podatkowego, dla wielu osób może oznaczać większą ostrożność przy nawet codziennych przelewach. Warto znać granice i obowiązki instytucji finansowych, by uniknąć niepotrzebnych problemów czy wyjaśnień przed skarbówką.

BiznesINFO.pl
Obserwuj nas na: