sondaż
Wikipedia/Adrian Grycuk
Autor Paulina Musianek - 6 Października 2019

Władza z niemal co drugim głosem. Najnowszy sondaż Estymatora

Sondaż Estymatora nie przynosi żadnych zaskoczeń. Kolejność partii w wyścigu o mandaty do sejmu i senatu nie zmieniła się, Prawo i Sprawiedliwość na czele peletonu.

Sondaż Estymatora

Sondaż pracowni Estymator dla portalu DoRzeczy.pl daje Prawu i Sprawiedliwości 49% poparcia (wzrost o 1,4 pkt proc. w odniesieniu do wyników 17-19 września 2019). Partia Jarosława Kaczyńskiego jest więc liderem wśród pięciu komitetów, zdobyła prawie co drugi głos ankietowanych i ma szansę na samodzielne rządy.

Drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska z wynikiem 26,4% głosów (spadek o 1,5 pkt proc.). Na ostatnim miejscu na podium uplasowała się Lewica (SLD, Wiosna i Razem) zdobywając 13,1% poparcia, mniej o 0,1 pkt. proc. niż wcześniej. Próg wyborczy mogłoby przekroczyć także Polskie Stronnictwo Ludowe, które popiera 6,4%. badanych (wzrost o 0,3 pkt. proc.). Poza sejmem znalazła się Konfederacja, która w sondażu dla DoRzeczy.pl uzyskała wynik 3,7% (wzrost o 0,1 pkt. proc.). Inne komitety wyborcze wskazało 0,9% ankietowanych.

Gdyby były to wyniki wyborów z 13 października to PiS otrzymałoby 256 mandatów. Koalicja Obywatelska mogłaby liczyć na 135, SLD – 49, a PSL – 19. Ponadto 1 mandat przypadłby mniejszości niemieckiej.

Badanie Estymatora zostało przeprowadzone w dniach 3-4 października 2019 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1015 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News