BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

1 milionowi Polaków emerytura będzie liczona na korzystniejszych warunkach

10 Października 2019

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Osoby, którym daleko jeszcze do emerytury, już teraz powinny zacząć odkładać pieniądze. W Polsce jest już tylko 1 milion osób, których świadczenie będzie liczone na korzystniejszych warunkach - informuje portal money.pl

Emerytura dla szczęściarzy

Emerytura na wystarczającym na życie poziomie? Grupa osób, które mają szanse otrzymywać wyższe emerytury maleje z roku na rok. Obecnie grupa Polaków, którzy moga liczyć na wyższe świadczenia wynosi milion osób - informuje portal money.pl. Z czego to wynika? “Szczęściarze” posiadają kapitał początkowy Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, który będzie uwzględniany przy obliczaniu ich przyszłych emerytur. Następne pokolenia już tak dobrych warunków nie będą miały.

Kapitał początkowy jest to odtworzona wartość składek na ubezpieczenie emerytalne, które pracownicy płaciliby przed 1 stycznia 1999 roku. Przed tą datą w Polsce nie istniały indywidualne konta emerytalne w ZUS. Pracodawca wpłacał do ZUS środki za wszystkich pracowników.

Emerytura na podstawie kapitału

Po nowelizacji przepisów osobom pracującym przed laty należało doliczyć “dodatkowe środki”. To spowodowało, że teraz przy wniosku o emeryturę, ZUS musi obliczyć kapitał początkowy i wymaga od osoby ubiegającej się o świadczenie o dokumenty sprzed wielu lat. Warto podkreślić, że dobrze jest samemu zbierać np. potwierdzenia przelewanych składek od byłego już pracodawcy, ponieważ Zakład nie będzie się zajmował ich szukaniem. Jeśli nie posiadamy takich dokumentów, to w historii zapłat pojawią się luki. Warto kolekcjonować takie papiery, odnalezienie ich po latach często graniczy z cudem, a może to nam ułatwić procedurę emerytalną.

Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ZUS w rozmowie z portalem money.pl powiedział, że kapitał początkowy premiuje najlepsze okresy pracy z lepszymi zarobkami, a wyliczenie tej kwoty jest istotne, ponieważ wysokość kapitału początkowego ma wpływ na wysokość emerytury. ZUS wylicza wkład do systemu emerytalnego na podstawie stażu pracy i zarobków przed 1999 rokiem.

Emerytura po reformie

Jednak kapitału początkowego nie mają już ci, którzy zaczęli pracować po reformie systemu. Wynika to z tego, że wtedy były już konta emerytalne i pracodawcy płacili już indywidualnie za zatrudnionych.

Niestety, dane odzierają ze złudzeń. Każde następne pokolenie będzie miało niższą kwotę dostępnego kapitału początkowego. Wynika z tego, że nadchodzą lata niskich emerytur. Osoby, które urodziły się w latach 1949-1953 (obecnie mają od 66-70 lat) mogły liczyć na ok. 135 tys. zł kapitału początkowego. Z kolei osoby urodzone w latach 1954-1958 uzbierali 109 tys. zł.

Emerytura będzie bardzo niska

Natomiast Polacy, którzy urodzili się w latach 1974-1978 mają tylko 12 tys. zł kapitału początkowego. Wiadomo, że ich czas pracy jest krótszy, jednak premiowana część ich emerytury jest bardzo niska. Warto podkreślić, że do kapitału początkowego można wybrać 20 najlepszych lat pracy. Dzięki temu można podnieść swoją emeryturę. 

Następne pokolenia nie będą miały nawet takiej premii. System emerytalny, który obowiązuje od 1999 działa inaczej i przy wyliczaniu emerytury bierze się pod uwagę aktywność zawodową na przestrzeni całego życia. Jak wynika z badań ośrodka badawczego GRAPE i UW już teraz co piąty emeryt dostaje świadczenie poziomie minimalnym. Przyszłe pokolenia mogą otrzymywać tyle co nic.

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >