Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Będą musieli pracować do 70. roku życia. Nie unikniemy podwyższenia wieku emerytalnego
Paulina Musianek
Paulina Musianek 23.10.2019 02:00

Będą musieli pracować do 70. roku życia. Nie unikniemy podwyższenia wieku emerytalnego

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Wiek emerytalny. Niemcy przejdą na emeryturę po 70-tce

Wiek emerytalny w Niemczech musi pójść w górę. Starzenie się społeczeństwa stanowi ogromne wyzwanie dla niemieckiego systemu emerytalnego: coraz mniejsza liczba młodych pracowników ma na barkach coraz większą liczbę emerytów. Według analizy Banku Federalnego Niemiec, system emerytalny będzie pod coraz większą presją, zwłaszcza od połowy przyszłej dekady. Autorzy raportu nie mają wątpliwości, że stabilność systemu mogą zapewnić tylko zmiany wieku emerytalnego.

Od 2012 roku nasi zachodni sąsiedzi stopniowo podnoszą wiek przejścia na emeryturę z 65 do 67 lat. Cel ten chcą osiągnąć w 2031 roku. Jest to konieczny krok, ponieważ wydatki na zabezpieczenia społeczne w 2040 roku wzrosną z obecnych 890 miliardów euro rocznie do 20 miliardów, jak oszacowali eksperci z Departamentu Polityki Społecznej i Finansów Publicznych w Bochum. Niemcy będą musieli pracować nawet do 70 roku życia, aby system emerytalny się nie załamał. Jednak to nie będzie koniec - po osiągnięciu wieku emerytalnego wynoszącego 70 lat, rząd zmiany będzie „kontynuował liniowo.” Oznacza to, że kolejne pokolenia muszą być przygotowane na jeszcze dłuższą pracę, twierdzi doktor nauk politycznych Martina Lizarazo López. - Wymagany jest „wzrost standardowego wieku emerytalnego, który opiera się na rosnącej średniej długości życia” - wyjaśnia.

Polaków czeka to samo?

Nie można nie zauważyć, że niemiecki system emerytalny ma te same problemy co polski: szybkie starzenie się społeczeństw, wydłużanie się średniej długości życia, coraz mniejsza dzietność. W naszym przypadku dochodzi również niechęć do przyjmowania imigrantów. W rezultacie nasz system emerytalny również będzie wymagał sporych zmian, aby móc utrzymać na emeryturze przyszłych seniorów.