Niemcy emerytura
Pxhere
Autor Paulina Musianek - 23 Października 2019

Będą musieli pracować do 70. roku życia. Nie unikniemy podwyższenia wieku emerytalnego

Wiek emerytalny w Niemczech wzrośnie. Niemcy będą musieli pracować do 70-tki. Ich system emerytalny boryka się z takimi samymi problemami co nasz. Wszystko wskazuje na to, że Polaków czeka to samo.

Wiek emerytalny. Niemcy przejdą na emeryturę po 70-tce

Wiek emerytalny w Niemczech musi pójść w górę. Starzenie się społeczeństwa stanowi ogromne wyzwanie dla niemieckiego systemu emerytalnego: coraz mniejsza liczba młodych pracowników ma na barkach coraz większą liczbę emerytów. Według analizy Banku Federalnego Niemiec, system emerytalny będzie pod coraz większą presją, zwłaszcza od połowy przyszłej dekady. Autorzy raportu nie mają wątpliwości, że stabilność systemu mogą zapewnić tylko zmiany wieku emerytalnego.

Od 2012 roku nasi zachodni sąsiedzi stopniowo podnoszą wiek przejścia na emeryturę z 65 do 67 lat. Cel ten chcą osiągnąć w 2031 roku. Jest to konieczny krok, ponieważ wydatki na zabezpieczenia społeczne w 2040 roku wzrosną z obecnych 890 miliardów euro rocznie do 20 miliardów, jak oszacowali eksperci z Departamentu Polityki Społecznej i Finansów Publicznych w Bochum. Niemcy będą musieli pracować nawet do 70 roku życia, aby system emerytalny się nie załamał. Jednak to nie będzie koniec - po osiągnięciu wieku emerytalnego wynoszącego 70 lat, rząd zmiany będzie „kontynuował liniowo.” Oznacza to, że kolejne pokolenia muszą być przygotowane na jeszcze dłuższą pracę, twierdzi doktor nauk politycznych Martina Lizarazo López. - Wymagany jest „wzrost standardowego wieku emerytalnego, który opiera się na rosnącej średniej długości życia” - wyjaśnia.

Nowe 500 plus. Dostać będą mogli absolutnie wszyscyNowe 500 plus. Dostać będą mogli absolutnie wszyscyCzytaj dalej

Polaków czeka to samo?

Nie można nie zauważyć, że niemiecki system emerytalny ma te same problemy co polski: szybkie starzenie się społeczeństw, wydłużanie się średniej długości życia, coraz mniejsza dzietność. W naszym przypadku dochodzi również niechęć do przyjmowania imigrantów. W rezultacie nasz system emerytalny również będzie wymagał sporych zmian, aby móc utrzymać na emeryturze przyszłych seniorów.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zapukają do drzwi i nałożą karę. Poczta zmusiła do zapłaty już 9,5 tys. osób
  2. Spiesz się z uregulowaniem długów. Wchodzi ustawa, która może cię pogrążyć
  3. Nowy podatek nie do ominięcia. Nie uratuje cię nawet zasłanianie się związkiem małżeńskim
  4. Carrefour ominie zakaz handlu w niedzielę. Znalazł zaskakujący sposób
  5. Mężczyzna kupił piękny dom. Poczuł niepokój i zaczął kopać w ogrodzie, odkrył prawdę
  6. Bardzo złe wiadomości dla Tadeusza Rydzyka. Jest gorzej, niż myślał
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News