BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Dodatkowe pieniądze dla osób przed 60. rokiem życia. Mogą otrzymać 470+ od państwa dzięki PPK

18 Października 2019

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

PPK to nowy system, który pozwoli oszczędzić pieniądze na emeryturę. A państwo dopłaci każdemu pracownikowi. Najszybciej mogą zyskać osoby tuż przed 60. Wystarczy tylko przystąpić do programu na rok.

PPK to nowy system oszczędzania

PPK to skrót od nazwy Pracownicze Plany Kapitałowe. Jest to powszechny system oszczędzania dla pracowników realizowany przy współpracy z pracodawcami oraz państwem. Na ten moment są one wprowadzane w największych przedsiębiorstwach, które zatrudniają ponad 250 osób. Stopniowo będą przystępować do niego także mniejsze firmy.

Do programu automatycznie zostają zapisani wszystkie osoby pracujące w wieku 18-55 lat. Jednak to nie oznacza, że starsze, pracujące osoby nie mogą do niego przystąpić. I jak się okazuje, im szybciej zapiszą się do PPK, tym lepiej - informuje “Fakt”.

W PPK oszczędzasz jak chcesz

PPK jest programem dowolnego oszczędzania na emeryturę (niezależnie od ZUS). Pieniądze są tam wpłacane przez pracownika (w standardowej wersji wpłaca się 2 proc. wynagrodzenia brutto) i pracodawcę (1,5 proc. wynagrodzenia brutto). Jednak na tym nie koniec. Do rachunku każdego pracownika, który zdecyduje się na przystąpienie do PPK dopłacać ma też państwo - każdego roku 240 zł i 250 zł opłaty powitalnej, wypłaconej, jeżeli pracownik dokona wpłat przez co najmniej 3 miesiące.

Można więc przeprowadzić prostą kalkulację. - Jeśli dzisiejszy 59-latek złoży odpowiedni wniosek i stanie się uczestnikiem PPK, to spełniając warunki może otrzymać tak wpłatę powitalną 250 zł, jak też dopłatę roczną 240 zł. Jeśli taka osoba spełni przesłanki wypłaty (czyli 60 lat), to może te środki wycofać - tłumaczy dla gazety “Fakt” ekspert ds. ubezpieczeń dr Marcin Wojewódka z Kancelarii Wojewódka i Wspólnicy. 

Państwo będzie dopłacać

Dla przykładu: osoba, która nie ma 60 lat, zarabiająca 3 tys. zł. Jeżeli zdecyduje się na przystąpienie do PPK na rok, to po skończeniu 60. roku życia uzbiera 1784 zł i właśnie taką kwotę będzie mogła od razu wypłacić. Kwota zawiera wpłatę własną - 720 zł, wpłatę pracodawcy - 520 zł oraz dopłatę państwa w wysokości 470 zł.

Specjalista radzi jednak, aby wstrzymać się z wnioskiem o wypłatę pieniędzy z programu i nie robić tego tuż po skończeniu 60. roku życia. Warto to zrobić dopiero po otrzymaniu dopłaty rocznej. Inaczej dodatek w wysokości 240 zł nie zostanie wypłacony.

Tagi:

pracownicypracodawcyPPKpraca

Stanisław WęgrowskiAutor

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Uruchomiono elektroniczny dziennik budowy. W 2030 roku całkowicie zastąpi on wersję papierową

Czytaj więcej >
Auta z instalacją LPG nie wjadą do stref czystego transportu

Polska i Świat

Warszawa planuje wprowadzić strefę czystego transportu. Ruszają konsultacje społeczne

Czytaj więcej >
Nauka zdalna będzie konieczna przez wysokie opłaty za ogrzewanie? Jest jasna deklaracja ministra Czarnka

Polska i Świat

Minister edukacji Przemysław Czarnek o maturze. Wymagania egzaminacyjne zostaną obniżone

Czytaj więcej >
FLickr/Olgierd Rudak

Polska i Świat

Zaczepił kobietę na ulicy. Musi zapłacić 500 zł grzywny za molestowanie

Czytaj więcej >
Niemcy

Polska i Świat

Ogromna inwestycja Mercedesa w Polsce. Będzie praca dla tysiąca osób

Czytaj więcej >
Wiatraki

Polska i Świat

Ustawa wiatrakowa. Nowa poprawka zmienia odległość od zabudowań

Czytaj więcej >