Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Dodatkowe pieniądze dla osób przed 60. rokiem życia. Mogą otrzymać 470+ od państwa dzięki PPK
Stanisław Węgrowski
Stanisław Węgrowski 18.10.2019 02:00

Dodatkowe pieniądze dla osób przed 60. rokiem życia. Mogą otrzymać 470+ od państwa dzięki PPK

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

PPK to nowy system oszczędzania

PPK to skrót od nazwy Pracownicze Plany Kapitałowe. Jest to powszechny system oszczędzania dla pracowników realizowany przy współpracy z pracodawcami oraz państwem. Na ten moment są one wprowadzane w największych przedsiębiorstwach, które zatrudniają ponad 250 osób. Stopniowo będą przystępować do niego także mniejsze firmy.

Do programu automatycznie zostają zapisani wszystkie osoby pracujące w wieku 18-55 lat. Jednak to nie oznacza, że starsze, pracujące osoby nie mogą do niego przystąpić. I jak się okazuje, im szybciej zapiszą się do PPK, tym lepiej - informuje “Fakt”.

W PPK oszczędzasz jak chcesz

PPK jest programem dowolnego oszczędzania na emeryturę (niezależnie od ZUS). Pieniądze są tam wpłacane przez pracownika (w standardowej wersji wpłaca się 2 proc. wynagrodzenia brutto) i pracodawcę (1,5 proc. wynagrodzenia brutto). Jednak na tym nie koniec. Do rachunku każdego pracownika, który zdecyduje się na przystąpienie do PPK dopłacać ma też państwo - każdego roku 240 zł i 250 zł opłaty powitalnej, wypłaconej, jeżeli pracownik dokona wpłat przez co najmniej 3 miesiące.

Można więc przeprowadzić prostą kalkulację. - Jeśli dzisiejszy 59-latek złoży odpowiedni wniosek i stanie się uczestnikiem PPK, to spełniając warunki może otrzymać tak wpłatę powitalną 250 zł, jak też dopłatę roczną 240 zł. Jeśli taka osoba spełni przesłanki wypłaty (czyli 60 lat), to może te środki wycofać - tłumaczy dla gazety “Fakt” ekspert ds. ubezpieczeń dr Marcin Wojewódka z Kancelarii Wojewódka i Wspólnicy. 

Państwo będzie dopłacać

Dla przykładu: osoba, która nie ma 60 lat, zarabiająca 3 tys. zł. Jeżeli zdecyduje się na przystąpienie do PPK na rok, to po skończeniu 60. roku życia uzbiera 1784 zł i właśnie taką kwotę będzie mogła od razu wypłacić. Kwota zawiera wpłatę własną - 720 zł, wpłatę pracodawcy - 520 zł oraz dopłatę państwa w wysokości 470 zł.

Specjalista radzi jednak, aby wstrzymać się z wnioskiem o wypłatę pieniędzy z programu i nie robić tego tuż po skończeniu 60. roku życia. Warto to zrobić dopiero po otrzymaniu dopłaty rocznej. Inaczej dodatek w wysokości 240 zł nie zostanie wypłacony.