Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Nowy sondaż wyborczy. Zmieniają się słupki poparcia
Paulina Musianek
Paulina Musianek 22.03.2022 09:09

Nowy sondaż wyborczy. Zmieniają się słupki poparcia

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Sondaż IBRiS. PiS na czele wyścigu

Sondaż IBRiS dla Onet.pl nie przynosi nam radykalnie różnych informacji w porównaniu do poprzednich badań. Według niego Prawo i Sprawiedliwość zdobywa największe poparcie wśród wyborców - 44,3%. To o prawie 3 pkt. proc. więcej niż w poprzednim notowaniu.

Na drugim miejscu uplasowała się Koalicja Obywatelska, zyskują w najnowszym sondażu 23,4% poparcia, o 2,2 pkt. proc. mniej w poprzednim. Dałoby jej to 137 mandatów. Trzecie miejsce należy zaś do Lewicy. Mając 12% (spadek o ,2 pkt. proc) poparcia zyskałaby 50 mandatów. 

Do Sejmu weszłaby również PSL-Koalicja Polska, na którą zagłosowałoby 5,9% badanych (spadek poparcia o 1,3 pkt. proc.) Dałoby to 19 mandatów. Jeden mandat przypadnie Mniejszości Niemieckiej. Do parlamentu nie dostałaby się Konfederacja (3,6 proc. poparcia). Według sondażu IBRiS, prawie 10% badanych jest jeszcze niezdecydowanych. Swój udział w wyborach zadeklarowało 56,8%. Do urn nie wybiera się 44,2% badanych. W sondażu wzięło udział 1100 Polaków.

Wyjątkowa znikomość sondaży

- Do końca kampanii wyborczej został dokładnie tydzień. To jeszcze nie jest czas na pełne podsumowanie, ale warto zwrócić uwagę, że wyjątkową cechą tej kampanii była znikoma zmienność sondaży wyborczych - ocenił dla Onetu prezes IBRiS Marcin Duma. - Ugrupowania, jeżeli zmieniły swoje notowania, to w niewielkim zakresie. PiS utrzymuje dominującą pozycję, a Koalicja Obywatelska drugą pozycję, chociaż obydwa ugrupowania dzieli bardzo duży dystans. Podobnie rzecz ma się z Lewicą, która ma pewne miejsce na wyborczym podium, chociaż bez szans na awans na drugie miejsce - stwierdził.

Wybory do Sejmu i Senatu odbędą się w niedzielę 13 października.