BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Nowy sondaż wyborczy. Zmieniają się słupki poparcia

5 Października 2019

Autor tekstu:

Paulina Musianek

Udostępnij:

Sondaż wyborczy: miejsca na podium nie uległy zmianie. Prezes IBRiS Marcin Duma zwraca uwagę na znikomą zmienność sondaży wyborczych.

Sondaż IBRiS. PiS na czele wyścigu

Sondaż IBRiS dla Onet.pl nie przynosi nam radykalnie różnych informacji w porównaniu do poprzednich badań. Według niego Prawo i Sprawiedliwość zdobywa największe poparcie wśród wyborców - 44,3%. To o prawie 3 pkt. proc. więcej niż w poprzednim notowaniu.

Na drugim miejscu uplasowała się Koalicja Obywatelska, zyskują w najnowszym sondażu 23,4% poparcia, o 2,2 pkt. proc. mniej w poprzednim. Dałoby jej to 137 mandatów. Trzecie miejsce należy zaś do Lewicy. Mając 12% (spadek o ,2 pkt. proc) poparcia zyskałaby 50 mandatów. 

Do Sejmu weszłaby również PSL-Koalicja Polska, na którą zagłosowałoby 5,9% badanych (spadek poparcia o 1,3 pkt. proc.) Dałoby to 19 mandatów. Jeden mandat przypadnie Mniejszości Niemieckiej. Do parlamentu nie dostałaby się Konfederacja (3,6 proc. poparcia). Według sondażu IBRiS, prawie 10% badanych jest jeszcze niezdecydowanych. Swój udział w wyborach zadeklarowało 56,8%. Do urn nie wybiera się 44,2% badanych. W sondażu wzięło udział 1100 Polaków.

Wyjątkowa znikomość sondaży

- Do końca kampanii wyborczej został dokładnie tydzień. To jeszcze nie jest czas na pełne podsumowanie, ale warto zwrócić uwagę, że wyjątkową cechą tej kampanii była znikoma zmienność sondaży wyborczych - ocenił dla Onetu prezes IBRiS Marcin Duma. - Ugrupowania, jeżeli zmieniły swoje notowania, to w niewielkim zakresie. PiS utrzymuje dominującą pozycję, a Koalicja Obywatelska drugą pozycję, chociaż obydwa ugrupowania dzieli bardzo duży dystans. Podobnie rzecz ma się z Lewicą, która ma pewne miejsce na wyborczym podium, chociaż bez szans na awans na drugie miejsce - stwierdził.

Wybory do Sejmu i Senatu odbędą się w niedzielę 13 października.

Wybory do Sejmu i Senatu odbędą się w niedzielę 13 października.

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >