BiznesINFO.pl

Biznesinfo.pl

Nowy sondaż wyborczy. Zmieniają się słupki poparcia

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Paulina Musianek

Sondaż IBRiS. PiS na czele wyścigu

Sondaż IBRiS dla Onet.pl nie przynosi nam radykalnie różnych informacji w porównaniu do poprzednich badań. Według niego Prawo i Sprawiedliwość zdobywa największe poparcie wśród wyborców - 44,3%. To o prawie 3 pkt. proc. więcej niż w poprzednim notowaniu.

Na drugim miejscu uplasowała się Koalicja Obywatelska, zyskują w najnowszym sondażu 23,4% poparcia, o 2,2 pkt. proc. mniej w poprzednim. Dałoby jej to 137 mandatów. Trzecie miejsce należy zaś do Lewicy. Mając 12% (spadek o ,2 pkt. proc) poparcia zyskałaby 50 mandatów. 

Do Sejmu weszłaby również PSL-Koalicja Polska, na którą zagłosowałoby 5,9% badanych (spadek poparcia o 1,3 pkt. proc.) Dałoby to 19 mandatów. Jeden mandat przypadnie Mniejszości Niemieckiej. Do parlamentu nie dostałaby się Konfederacja (3,6 proc. poparcia). Według sondażu IBRiS, prawie 10% badanych jest jeszcze niezdecydowanych. Swój udział w wyborach zadeklarowało 56,8%. Do urn nie wybiera się 44,2% badanych. W sondażu wzięło udział 1100 Polaków.

Wyjątkowa znikomość sondaży

- Do końca kampanii wyborczej został dokładnie tydzień. To jeszcze nie jest czas na pełne podsumowanie, ale warto zwrócić uwagę, że wyjątkową cechą tej kampanii była znikoma zmienność sondaży wyborczych - ocenił dla Onetu prezes IBRiS Marcin Duma. - Ugrupowania, jeżeli zmieniły swoje notowania, to w niewielkim zakresie. PiS utrzymuje dominującą pozycję, a Koalicja Obywatelska drugą pozycję, chociaż obydwa ugrupowania dzieli bardzo duży dystans. Podobnie rzecz ma się z Lewicą, która ma pewne miejsce na wyborczym podium, chociaż bez szans na awans na drugie miejsce - stwierdził.

Wybory do Sejmu i Senatu odbędą się w niedzielę 13 października.

Tagi:

wybory parlamentarnesondaż

Podobne artykuły

Polska i Świat

Nie będzie waloryzacji 500 plus. Jasne słowa minister Maląg
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Browar w Leżajsku może zmienić właściciela. Grupa Żywiec rozważa propozycję Janusza Palikota
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ratował ludzkie życie, dostał mandat. Absurdalna sytuacja w Gdańsku
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Sztuczna inteligencja ma wesprzeć lekarzy. Ministerstwo zdrowia zapowiada reformę
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Z jego konta bankowego zniknęło 2,5 mln zł. Od 10 lat próbuje odzyskać pieniądze
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Kasjerka w sklepie spożywczym sprzedawała mężowi produkty po zaniżonych cenach. Została zatrzymana
Czytaj więcej >
Paulina Musianek

Wydawca Biznesinfo. Absolwentka dziennikarstwa oraz zarządzania i marketingu. Wcześniej zajmowała się tworzeniem treści marketingowych i działaniami pr-owymi dla NGOs, m.in. Komitetu Ochrony Praw Dziecka. Interesuje się metodami wpływu społecznego, psychologią biznesu i mindfulness. Uwielbia trekking, spanie w namiocie i trudne warunki. Prywatnie kociara. Uważa, że jedyną stałą w życiu jest zmiana.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]