BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Polscy przedsiębiorcy dostają listy od rządu. Są ostrzegani przed brexitem

1 Października 2019

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii wydaje ostrzeżenia dla przedsiębiorców. Chodzi o handel z podmiotami z Wielkiej Brytanii, który ze względu na “brexit" może ulec niedługo zmianie. Ministerstwo wysłało e-maile do ponad 430 tys. prz

Brexit spowoduje utrudnienia

Odbiorcy wiadomości, które są rozsyłane przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, to przedsiębiorcy zarejestrowani w Centralnej Bazie Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej - podaje portal bankier.pl. Nie jest to pierwsza taka akcja. Celem inicjatywy jest przygotowanie polskich przedsiębiorców na zbliżające się utrudnienia w handlu z brytyjskimi firmami.

Brexit wywoła różne konsekwencje

Ministerstwo zwraca szczególną uwagę na możliwy scenariusz brexitu bezumownego. - "1 listopada 2019 r. Wielka Brytania przestanie być państwem unijnym ze wszystkimi tego konsekwencjami; wyjście bez umowy nie zakłada okresów przejściowych" - ostrzega instytucja.

Komunikaty wysyłane w formie e-maili mają na celu powiadomienie polskich przedsiębiorców o nadchodzących zmianach, które wpłyną na ich interesy z brytyjskimi firmami. Wśród możliwych konsekwencji wymieniane są wzrost kosztów, wydłużenie i skomplikowanie pewnych procedur, a także konieczność spełniania dodatkowych wymogów, by zachować ciągłość transakcji.

Konsekwencje brexitu mogą być zależne od rodzaju prowadzonej działalności. W wariancie bezumownego wyjścia z Unii Europejskiej brexit spowoduje zrównanie Wielkiej Brytanii z innymi krajami, z którymi transakcje są możliwe pod warunkiem spełnienia dodatkowych wymogów celnych. Podróże służbowe przedsiębiorców i pracowników polskich firm będą wymagać posiadania odpowiednich dokumentów. Ministerstwo zaleca, aby oprócz paszportów zaopatrzyć się w certyfikat Zielonej Karty. Aby utrzymać relacje handlowe z firmami brytyjskimi konieczne będzie wystąpienie o europejski numer EORI na Platformie Elektronicznych Usług Skarbowo-Celnych. 

Brexit - informacje dla przedsiębiorców

W wiadomości przesyłanej do przedsiębiorców Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii rozsyła pakiet najważniejszych informacji, porady, a także checklistę, która ma być “egzaminem” przygotowania do brexitu. Oficjalny poradnik dla przedsiębiorców na temat wyjścia Wielkiej Brytanii z UE można znaleźć na stronie biznes.gov.pl/pl/brexit-poradnik. Istnieje także zestaw odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. W przypadku dodatkowych pytań związanych z brexitem i jego konsekwencjami dla firm można kontaktować się z odpowiednimi jednostkami w resortach spraw zagranicznych i przedsiębiorczości, odpowiednio na adresy: brexit_negocjacje@msz.gov.pl, brexit@mpit.gov.pl.

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
MAREK KUDELSKI/AGENCJA SE/East News

Polska i świat

Obsesja bursztynu. Polacy tłumnie szukają go przy przekopie Mierzei Wiślanej

Czytaj więcej >