BiznesINFO.pl

Biznesinfo.pl

Polscy przedsiębiorcy dostają listy od rządu. Są ostrzegani przed brexitem

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Brexit spowoduje utrudnienia

Odbiorcy wiadomości, które są rozsyłane przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, to przedsiębiorcy zarejestrowani w Centralnej Bazie Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej - podaje portal bankier.pl. Nie jest to pierwsza taka akcja. Celem inicjatywy jest przygotowanie polskich przedsiębiorców na zbliżające się utrudnienia w handlu z brytyjskimi firmami.

Brexit wywoła różne konsekwencje

Ministerstwo zwraca szczególną uwagę na możliwy scenariusz brexitu bezumownego. - "1 listopada 2019 r. Wielka Brytania przestanie być państwem unijnym ze wszystkimi tego konsekwencjami; wyjście bez umowy nie zakłada okresów przejściowych" - ostrzega instytucja.

Komunikaty wysyłane w formie e-maili mają na celu powiadomienie polskich przedsiębiorców o nadchodzących zmianach, które wpłyną na ich interesy z brytyjskimi firmami. Wśród możliwych konsekwencji wymieniane są wzrost kosztów, wydłużenie i skomplikowanie pewnych procedur, a także konieczność spełniania dodatkowych wymogów, by zachować ciągłość transakcji.

Konsekwencje brexitu mogą być zależne od rodzaju prowadzonej działalności. W wariancie bezumownego wyjścia z Unii Europejskiej brexit spowoduje zrównanie Wielkiej Brytanii z innymi krajami, z którymi transakcje są możliwe pod warunkiem spełnienia dodatkowych wymogów celnych. Podróże służbowe przedsiębiorców i pracowników polskich firm będą wymagać posiadania odpowiednich dokumentów. Ministerstwo zaleca, aby oprócz paszportów zaopatrzyć się w certyfikat Zielonej Karty. Aby utrzymać relacje handlowe z firmami brytyjskimi konieczne będzie wystąpienie o europejski numer EORI na Platformie Elektronicznych Usług Skarbowo-Celnych. 

Brexit - informacje dla przedsiębiorców

W wiadomości przesyłanej do przedsiębiorców Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii rozsyła pakiet najważniejszych informacji, porady, a także checklistę, która ma być “egzaminem” przygotowania do brexitu. Oficjalny poradnik dla przedsiębiorców na temat wyjścia Wielkiej Brytanii z UE można znaleźć na stronie biznes.gov.pl/pl/brexit-poradnik. Istnieje także zestaw odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. W przypadku dodatkowych pytań związanych z brexitem i jego konsekwencjami dla firm można kontaktować się z odpowiednimi jednostkami w resortach spraw zagranicznych i przedsiębiorczości, odpowiednio na adresy: [email protected], [email protected] .

Tagi:

Podobne artykuły

Polska i Świat

Zamienili opuszczone gospodarstwo w nielegalną fabrykę. Produkowali nawet milion papierosów na dobę
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Polska firma chce zrewolucjonizować branżę kolejową. Rusza na podbój niemieckiego rynku
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Oszuści podszywają się pod ZUS. Uważaj na fałszywe wiadomości
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zainwestował 10 zł w zdrapkę i wygrał 500 000 złotych
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Kiedyś straszyły, dziś cieszą oko. Deweloperzy przedstawiają „perełki rewitalizacji”
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Wracają opłaty za wstęp na molo w Sopocie. Nie będzie darmowych dni
Czytaj więcej >
Stanisław Węgrowski

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]