Brexit spowoduje różne konsekwencje dla przedsiębiorców
publicdomainpictures.net
Autor Stanisław Węgrowski - 1 Października 2019

Polscy przedsiębiorcy dostają listy od rządu. Są ostrzegani przed brexitem

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii wydaje ostrzeżenia dla przedsiębiorców. Chodzi o handel z podmiotami z Wielkiej Brytanii, który ze względu na “brexit” może ulec niedługo zmianie. Ministerstwo wysłało e-maile do ponad 430 tys. przedsiębiorców.

Brexit spowoduje utrudnienia

Odbiorcy wiadomości, które są rozsyłane przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, to przedsiębiorcy zarejestrowani w Centralnej Bazie Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej - podaje portal bankier.pl. Nie jest to pierwsza taka akcja. Celem inicjatywy jest przygotowanie polskich przedsiębiorców na zbliżające się utrudnienia w handlu z brytyjskimi firmami.

Twoja kolejna pensja będzie już wyższa. Wszystko przez zmianę PITTwoja kolejna pensja będzie już wyższa. Wszystko przez zmianę PITCzytaj dalej

Brexit wywoła różne konsekwencje

Ministerstwo zwraca szczególną uwagę na możliwy scenariusz brexitu bezumownego. - "1 listopada 2019 r. Wielka Brytania przestanie być państwem unijnym ze wszystkimi tego konsekwencjami; wyjście bez umowy nie zakłada okresów przejściowych" - ostrzega instytucja.

Komunikaty wysyłane w formie e-maili mają na celu powiadomienie polskich przedsiębiorców o nadchodzących zmianach, które wpłyną na ich interesy z brytyjskimi firmami. Wśród możliwych konsekwencji wymieniane są wzrost kosztów, wydłużenie i skomplikowanie pewnych procedur, a także konieczność spełniania dodatkowych wymogów, by zachować ciągłość transakcji.

Konsekwencje brexitu mogą być zależne od rodzaju prowadzonej działalności. W wariancie bezumownego wyjścia z Unii Europejskiej brexit spowoduje zrównanie Wielkiej Brytanii z innymi krajami, z którymi transakcje są możliwe pod warunkiem spełnienia dodatkowych wymogów celnych. Podróże służbowe przedsiębiorców i pracowników polskich firm będą wymagać posiadania odpowiednich dokumentów. Ministerstwo zaleca, aby oprócz paszportów zaopatrzyć się w certyfikat Zielonej Karty. Aby utrzymać relacje handlowe z firmami brytyjskimi konieczne będzie wystąpienie o europejski numer EORI na Platformie Elektronicznych Usług Skarbowo-Celnych.

Złota jesień dla seniorów. Od dziś dostaną wyższe emeryturyZłota jesień dla seniorów. Od dziś dostaną wyższe emeryturyCzytaj dalej

Brexit - informacje dla przedsiębiorców

W wiadomości przesyłanej do przedsiębiorców Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii rozsyła pakiet najważniejszych informacji, porady, a także checklistę, która ma być “egzaminem” przygotowania do brexitu. Oficjalny poradnik dla przedsiębiorców na temat wyjścia Wielkiej Brytanii z UE można znaleźć na stronie biznes.gov.pl/pl/brexit-poradnik. Istnieje także zestaw odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. W przypadku dodatkowych pytań związanych z brexitem i jego konsekwencjami dla firm można kontaktować się z odpowiednimi jednostkami w resortach spraw zagranicznych i przedsiębiorczości, odpowiednio na adresy: brexit_negocjacje@msz.gov.pl, brexit@mpit.gov.pl.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nawet 12 mln Polaków może wkrótce dostać niższe pensje, wszystko przez reformę rządu
  2. Mija termin składania zaświadczeń. Spiesz się, bo stracisz rentę
  3. Masz żonę lub męża? To Ci nie pomoże. Nadchodzi nowy podatek
  4. Zdjęcie ślubne, które wprost uwielbiali. Po czasie zauważyli na nim jeden, paraliżujący ze strachu szczegół

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News