BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Niebawem zapłacisz 120 zł więcej. Tylko niektórych obejmą ulgi

29 Października 2019

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Składki dla przedsiębiorców będą wyższe. Już od przyszłego roku na Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie trzeba zapłacić o niemal 120 zł więcej - informuje “Gazeta Wyborcza".

Składki na ZUS ulegną zmianie

Składki dla przedsiębiorców będą wyższe. “Osoby prowadzące działalność gospodarczą będą musiały zapłacić od nowego roku blisko o 120 zł więcej na ZUS. Niektórzy mogą jednak skorzystać z ulgi” - podaje “Gazeta Wyborcza”.

Składki ZUS dla przedsiębiorców to ostatnio gorący temat. Rząd zapowiedział, że składki będa uzależnione od dochodu firm. Jeśli nowe przepisy obowiązywały wszystkich, to większe składki obejmowałyby każdą firmę z dochodem ponad 2,8 tys. “Nowe zasady oznaczałyby, że przedsiębiorcy z 200 tys. rocznego dochodu, zamiast jak dziś płacić co roku 16 tys. na ZUS, płaciliby ok. 60 tys. Byłby to największy wzrost składek od początku transformacji ustrojowej” - podaje gazeta.

Rząd zmienił plany

Pomysł spotkał się z olbrzymią krytyką i rząd wycofał się z planowanych zmian. Obiecano, że wprowadzane zmiany będą korzystne dla przedsiębiorców. “Firmy, które mają przychód do nieco ponad 10 tys. zł i jednocześnie dochód do 6 tys. zł miesięcznie będą płacić mniej. Średnio każdy przedsiębiorca zyska 500 zł - tyle mniej ma płacić na ZUS mikrofirma” - pisze “GW”.

Zgodnie z ustaleniami “Gazety Wyborczej” ulga ma być wyliczana według specjalnego wzoru. Dla przykładu, jeżeli ktoś ma miesięcznie 3 tys. zł dochodu, to zamiast 1316 zł, zapłaci ok. 900 zł. Z kolei ok. 500 zł zyska ktoś, kogo dochody są na poziomie 2 tys. zł.

Składki będą znacznie wyższe

Według “Gazety Wyborczej” jest już pewne, że większość przedsiębiorców zapłaci wyższe składki na ZUS. “Przepisy przewidują, że przedsiębiorcy opłacają składki od zadeklarowanej kwoty, która nie może być jednak niższa od 60 proc. średniego wynagrodzenia. W 2020 r. będzie to - zgodnie z założeniami do ustawy budżetowej, przyjętej przez rząd - 3136,20 zł” - czytamy.

Przy tych założeniach przedsiębiorcy będą musieli płacić składki odpowiednio:

  • 612,19 zł zamiast 558,08 zł na ubezpieczenie emerytalne (wzrost o 54,11 zł);

  • 250,90 zł zamiast 228,72 zł na ubezpieczenie rentowe (wzrost o 22,18 zł);

  • 76,84 zł zamiast 70,05 zł na ubezpieczenie chorobowe (wzrost o 6,79 zł);

  • 76,84 zł zamiast 70,05 zł na Fundusz Pracy (wzrost o 6,79 zł);

  • 52,37 zł zamiast 47,75 zł na ubezpieczenie wypadkowe (wzrost o 4,62 zł).

Nie wiadomo jeszcze, ile ma wynosić składka zdrowotna. Główny Urząd Statystyczny ogłosi ją dopiero w styczniu 2020 roku. W wypowiedzi dla “Gazety Wyborczej” dr Łukasz Wacławik, ekspert od ubezpieczeń społecznych szacuje, że składka zdrowotna wzrośnie o 7 procent. To by oznaczało, że zamiast 342,32 zł zapłacilibyśmy 366,28 zł (wzrost o 23,96 zł). Jeżeli szacunki się potwierdzą, to będzie oznaczać, że łącznie przedsiębiorcy zapłacą ZUS w przyszłym roku 1435,42 zł miesięcznie, czyli aż o 118,45 zł więcej niż do tej pory.

Ulga na dobry początek

Już od zeszłego roku obowiązuje też tzw. ulga na start dla osób otwierających działalność. Ulgi będą obejmować przedsiębiorców, którzy dopiero startują z własną działalnością. Takie osoby nie będą musiały płacić składek przez pierwsze pół roku. Po upływie tego czasu stawiający pierwsze kroki w biznesie ma zniżki, które obowiązują przez dwa lata.

Podobne artykuły

pixabay, piviso

Twój portfel

500 plus na zdrowie. Nowy program resortu zdrowia obejmie tylko osoby powyżej 40. roku życia

Czytaj więcej >
Trwają prace nad europejską płacą minimalną

Twój portfel

Europejska płaca minimalna. Poprawki w dyrektywie korzystne dla pracowników

Czytaj więcej >
Emerytura

Twój portfel

Pomoc też dla emerytów, mogą dostać 2080 zł. Warunek jest jeden

Czytaj więcej >
Zmiana cen gazu o kilka procent

Twój portfel

Musimy przygotować się na zmianę cen gazu. Czeka nas już od lipca

Czytaj więcej >
Abonament nadal trzeba płacić. KRRiT poinformowała wszystkich.

Twój portfel

KRRiT wydała specjalny komunikat dotyczący abonamentu. Polacy będą wściekli na jego treść

Czytaj więcej >
Banki nie mają innego wyjścia i muszą podnosić opłaty?

Twój portfel

Banki drastycznie podnoszą ceny swoich usług. Będziemy płacić znacznie więcej

Czytaj więcej >