Składki ZUS dla firm idą w górę
Wikipedia/Warszawska róg Szerokiej w Tomaszowie Mazowieckim, w województwie łódzkim
Autor Stanisław Węgrowski - 29 Października 2019

Niebawem zapłacisz 120 zł więcej. Tylko niektórych obejmą ulgi

Składki dla przedsiębiorców będą wyższe. Już od przyszłego roku na Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie trzeba zapłacić o niemal 120 zł więcej - informuje “Gazeta Wyborcza”.

Składki na ZUS ulegną zmianie

Składki dla przedsiębiorców będą wyższe. “Osoby prowadzące działalność gospodarczą będą musiały zapłacić od nowego roku blisko o 120 zł więcej na ZUS. Niektórzy mogą jednak skorzystać z ulgi” - podaje “Gazeta Wyborcza”.

Składki ZUS dla przedsiębiorców to ostatnio gorący temat. Rząd zapowiedział, że składki będa uzależnione od dochodu firm. Jeśli nowe przepisy obowiązywały wszystkich, to większe składki obejmowałyby każdą firmę z dochodem ponad 2,8 tys. “Nowe zasady oznaczałyby, że przedsiębiorcy z 200 tys. rocznego dochodu, zamiast jak dziś płacić co roku 16 tys. na ZUS, płaciliby ok. 60 tys. Byłby to największy wzrost składek od początku transformacji ustrojowej” - podaje gazeta.

Związki bliskie przeforsowania wcześniejszej emerytury. Rząd się uginaZwiązki bliskie przeforsowania wcześniejszej emerytury. Rząd się uginaCzytaj dalej

Rząd zmienił plany

Pomysł spotkał się z olbrzymią krytyką i rząd wycofał się z planowanych zmian. Obiecano, że wprowadzane zmiany będą korzystne dla przedsiębiorców. “Firmy, które mają przychód do nieco ponad 10 tys. zł i jednocześnie dochód do 6 tys. zł miesięcznie będą płacić mniej. Średnio każdy przedsiębiorca zyska 500 zł - tyle mniej ma płacić na ZUS mikrofirma” - pisze “GW”.

Zgodnie z ustaleniami “Gazety Wyborczej” ulga ma być wyliczana według specjalnego wzoru. Dla przykładu, jeżeli ktoś ma miesięcznie 3 tys. zł dochodu, to zamiast 1316 zł, zapłaci ok. 900 zł. Z kolei ok. 500 zł zyska ktoś, kogo dochody są na poziomie 2 tys. zł.

Szykuje się nowy, rewolucyjny podatek. Kolejna danina spadnie na barki milionów PolakówSzykuje się nowy, rewolucyjny podatek. Kolejna danina spadnie na barki milionów PolakówCzytaj dalej

Składki będą znacznie wyższe

Według “Gazety Wyborczej” jest już pewne, że większość przedsiębiorców zapłaci wyższe składki na ZUS. “Przepisy przewidują, że przedsiębiorcy opłacają składki od zadeklarowanej kwoty, która nie może być jednak niższa od 60 proc. średniego wynagrodzenia. W 2020 r. będzie to - zgodnie z założeniami do ustawy budżetowej, przyjętej przez rząd - 3136,20 zł” - czytamy.

Przy tych założeniach przedsiębiorcy będą musieli płacić składki odpowiednio:

 • 612,19 zł zamiast 558,08 zł na ubezpieczenie emerytalne (wzrost o 54,11 zł);
 • 250,90 zł zamiast 228,72 zł na ubezpieczenie rentowe (wzrost o 22,18 zł);
 • 76,84 zł zamiast 70,05 zł na ubezpieczenie chorobowe (wzrost o 6,79 zł);
 • 76,84 zł zamiast 70,05 zł na Fundusz Pracy (wzrost o 6,79 zł);
 • 52,37 zł zamiast 47,75 zł na ubezpieczenie wypadkowe (wzrost o 4,62 zł).

Nie wiadomo jeszcze, ile ma wynosić składka zdrowotna. Główny Urząd Statystyczny ogłosi ją dopiero w styczniu 2020 roku. W wypowiedzi dla “Gazety Wyborczej” dr Łukasz Wacławik, ekspert od ubezpieczeń społecznych szacuje, że składka zdrowotna wzrośnie o 7 procent. To by oznaczało, że zamiast 342,32 zł zapłacilibyśmy 366,28 zł (wzrost o 23,96 zł). Jeżeli szacunki się potwierdzą, to będzie oznaczać, że łącznie przedsiębiorcy zapłacą ZUS w przyszłym roku 1435,42 zł miesięcznie, czyli aż o 118,45 zł więcej niż do tej pory.

Innowacyjny sposób na sprawdzenie, kto czym pali w piecu. Posypią się kary, nawet 500 złInnowacyjny sposób na sprawdzenie, kto czym pali w piecu. Posypią się kary, nawet 500 złCzytaj dalej

Ulga na dobry początek

Już od zeszłego roku obowiązuje też tzw. ulga na start dla osób otwierających działalność. Ulgi będą obejmować przedsiębiorców, którzy dopiero startują z własną działalnością. Takie osoby nie będą musiały płacić składek przez pierwsze pół roku. Po upływie tego czasu stawiający pierwsze kroki w biznesie ma zniżki, które obowiązują przez dwa lata.

ZOBACZ TAKŻE:

 1. Spiesz się ze spłacaniem długów. Nowe prawo doprowadzi cię do ruiny
 2. Wiemy skąd wzięły się pieniądze na trzynastą emeryturę. Wielu Polakom się to nie spodoba
 3. Nawet 200 tys. Polaków trafi na bruk. Ty także możesz zostać bez pracy
 4. Kupujący w lumpeksach mogą się niedługo mocno zdziwić. Sklepy pojawią się w nietypowych lokalizacjach
 5. „Moja siostra ma 5 dzieci i nie pracuje, jest pasożytem. Rodzina namawia mnie do tego samego”
 6. Po cichu obniżono emerytury Polaków. Sytuacja dotyczy tysięcy osób

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News