BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Jest zapowiedź resortu ws. energii. Podwyżek cen prądu nie sposób ominąć

2 Października 2019

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Ministerstwo Energii poinformowało o utrzymaniu obniżonego opodatkowania prądu w 2020 roku - informuje portal rmf24.pl. Będzie to jednak dotyczyć jedynie akcyzy i opłaty przejściowej. W pewnym stopniu może to zapobiec planowanym w przyszłym roku podwyżkom

Ceny prądu dyskutowane w debacie

W poniedziałek odbyła się debata przedwyborcza “Po prostu Polska” organizowana przez RMF FM, portal Interia oraz “Dziennik Gazeta Prawna”. W debacie wzięli udział przedstawiciele pięciu komitetów wyborczych: Izabela Leszczyna (Koalicja Obywatelska) , Leszek Skiba (Prawo i Sprawiedliwość), Paweł Grabowski (Polskie Stronnictwo Ludowe), Dariusz Standerski (Lewica) i Sławomir Mentzen (Konfederacja).

- Już na dniach pan minister Tchórzewski będzie miał bardzo dobrą wiadomość dla wszystkich. Na pewno będzie na tyle dobra, że nie będzie żadnych wątpliwości, że te ceny prądu pozostaną na takim poziomie - powiedział podczas debaty wiceminister finansów Leszek Skiba.

Ceny prądu na podobnym poziomie

Z kolei wiceminister energii Adam Gawęda oświadczył, że w 2020 roku zostanie utrzymane obniżone opodatkowanie cen prądu. Będzie to dotyczyć przede wszystkim akcyzy i opłaty przejściowej. Jednak pojawiają się wątpliwości, czy takie działania rzeczywiście pozwolą zachować ceny prądu na obecnym poziomie.

Ceny prądu mogą pójść w górę

Przedstawiciele spółek energetycznych, z którymi rozmawiał dziennikarz RMF FM Krzysztof Berenda są zdania, że plan wiceministra energii nie zmieni sytuacji. Akcyza i opłata przejściowa wpływają jedynie na małą część cen prądu. Póki co w największych państwowych spółkach nie mówi się o wstrzymaniu podwyżek cen energii w 2020 roku.

Potencjalne podwyżki cen prądu mogą mieć wpływ na małe i średnie przedsiębiorstwa, a także duży przemysł. Minister energii Krzysztof Tchórzewski nie złożył na razie deklaracji dotyczących podwyżek cen energii elektrycznej.

Tagi:

prądceny prąduceny energii

Stanisław WęgrowskiAutor

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

 ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polska i Świat

Emerytura Anny Grodzkiej. Była posłanka przyznaje, że kwota jest niska

Czytaj więcej >

Polska i Świat

W niemieckich szkołach brakuje nauczycieli

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Opłaty za wodę i ścieki. Wyższe taryfy w podwarszawskich gminach

Czytaj więcej >
Budowa domu z państwową pomocą

Polska i Świat

Ważny dokument dla właścicieli nieruchomości. Za jego brak zapłacisz krocie, a czas ucieka

Czytaj więcej >
Bill Gates

Polska i Świat

Niespodziewane słowa Gates'a. Mówi na kiedy najlepiej zaplanować rodzenie dzieci

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Dofinansowanie ratownictwa medycznego. Minister zdrowia ogłasza konkurs

Czytaj więcej >