BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Jest zapowiedź resortu ws. energii. Podwyżek cen prądu nie sposób ominąć

2 Października 2019

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Ministerstwo Energii poinformowało o utrzymaniu obniżonego opodatkowania prądu w 2020 roku - informuje portal rmf24.pl. Będzie to jednak dotyczyć jedynie akcyzy i opłaty przejściowej. W pewnym stopniu może to zapobiec planowanym w przyszłym roku podwyżkom

Ceny prądu dyskutowane w debacie

W poniedziałek odbyła się debata przedwyborcza “Po prostu Polska” organizowana przez RMF FM, portal Interia oraz “Dziennik Gazeta Prawna”. W debacie wzięli udział przedstawiciele pięciu komitetów wyborczych: Izabela Leszczyna (Koalicja Obywatelska) , Leszek Skiba (Prawo i Sprawiedliwość), Paweł Grabowski (Polskie Stronnictwo Ludowe), Dariusz Standerski (Lewica) i Sławomir Mentzen (Konfederacja).

- Już na dniach pan minister Tchórzewski będzie miał bardzo dobrą wiadomość dla wszystkich. Na pewno będzie na tyle dobra, że nie będzie żadnych wątpliwości, że te ceny prądu pozostaną na takim poziomie - powiedział podczas debaty wiceminister finansów Leszek Skiba.

Ceny prądu na podobnym poziomie

Z kolei wiceminister energii Adam Gawęda oświadczył, że w 2020 roku zostanie utrzymane obniżone opodatkowanie cen prądu. Będzie to dotyczyć przede wszystkim akcyzy i opłaty przejściowej. Jednak pojawiają się wątpliwości, czy takie działania rzeczywiście pozwolą zachować ceny prądu na obecnym poziomie.

Ceny prądu mogą pójść w górę

Przedstawiciele spółek energetycznych, z którymi rozmawiał dziennikarz RMF FM Krzysztof Berenda są zdania, że plan wiceministra energii nie zmieni sytuacji. Akcyza i opłata przejściowa wpływają jedynie na małą część cen prądu. Póki co w największych państwowych spółkach nie mówi się o wstrzymaniu podwyżek cen energii w 2020 roku.

Potencjalne podwyżki cen prądu mogą mieć wpływ na małe i średnie przedsiębiorstwa, a także duży przemysł. Minister energii Krzysztof Tchórzewski nie złożył na razie deklaracji dotyczących podwyżek cen energii elektrycznej.

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >