mieszkanie
Unsplash/Brandon Griggs
Autor Paulina Musianek - 19 Października 2019

Mieszkania w Polsce daleko poniżej średniej. 28 lat będziemy doganiać Unię

Mieszkanie w Polsce jest o wiele poniżej średniej europejskiej pod względem wielkości. Deweloperzy budują mieszkania na potęgę, jednak Polacy wciąż żyją w klitkach.

Mieszkanie w Polsce: średnia powierzchnia to 28,2 m kw. na osobę

Mieszkanie w Polsce pod względem wielkości zajmuje czwarte miejsce od dołu w gronie 28 przebadanych krajów. Na jednego Polaka przypada tylko 28,2 m kw. mieszkania. Średni europejski wynik to 39,6 m kw. na osobę. Z danych Eurostatu z 2018 roku wynika, że prawie 41 proc. z nas żyje w zbyt zatłoczonych mieszkaniach. Z większą ciasnotą muszą radzić sobie tylko Bułgarzy, Litwini i Rumuni.

Polska jest znowu z tyłu peletonu, jednak należy podkreślić, że przez 10 ostatnich lat przeciętna powierzchnia mieszkania przypadająca na obywatela naszego kraju wzrosła o 4 metry kwadratowe, jak wynika z najnowszych danych GUS. Sytuacja mieszkaniowa w Polsce z roku na rok się poprawia, jednak nadal jesteśmy daleko dogonienia Unii.

Kupujący w lumpeksach mogą się niedługo mocno zdziwić. Sklepy pojawią się w nietypowych lokalizacjachKupujący w lumpeksach mogą się niedługo mocno zdziwić. Sklepy pojawią się w nietypowych lokalizacjachCzytaj dalej

Daleko od zrównania się w Europą

28 lat - tyle czasu zajęłoby nam dojście do obecnego, europejskiego standardu, jeśli - co można brać tylko hipotetycznie pod uwagę - przez najbliższe lata w Europie warunki mieszkaniowe pozostają stałe - firmy budowlane i deweloperzy przestają działać. W realnych warunkach, na razie nie ma podstaw, aby sądzić, że dogonimy Europę.

Jak czytamy na biznes.interia.pl, liderem w zestawieniu jest Dania, gdzie na osobę przypada aż 60 m kw. Bardzo dobrą sytuację mieszkaniową mają też Luksemburczycy, Szwedzi, Cypryjczycy i Niemcy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zapukają do drzwi i nałożą karę. Poczta zmusiła do zapłaty już 9,5 tys. osób
  2. Spiesz się z uregulowaniem długów. Wchodzi ustawa, która może cię pogrążyć
  3. Nowy podatek nie do ominięcia. Nie uratuje cię nawet zasłanianie się związkiem małżeńskim
  4. Carrefour ominie zakaz handlu w niedzielę. Znalazł zaskakujący sposób
  5. Znaki Zodiaku najpiękniejszych ludzi. To te 3 znaki są w stanie rozkochać w sobie cały świat
  6. Biedronka dostanie gigantyczną karę? Wszystko przez ceny, w tle miliardy złotych

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News