Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Grozi nam ogromny odpływ z kraju. Co czwarty Polak myśli o wyjeździe
Stanisław Węgrowski
Stanisław Węgrowski 08.10.2019 02:00

Grozi nam ogromny odpływ z kraju. Co czwarty Polak myśli o wyjeździe

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Emigracja rozważana przez jedną czwartą Polaków

Co czwarty Polak myśli o pracy poza granicami naszego kraju - informuje portal Strefabiznesu.pl. Tak wynika z danych 37. edycji badania “Monitor Rynku Pracy”. Najbardziej narażone na stratę pracowników branże to budownictwo, finanse, hotelarstwo oraz gastronomia. Polacy biorą pod uwagę emigrację z powodu lepszych zarobków i warunków pracy, na jakie mogą liczyć za granicą. Z danych wynika, że 4 procent ogółu badanych chce się wynieść na stałe, 10 proc. na czas określony (mniej więcej na okres kilku miesięcy – do pół roku bądź na rok lub dwa), a 10 procent badanych nie podjęło jeszcze decyzji na jaki czas chcieliby wyjechać.

Z przeprowadzonego badania wynika, że w III kwartale bieżącego roku do 22 procent podniósł się też odsetek osób, które zmieniły pracę na przestrzeni ostatnich 6 miesięcy. Główną przyczyną była chęć rozwoju. W poprzednim kwartale kluczową motywacją było lepsze wynagrodzenie. Z danych wynika, że wydłużeniu uległ też średni czas poszukiwania pracy - aktualnie są to 3 miesiące.

Emigracja dla lepszych zarobków

Główną przyczyną, dla której Polacy rozważają emigrację, jest chęć znalezienia pracy z lepszym wynagrodzeniem i na lepszych warunkach. Dla ponad połowy badanych jest kluczowy czynnik - ten powód wskazało 63 proc. badanych. Inne przyczyny potencjalnego wyjazdu do pracy za granicę to chęć zmiany stylu życia, sprawdzenie własnych możliwości czy nauka języka obcego.

Emigracja jest głównie rozważana przez mieszkańców regionu wschodniego - stamtąd aż 30 proc. bierze pod uwagę wyjazd zarobkowy, jednak w większości chcą wrócić. Osoby, które chcą wyjechać za granicę do pracy należą do najmłodszej grupy wiekowej (34 proc.), mają wykształcenie podstawowe (36 proc.). Są to pracownicy fizyczni, nie tylko wykwalifikowani (36 proc.), ale też niewykwalifikowani (29 proc.). Wyjazd rozważają też inżynierowie (33 proc.).

Emigracja - najpopularniejsze kierunki

Najbardziej popularne kierunki emigracji nie uległy zmianie. Najwięcej osób chciałoby pojechać do pracy do Niemiec - 27 proc. Z kolei chęć wyjazdu do Wielkiej Brytanii zgłosiło 21 proc. Ostatnie miejsce “na pudle” zajęła Holandia - tam chciałoby wyjechać 12 proc. badanych. Inne popularne kierunki to Stany Zjednoczone i Norwegia - chęć pracy w tych krajach wyraziło po 6 proc. badanych.