BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Grozi nam ogromny odpływ z kraju. Co czwarty Polak myśli o wyjeździe

8 Października 2019

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Blisko 24 proc. Polaków bierze pod uwagę wyjazd do pracy za granicę w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Emigracja jest rozważana głównie przez osoby przed 30. rokiem życia i z wykształceniem podstawowym.

Emigracja rozważana przez jedną czwartą Polaków

Co czwarty Polak myśli o pracy poza granicami naszego kraju - informuje portal Strefabiznesu.pl. Tak wynika z danych 37. edycji badania “Monitor Rynku Pracy”. Najbardziej narażone na stratę pracowników branże to budownictwo, finanse, hotelarstwo oraz gastronomia. Polacy biorą pod uwagę emigrację z powodu lepszych zarobków i warunków pracy, na jakie mogą liczyć za granicą. Z danych wynika, że 4 procent ogółu badanych chce się wynieść na stałe, 10 proc. na czas określony (mniej więcej na okres kilku miesięcy – do pół roku bądź na rok lub dwa), a 10 procent badanych nie podjęło jeszcze decyzji na jaki czas chcieliby wyjechać.

Z przeprowadzonego badania wynika, że w III kwartale bieżącego roku do 22 procent podniósł się też odsetek osób, które zmieniły pracę na przestrzeni ostatnich 6 miesięcy. Główną przyczyną była chęć rozwoju. W poprzednim kwartale kluczową motywacją było lepsze wynagrodzenie. Z danych wynika, że wydłużeniu uległ też średni czas poszukiwania pracy - aktualnie są to 3 miesiące.

Emigracja dla lepszych zarobków

Główną przyczyną, dla której Polacy rozważają emigrację, jest chęć znalezienia pracy z lepszym wynagrodzeniem i na lepszych warunkach. Dla ponad połowy badanych jest kluczowy czynnik - ten powód wskazało 63 proc. badanych. Inne przyczyny potencjalnego wyjazdu do pracy za granicę to chęć zmiany stylu życia, sprawdzenie własnych możliwości czy nauka języka obcego.

Emigracja jest głównie rozważana przez mieszkańców regionu wschodniego - stamtąd aż 30 proc. bierze pod uwagę wyjazd zarobkowy, jednak w większości chcą wrócić. Osoby, które chcą wyjechać za granicę do pracy należą do najmłodszej grupy wiekowej (34 proc.), mają wykształcenie podstawowe (36 proc.). Są to pracownicy fizyczni, nie tylko wykwalifikowani (36 proc.), ale też niewykwalifikowani (29 proc.). Wyjazd rozważają też inżynierowie (33 proc.).

Emigracja - najpopularniejsze kierunki

Najbardziej popularne kierunki emigracji nie uległy zmianie. Najwięcej osób chciałoby pojechać do pracy do Niemiec - 27 proc. Z kolei chęć wyjazdu do Wielkiej Brytanii zgłosiło 21 proc. Ostatnie miejsce “na pudle” zajęła Holandia - tam chciałoby wyjechać 12 proc. badanych. Inne popularne kierunki to Stany Zjednoczone i Norwegia - chęć pracy w tych krajach wyraziło po 6 proc. badanych.

Tagi:

praca za granicąpracownicyPolska

Stanisław WęgrowskiAutor

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Canva / trevmo64

Polska i Świat

Koniec browaru w Leżajsku. Powodem reorganizacja firmy

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Szykuje się nowe świadczenie. Dostaną rodziny poległych mundurowych

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ceny chleba i smakołyków w cukierniach już niedługo powinny się znacząco obniżyć

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Chciała zaadoptować kota. W efekcie straciła 760 tys. dolarów

Czytaj więcej >
Śmieciarka we Wrocławiu uprowadzona

Polska i Świat

Zmowa przetargowa firm wywożących śmieci. Zapłacą gigantyczną karę

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Rosyjska gospodarka ledwo zipie. Nawet za Jelcyna dane nie były tak katastrofalne

Czytaj więcej >