mBank
Pixabay/Henryk Borawski
Autor Paulina Musianek - 19 Października 2019

mBank pod młotek. Ustawia się już kolejka chętnych

mBank jest łakomym kąskiem dla wielu instytucji odkąd Commerzbank postanowił sprzedać jego udziały. Chętnych jest więcej niż się spodziewano.

mBank na sprzedaż

mBank niecały miesiąc temu został wystawiony na sprzedaż przez właściciela większości jego udziałów, czyli Commerzbank, jak poinformował portal Handelsblatt. Niemiecki Commerzbank zdecydował się ponoć na ten krok, ponieważ pracuje nad nową strategią całej spółki. Kontrolował on blisko 70% udziałów mBanku - jednego z największych banków na polskim rynku - stał się teraz łakomym kąskiem dla potencjalnych kupców.

– To bank z pierwszej piątki pod względem wielkości, ma spory udział w rynku, jest rozwinięty technologicznie, działa w stosunkowo dużym kraju UE o dobrej i rozwijającej się gospodarce. Bardziej atrakcyjny wydaje się dla nowych graczy niż banków już obecnych na naszym rynku ze względu na jego lekką, niewielką, a więc niskokosztową, sieć oddziałów, co powoduje, że główne i najłatwiejsze w bankowych fuzjach kosztowe efekty synergii dzięki zamykaniu oddziałów i zwolnieniom nie byłyby tak duże jak zwykle – wyjaśniał “Rzeczpospolitej” Andrzej Powierża, analityk DM Citi Handlowego.

GIS wycofuje popularne ciastka z Biedronki. Zjedzenie grozi wymiotamiGIS wycofuje popularne ciastka z Biedronki. Zjedzenie grozi wymiotamiCzytaj dalej

Według informacji „Rzeczpospolitej”, po przetasowaniach właścicielskich, transakcją zainteresowany miałby być Alior wraz ze swoim udziałowcem – PZU.

“PZU posiada także 20 proc. udziałów w drugim co do wielkości kapitału banku z udziałem Skarbu Państwa - Pekao. Aby przejąć mBank, PZU miałoby sprzedać swoje udziały w Pekao na rzecz PKO BP. Pakiet akcji wyceniany jest na 5,7 mld zł. Co ciekawe, kolejne 12,8 proc. akcji Pekao miałoby trafić w ręce PFR (obecnie posiada 13 proc.), co miałoby być początkiem fuzji banków PKO BP i Pekao” - czytamy we “Wprost”.

Chętny na mBank miałby być również Skarb Państwa

Jeszcze niedawno pojawiały się przypuszczenia, że mBank być może zostanie kupiony przez Skarb Państwa. Spekulacje podsycały niedawne obietnice PiS dotyczące planów zwiększenia udziału polskiego kapitału w bankowości. Akcje miałyby przejąć banki państwowe – PKO BP i Pekao. Nic jednak nie wiadomo na razie na ten temat.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zapukają do drzwi i nałożą karę. Poczta zmusiła do zapłaty już 9,5 tys. osób
  2. Spiesz się z uregulowaniem długów. Wchodzi ustawa, która może cię pogrążyć
  3. Nowy podatek nie do ominięcia. Nie uratuje cię nawet zasłanianie się związkiem małżeńskim
  4. Carrefour ominie zakaz handlu w niedzielę. Znalazł zaskakujący sposób
  5. Znaki Zodiaku najpiękniejszych ludzi. To te 3 znaki są w stanie rozkochać w sobie cały świat
  6. Biedronka dostanie gigantyczną karę? Wszystko przez ceny, w tle miliardy złotych

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News