BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Nowa opłata od przyszłego roku. Polska rodzina będzie dokładać do przestarzałych technologii

23 Października 2019

Autor tekstu:

Paulina Musianek

Udostępnij:

Opłata mocowa już w przyszłym roku pojawi się na naszych rachunkach przeciętnej polskiej rodziny. Średnio wyniesie ona 150 złotych i zostanie przeznaczona na przestarzałe elektrownie węglowe.

Opłata mocowa to wsparcie trujących elektrowni

Opłata mocowa już w następnym roku znajdzie się na naszych fakturach za prąd. Nowa danina jest elementem wprowadzanego obecnie w Polsce rynku mocy, czyli utrzymywania przestarzałych elektrowni węglowych w gotowości do pracy. Od 2021 roku państwo będzie dopłacać spółkom energetycznym. Gdzie w tym sens? Ryszard Pazdan, ekspert BCC ds. polityki środowiskowej wyjaśnia w rozmowie z “Gazetą Wyborczą”, że “ideą rynku mocy jest zabezpieczenie rozwoju odnawialnych źródeł energii, które na razie mają problem z niezawodnością i stałością. Wsparcie ma więc służyć utrzymaniu elastycznych rezerw, które będą uruchamiane na wypadek problemów z pokryciem zapotrzebowania na prąd”. 

Trudno jednak zgodzić się na taką daninę, kiedy w obecnych czasach bardziej istotna powinna być produkcja zielonej energii i intensywne inwestowanie w jej rozwój. Takie rozwiązanie nie tylko poprawiłoby stan polskiego powietrza, ale również złagodziłoby wzrostową tendencję podwyżek cen prądu. Niestety, te fundusze pójdą na utrzymanie obecnego stanu. - Państwowe spółki dostaną pieniądze za frajer - mówi Ryszard Pazdan.

Co więcej, finansowanie archaicznej technologii będzie opierać się na pieniądzach wyciągniętych z kieszeni odbiorców, czy im się to podoba czy nie. Przez nowy pomysł rządu na naszych rachunkach już w następnym roku pojawi się kolejna pozycja, czyli właśnie opłata mocowa. Według szacunków ekspertów, w skali roku wesprzemy elektrownie węglowe kwotą 120-150 złotych. 

– Konsekwencje takiego obrotu sprawy? Strumień publicznej kasy wesprze powolną agonię nieefektywnych ekonomicznie starych bloków, a nowym węglówkom, które bez dopłat od początku generowałyby straty, pozwoli produkować najdroższy prąd w Europie – puentuje Gabriela Łazarczyk w Wyborczej.

Polska jeszcze długo nie będzie zielona

Rząd daje pieniądze elektrowniom węglowym, a jak należy pamiętać, Polska nadal jest w haniebnym “ogonie” państw, które nie spełniają ekologicznych wyzwań, jakie nałożyła na nas Unia Europejska. Nie uda nam się osiągnąć nawet niezbyt wygórowanego celu 15 proc. udziału OZE w produkcji energii.

Podobne artykuły

pixabay, Chronomarchie

Twój portfel

Potężny cios w samozatrudnionych. Ich składki wzrosną o ponad 1000 zł

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 16.07.2019. n/z Niemowlak trzyma banknot 500 zl.

Twój portfel

12 000 plus jednak szybciej. Rząd zdradził, kiedy można spodziewać się wypłat

Czytaj więcej >
Polacy wycofują oszczędności z banków

Twój portfel

Oszczędności w banku? Nie, teraz stawiamy na alternatywy

Czytaj więcej >
pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw na stacjach robią wrażenie. Cieszyć się mogą tylko tankujący gaz

Czytaj więcej >
pieniadze-pixabay-jarmoluk

Twój portfel

Opłata opakowaniowa już budzi kontrowersje. Branża nie przebiera w słowach

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonamentu RTV wciąż unika masa Polaków. A kontrolerzy i tak wystawiają mandaty na 735 zł

Czytaj więcej >