Ceny mieszkań w Polsce są najwyższe od lat
Wikipedia
Autor Stanisław Węgrowski - 9 Października 2019

Ceny mieszkań w Polsce galopują. Dwa razy szybciej niż w UE

Na przestrzeni ostatniego roku ceny mieszkań w Polsce wzrosły o 8 procent - informuje Business Insider. Daje to dwa razy szybszy wzrost niż średnio w innych państwach Unii Europejskiej.

Ceny mieszkań idą w górę

Dane Eurostatu za drugi kwartał 2019 r. pokazują, że na przestrzeni ostatniego roku ceny mieszkań w Polsce wzrosły o 8 proc. Jest to dwukrotnie szybszy wzrost niż średnio w innych krajach Unii Europejskiej. Sytuacja Polski jest podobna do tej w Czechach i na Słowacji. Z kolei największe podwyżki są na Węgrzech - tam zanotowano wzrost o 14 proc.

Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że popyt na kredyty mieszkaniowe w naszym kraju jest coraz większy. Przeciętny pożyczkobiorca zgłaszał się we wrześniu do banku po kredyt w wysokości 278,3 tys. zł - podaje BIK.

Brutalna prawda o emeryturze. Polacy nie utrzymają nawet mieszkaniaBrutalna prawda o emeryturze. Polacy nie utrzymają nawet mieszkaniaCzytaj dalej

Ceny mieszkań najwyższe od 2013 r.

Jak podaje Business Insider, ceny mieszkań ostatnio rosną w bardzo szybkim tempie - znacznie szybszym niż średnio w Unii Europejskiej. Natomiast należy pamiętać, że przez długi czas utrzymywały się na tym samym poziomie. Na przestrzeni ostatnich paru lat najniższe ceny mieszkań były w 2013 r. Od tamtego momentu ceny mieszkań wzrosły o 24 proc., a przeciętnie w Unii Europejskiej o 25 proc.

Polacy coraz chętniej biorą kredyty i to w wyższych kwotach, co nasuwa pytanie, czy to oznacza, że ceny mieszkań przestają tak szybko się zwiększać. Eksperci uważają, że jest jeszcze za wcześnie na takie wnioski, jednak według ich prognoz na przestrzeni 2-4 kwartałów podwyżki cen mieszkań powinny spowolnić, co byłoby bezpieczniejsze dla stabilności rynku.

Najbardziej absurdalne opłaty w Polsce. Płacić muszą nawet zmarliNajbardziej absurdalne opłaty w Polsce. Płacić muszą nawet zmarliCzytaj dalej

Ceny mieszkań nie spadną

Spadek popytu na mieszkania może spowodować wyhamowanie gospodarki. Widmo spowolnienia gospodarczego w przyszłym roku i następnych latach może ograniczyć popyt. Inną przyczyną mniejszego zainteresowania może być demografia. Jak przekonują eksperci, wspomniane czynniki nie wpłyną na znaczną obniżkę cen mieszkań. Należy pamiętać o tym, że zarobki w branży budowlanej także się zmieniły i pracownicy nie będą chcieli wrócić do niższych zarobków sprzed lat.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zapukają do drzwi i nałożą karę. Poczta zmusiła do zapłaty już 9,5 tys. osób
  2. Spiesz się z uregulowaniem długów. Wchodzi ustawa, która może cię pogrążyć
  3. Wszyscy z prawem jazdy zapłacą. Szykujcie się na wydatek
  4. Carrefour ominie zakaz handlu w niedzielę. Znalazł zaskakujący sposób
  5. Mąż zniknął 6 tygodni po ślubie. Po 68 latach żona dowiedziała się prawdy
  6. Mateusz Morawiecki wprowadził w całej Polsce stan alarmowy

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News