BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Rossmann bije na alarm. Pod żadnym pozorem na odpowiadajcie na SMS

4 Października 2019

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Rossmann ostrzega. Od października dużo osób otrzymuje SMS-y z informacją o wygranej w konkursie sieci - okazuje się, że to atak hakerski. Firma ostrzega, by pod żadnym pozorem nie odpowiadać na fałszywe wiadomości.

Rossmann nie prowadzi konkursu

Na telefony wielu osób przychodzą wiadomości SMS, których zostają poinformowani, że wygrali w konkursie organizowanym przez firmę Rossmann. Nagroda opisywana w SMS-ie to nowy smartfon. Warunkiem, żeby go otrzymać, jest podanie numeru swojej karty płatniczej.

Niestety, jest to atak hakerski. Zarówno konsumenci, jak i sklep Rossmann padli ofiarą tzw. phishingu. W otrzymywanej wiadomości jest podany link, w który trzeba wejść żeby odebrać nagrody, a tam “wygrany” jest proszony o podanie numeru karty w celu opłacenia wysyłki. Tak naprawdę chodzi o włączenie płatnej subskrupcji, która będzie pobierać pieniądze z karty. Atak hakerski trwa od początku października.

Rossmann padł ofiarą hakerów

Konsekwencje podania danych oszustom mogą być bardzo duże. Po wyłudzeniu danych z karty płatniczej uaktywniają oni subskrybcję, która pobiera pieniądze z karty. Ofiary ataku mogą tracić miesięcznie nawet 300 zł aż do momentu, kiedy subskrypcja nie zostanie wyłączona. Jednak to nie koniec konsekwencji. Dane z karty mogą zostać wykorzystane w inny sposób, np. sprzedane firmom bądź innym hakerom.

Rossmann ostrzega

Firma Rossmann opublikowała komunikat na stronie internetowej, w którym ostrzega wszystkich klientów przed podejrzanymi wiadomościami rozsyłanymi przez oszustów.

- “Szanowni Klienci, informujemy, że nasza firma nie prowadzi wysyłki SMS-ów, w których klienci są proszeni o kliknięcie w podejrzany link by np. odebrać nagrodę lub rzekomą przesyłkę od Rossmanna. Treść tych SMS-ów jest różna, na przykład: „Probowalismy sie z toba skontaktowac w sprawie twojej wygranej. Otrzymaj to tutaj : http: // …..” lub „Oczekująca przesyłka od Rossmanna dla Ciebie. Proszę sprawdzić szczegóły i potwierdzić: https://....., Nr. Przesyłki…..”. Tego typu SMS-y nie pochodzą od Rossmann SDP sp. z o.o. i ostrzegamy aby nie klikać w umieszczony w nich link." - czytamy w komunikacie biura prasowego firmy.

Pod żadnym pozorem nie można odpowiadać na takie wiadomości i w żadnym wypadku nie podawać jakichkolwiek danych.

Podobne artykuły

pixabay, piviso

Twój portfel

500 plus na zdrowie. Nowy program resortu zdrowia obejmie tylko osoby powyżej 40. roku życia

Czytaj więcej >
Trwają prace nad europejską płacą minimalną

Twój portfel

Europejska płaca minimalna. Poprawki w dyrektywie korzystne dla pracowników

Czytaj więcej >
Emerytura

Twój portfel

Pomoc też dla emerytów, mogą dostać 2080 zł. Warunek jest jeden

Czytaj więcej >
Zmiana cen gazu o kilka procent

Twój portfel

Musimy przygotować się na zmianę cen gazu. Czeka nas już od lipca

Czytaj więcej >
Abonament nadal trzeba płacić. KRRiT poinformowała wszystkich.

Twój portfel

KRRiT wydała specjalny komunikat dotyczący abonamentu. Polacy będą wściekli na jego treść

Czytaj więcej >
Banki nie mają innego wyjścia i muszą podnosić opłaty?

Twój portfel

Banki drastycznie podnoszą ceny swoich usług. Będziemy płacić znacznie więcej

Czytaj więcej >