BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Rossmann bije na alarm. Pod żadnym pozorem na odpowiadajcie na SMS

4 Października 2019

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Rossmann ostrzega. Od października dużo osób otrzymuje SMS-y z informacją o wygranej w konkursie sieci - okazuje się, że to atak hakerski. Firma ostrzega, by pod żadnym pozorem nie odpowiadać na fałszywe wiadomości.

Rossmann nie prowadzi konkursu

Na telefony wielu osób przychodzą wiadomości SMS, których zostają poinformowani, że wygrali w konkursie organizowanym przez firmę Rossmann. Nagroda opisywana w SMS-ie to nowy smartfon. Warunkiem, żeby go otrzymać, jest podanie numeru swojej karty płatniczej.

Niestety, jest to atak hakerski. Zarówno konsumenci, jak i sklep Rossmann padli ofiarą tzw. phishingu. W otrzymywanej wiadomości jest podany link, w który trzeba wejść żeby odebrać nagrody, a tam “wygrany” jest proszony o podanie numeru karty w celu opłacenia wysyłki. Tak naprawdę chodzi o włączenie płatnej subskrupcji, która będzie pobierać pieniądze z karty. Atak hakerski trwa od początku października.

Rossmann padł ofiarą hakerów

Konsekwencje podania danych oszustom mogą być bardzo duże. Po wyłudzeniu danych z karty płatniczej uaktywniają oni subskrybcję, która pobiera pieniądze z karty. Ofiary ataku mogą tracić miesięcznie nawet 300 zł aż do momentu, kiedy subskrypcja nie zostanie wyłączona. Jednak to nie koniec konsekwencji. Dane z karty mogą zostać wykorzystane w inny sposób, np. sprzedane firmom bądź innym hakerom.

Rossmann ostrzega

Firma Rossmann opublikowała komunikat na stronie internetowej, w którym ostrzega wszystkich klientów przed podejrzanymi wiadomościami rozsyłanymi przez oszustów.

- “Szanowni Klienci, informujemy, że nasza firma nie prowadzi wysyłki SMS-ów, w których klienci są proszeni o kliknięcie w podejrzany link by np. odebrać nagrodę lub rzekomą przesyłkę od Rossmanna. Treść tych SMS-ów jest różna, na przykład: „Probowalismy sie z toba skontaktowac w sprawie twojej wygranej. Otrzymaj to tutaj : http: // …..” lub „Oczekująca przesyłka od Rossmanna dla Ciebie. Proszę sprawdzić szczegóły i potwierdzić: https://....., Nr. Przesyłki…..”. Tego typu SMS-y nie pochodzą od Rossmann SDP sp. z o.o. i ostrzegamy aby nie klikać w umieszczony w nich link." - czytamy w komunikacie biura prasowego firmy.

Pod żadnym pozorem nie można odpowiadać na takie wiadomości i w żadnym wypadku nie podawać jakichkolwiek danych.

Tagi:

Stanisław WęgrowskiAutor

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >