Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Nowa emerytura przysługuje tysiącom seniorów. Istotny jest jeden warunek
Stanisław Węgrowski
Stanisław Węgrowski 18.10.2019 02:00

Nowa emerytura przysługuje tysiącom seniorów. Istotny jest jeden warunek

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Emerytura 2019 - czas zmian

Emerytura znacznie się zmieniła w 2019 roku. Seniorzy dostali od rządu nowe rodzaje świadczeń. Zmianie uległa waloryzacja rent i emerytur. Teraz obowiązuje mieszana, czyli kwotowa i procentowa. Rząd wypłacił również trzynastą emeryturę, czyli dodatek z programu Emerytura Plus. Te zmiany obowiązywały każdego. Natomiast program Mama 4 plus, czyli emerytury matczyne jest przeznaczony dla konkretnej grupy osób. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że już kilkadziesiąt tysięcy emerytów korzysta z nowego świadczenia.

Program Mama 4 plus to tzw. emerytury matczyne, czyli dla matek. Program wystartował 1 marca 2019 roku. To świadczenie jest przeznaczone dla osób, które wychowały czworo dzieci. Takim osobom - niezależnie od płci przysługuje emerytura minimalna w wysokości 1100 zł brutto. Do programu mogą przystąpić zarówno matki, jak i ojcowie. O tym, kto dostanie świadczenie zdecyduje prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych bądź prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego na podstawie wniosku dostarczonego przez osoby, które chcą otrzymywać świadczenie.

Już ponad 50 tys. osób otrzymuje świadczenie

Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ZUS poinformował, że odkąd program wystartował, złożono już ok. 60 tys. wniosków o dodatek. Wśród osób składających wniosek znalazło się 180 mężczyzn. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpatrzył już 56 tys. wniosków i zdecydował o przyznaniu emerytury dla niemal 50 tys. osób. Dodatek uzyskały też osoby pochodzenia czeskiego, duńskiego, mongolskiego, rosyjskiego i ukraińskiego. Na program Mama 4 plus państwo wydało w tym roku ponad 800 mln złotych.

Rodzicielska emerytura może zostać przyznana matce, która urodziła i wychowała lub wychowała przynajmniej czwórkę dzieci. Analogiczna sytuacja dotyczy ojców. W trakcie weryfikacji brane pod uwagę są takie czynniki, jak śmierć partnera, porzucenie, bądź zaprzestanie opieki nad dziećmi. O prawo do świadczenia mogą ubiegać się kobiety po skończeniu 60. roku życia lub mężczyźni, którzy ukończyli 65 lat w sytuacji, kiedy nie mają oni środków utrzymania lub posiadają prawo do emerytury lub renty, która jest niższa niż najniższe świadczenie.