NBP wypuści monetę smoleńską
wikimedia.org/Serge Serebro
Autor Przemysław Terlecki - 21 Października 2019

NBP ujawnia monetę smoleńską. Nominał robi wrażenie

NBP ujawniło właśnie na swojej oficjalnej stronie internetowej harmonogram emisji monet i banknotów okolicznościowych na 2020 rok. Wśród nich będzie moneta smoleńska. Choć ta nie jest jedyną, wzbudza największe emocje.

NBP ujawniło plan emisji monet i banknotów, które niewątpliwie nazwać możemy "specjalnymi". Limitowanych kolekcji w 2020 roku będzie 21, a największe emocje niewątpliwie wzbudza moneta smoleńska. Wynika to z wciąż żywego w polityce sporu dotyczącego kontekstu tragedii w Smoleńsku. Właściwie należałoby mówić "monety", gdyż te będą dwie - jedna mniejsza, bo o średnicy 2,1 cm, a druga większa, gdyż o średnicy 3,2 cm.

Znane są nie tylko ich wymiary, ale data emisji oraz nominały. NBP wypuści monety smoleńskie, które naturalnie zostaną wypuszczone do obiegu z okazji 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej, będą emitowane już w marcu 2020 roku. Większa z nich będzie warta 10 złotych. Z kolei mniejsza może "poszczycić się" znacznie większym nominałem. Mowa bowiem aż o 100 złotych wartości monety. Wiadomo też, że NBP wyemituje 14 tys. sztuk monet o wartości 10 złotych i 1,5 tys. tych, których wartość sięgać będzie 100 złotych.

NBP wypuszcza monety smoleńskie. Ale nie tylko. Jan Paweł II także zostanie uhonorowany

W marcu w Polskę wyruszą monety smoleńskie, ale już w kwietniu Polacy będą mogli zapłacić za pomocą monety wyemitowanej z okazji urodzin papieża Polaka. Jan Paweł II urodził się bowiem 18 maja 1920 roku, co oznacza, że w przyszłym roku przypada stulecie jego urodzin. Z tej okazji NBP wypuści w obieg 966 monet nieokrągłych, tzw. klip, które będą miały naprawdę sporą wartość - 500 złotych.

Choć znana jest wartość monet i banknotów okolicznościowych oraz daty ich emisji NBP zastrzega, że ujawniony na oficjalnej stronie plan emisji może ulec zmianie. Co więcej, nie wiadomo także, nawet orientacyjnie, ile wymienione wyżej monety będą kosztowały. Ich nominał nie musi być bowiem równy ich cenie. Zwykle okolicznościowe monety i banknoty osiągają wartości większe niż nominały, które przedstawiają.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News