Przedmioty z czasów PRL mogą mieć dużą wartość
Wikipedia
Autor Stanisław Węgrowski - 26 Października 2019

Kartki z PRL. Poszukajcie ich w szufladach, niektóre mogą być warte krocie

Niektóre przedmioty z czasów PRL mogą być warte naprawdę duże pieniądze. Warto przetrząsnąć szuflady, gdyż może się okazać, że mamy rzeczy warte nawet kilkanaście tysięcy złotych.

PRL znów jest popularny

PRL jednym kojarzy się z komunizmem, inni wspominają te czasy z sentymentem i nostalgią. Teraz rzeczy z PRL znowu są popularne, ludzie chętnie kupują chociażby meble z tamtych czasów, ale nie tylko. Z okresu PRL wielu z nas pewnie ma jeszcze różne przedmioty, które mogą zalegać w szufladach bądź piwnicy. Warto się przyjrzeć pamiątkom po tamtych czasach, gdyż niektóre mogą być warte naprawdę konkretne pieniądze - informuje portal wyborcza.biz.

Warto sprawdzić, czy mamy jeszcze bony oszczędnościowe i towarowe. Za takie bony ludzie mogli otrzymywać część wynagrodzenia, bony brały też udział w loteriach premii pieniężnych. A ile teraz są warte?. Na jednej aukcji cena wywoławcza zestawu trzech bonów wydanych w 1971 roku (250, 500 i 1000 zł) wynosi 15 zł.

TVP ma pomysł na nowe miejsce do organizacji sylwestra. Pomysł zszokował wiele osóbTVP ma pomysł na nowe miejsce do organizacji sylwestra. Pomysł zszokował wiele osóbCzytaj dalej

Nie dostałeś malucha? Możesz dostać pieniądze

Jednak naprawdę duże pieniądze można zarobić na przedpłatach na samochody. Ze względu na duży popyt w PRL władze wprowadziły system przedpłat. Jeśli ktoś zapłacił, ale nie odebrał nigdy swojego samochodu, to zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z grudnia 2014 roku może otrzymać rekompensatę - za “malucha” wynosi ona prawie 13 tys. zł, a z dużego fiata - 18 tys. zł.

Popularnością cieszą się też kartki żywnościowe z PRL. Można było na nie uzyskać różne produkty, takie jak mięso, masło czy alkohol. Na jednym z największych polskich serwisów aukcyjnych sprzedawcy wystawiają je w cenie 10-15 zł.

Można powiedzieć, że jedynie sentymentalną wartość mają banknoty z czasów PRL. Za pojedyncze sztuki można otrzymać nie więcej niż 2-3 zł. To samo tyczy się monet, które po prostu są dziś bezużyteczne.

Wiek emerytalny będzie podniesiony. Inaczej cały system się zawaliWiek emerytalny będzie podniesiony. Inaczej cały system się zawaliCzytaj dalej

Nawet 10 tysięcy za książeczkę

Dużą wartość mogą mieć książeczki mieszkaniowe. W PRL była to popularna metoda zbierania pieniędzy na mieszkanie (zakładano je też dzieciom). Książeczkami zarządzał bank PKO. W dokumencie zapisywano wpłaty na poczet zakupu mieszkania, na które trzeba było bardzo długo czekać, często wiele lat. Książeczki nadal są aktualne, można je zlikwidować i wycofać pieniądze albo poprosić o premię gwarancyjną. Za likwidację książeczek odpowiada bank PKO BP. Przeciętna premia gwarancyjna wynosi ok. 10 tys. zł na jeden dokument.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Spiesz się ze spłacaniem długów. Nowe prawo doprowadzi cię do ruiny
  2. Wiemy skąd wzięły się pieniądze na trzynastą emeryturę. Wielu Polakom się to nie spodoba
  3. Nawet 200 tys. Polaków trafi na bruk. Ty także możesz zostać bez pracy
  4. Kupujący w lumpeksach mogą się niedługo mocno zdziwić. Sklepy pojawią się w nietypowych lokalizacjach
  5. Mężczyzna kupił piękny dom. Poczuł niepokój i zaczął kopać w ogrodzie, odkrył prawdę
  6. Największe banki ostrzegają Polaków. Nie dostaniesz się do swoich pieniędzy

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News