BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Kartki z PRL. Poszukajcie ich w szufladach, niektóre mogą być warte krocie

26 Października 2019

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Niektóre przedmioty z czasów PRL mogą być warte naprawdę duże pieniądze. Warto przetrząsnąć szuflady, gdyż może się okazać, że mamy rzeczy warte nawet kilkanaście tysięcy złotych.

PRL znów jest popularny

PRL jednym kojarzy się z komunizmem, inni wspominają te czasy z sentymentem i nostalgią. Teraz rzeczy z PRL znowu są popularne, ludzie chętnie kupują chociażby meble z tamtych czasów, ale nie tylko. Z okresu PRL wielu z nas pewnie ma jeszcze różne przedmioty, które mogą zalegać w szufladach bądź piwnicy. Warto się przyjrzeć pamiątkom po tamtych czasach, gdyż niektóre mogą być warte naprawdę konkretne pieniądze - informuje portal wyborcza.biz.

Warto sprawdzić, czy mamy jeszcze bony oszczędnościowe i towarowe. Za takie bony ludzie mogli otrzymywać część wynagrodzenia, bony brały też udział w loteriach premii pieniężnych. A ile teraz są warte?. Na jednej aukcji cena wywoławcza zestawu trzech bonów wydanych w 1971 roku (250, 500 i 1000 zł) wynosi 15 zł.

Nie dostałeś malucha? Możesz dostać pieniądze

Jednak naprawdę duże pieniądze można zarobić na przedpłatach na samochody. Ze względu na duży popyt w PRL władze wprowadziły system przedpłat. Jeśli ktoś zapłacił, ale nie odebrał nigdy swojego samochodu, to zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z grudnia 2014 roku może otrzymać rekompensatę - za “malucha” wynosi ona prawie 13 tys. zł, a z dużego fiata - 18 tys. zł.

Popularnością cieszą się też kartki żywnościowe z PRL. Można było na nie uzyskać różne produkty, takie jak mięso, masło czy alkohol. Na jednym z największych polskich serwisów aukcyjnych sprzedawcy wystawiają je w cenie 10-15 zł.

Można powiedzieć, że jedynie sentymentalną wartość mają banknoty z czasów PRL. Za pojedyncze sztuki można otrzymać nie więcej niż 2-3 zł. To samo tyczy się monet, które po prostu są dziś bezużyteczne.

Nawet 10 tysięcy za książeczkę

Dużą wartość mogą mieć książeczki mieszkaniowe. W PRL była to popularna metoda zbierania pieniędzy na mieszkanie (zakładano je też dzieciom). Książeczkami zarządzał bank PKO. W dokumencie zapisywano wpłaty na poczet zakupu mieszkania, na które trzeba było bardzo długo czekać, często wiele lat. Książeczki nadal są aktualne, można je zlikwidować i wycofać pieniądze albo poprosić o premię gwarancyjną. Za likwidację książeczek odpowiada bank PKO BP. Przeciętna premia gwarancyjna wynosi ok. 10 tys. zł na jeden dokument.

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >