BiznesINFO.pl

Biznesinfo.pl

Opóźnienia w wypłatach 500 plus. Będą kontrole

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Rodzina 500 plus - są opóźnienia

Od 1 lipca 2019 roku program Rodzina 500 plus bierze pod uwagę wszystkie dzieci, niezależnie od kryterium dochodowego. Wraz z początkiem października minął termin składania wniosków, aby otrzymać wyrównanie. W teorii rodzice mogli być spokojni o wypłatę dodatku, jednak jak się okazuje, wystąpiły komplikacje przy realizacji świadczeń - informuje portal Superbiz.pl. O problemach z wypłatami na czas poinformował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Zdaniem prezydenta stolicy środków przekazywanych samorządom na 500 plus jest za mało. W samej Warszawie brakuje ponad pół miliarda złotych.

Rodzina 500 plus - Trzaskowski krytykuje rząd

- Brak stosownych decyzji wojewody mazowieckiego zwiększających plan dotacji i brak transferów środków na wymaganym poziomie uniemożliwia płynną realizację programu Rodzina 500 Plus przez jednostki samorządu warszawskiego. Stan taki powoduje nie tylko paraliż wypłat spowodowany brakiem środków, ale również blokuje wydawanie kolejnych informacji o przyznaniu świadczenia wychowawczego, ponieważ wiąże się to z zaciąganiem zobowiązań finansowych ponad plan, co skutkuje naruszeniem dyscypliny finansów publicznych - powiedział prezydent Rafał Trzaskowski cytowany przez “SE”.

Rodzina 500 plus - będą kontrole

Z kolei ze słów Jarosława Kaczyńskiego, prezesa Prawa i Sprawiedliwości wynika, że wszystkie środki potrzebne na świadczenia w Warszawie zostały przekazane. Ostatni przelew miał zostać wykonany 26 września. Mazowiecki Urząd Wojewódzki postanowił przyjrzeć się tej sprawie i 7 października, w poniedziałek rozpoczął kontrolę w ratuszu.

- Ze słów Pana Prezydenta wynika, że mają problemy z wydatkowaniem środków finansowych, brakuje terminowych, przelewów. Jak wojewoda, jako przedstawiciel rządu w terenie może nie reagować na takie informacje? To jest mój obowiązek - powiedział cytowany przez “SE” Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipera.

Jednak jak podkreśla Kamil Dąbrowa, Rzecznik Urzędu Miasta, ostatecznie wszyscy obywatele Warszawy, którzy należą do programu Rodzina 500 plus, otrzymali świadczenia. Choć z poślizgiem, ponieważ rząd przekazał środki miastu z opóźnieniem.

Tagi:

Władza Samorządowa500 plus

Podobne artykuły

Polska i Świat

W 2022 roku powstało w Polsce 32 tys. stron nowego prawa. Samo czytanie zajęłoby kilka tygodni
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Nowe święto państwowe. PiS chce ustanowić je jak najszybciej
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Płatne parkowanie w stolicy również w weekendy? Jest stanowisko warszawskiego ratusza
Czytaj więcej >

Polska i Świat

ZUS ostrzega. Nieświadomie możesz udostępnić swoje dane
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ukradli worki z setkami tysięcy złotych i rozpłynęli się w powietrzu. Policja prosi o pomoc
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Podczas remontu znalazł w domu tajemniczą torbę. W środku znajdował się skarb
Czytaj więcej >
Stanisław Węgrowski

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]