BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Opóźnienia w wypłatach 500 plus. Będą kontrole

7 Października 2019

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Niedawno media obiegła informacja, że brakuje środków na wypłaty Rodzina 500 plus. Problemy ze świadczeniami pojawiły się się wielu miastach, między innymi w Warszawie. Od paru dni trwa spór między władzami stolicy, a instytucjami odpowiedzialnymi między

Rodzina 500 plus - są opóźnienia

Od 1 lipca 2019 roku program Rodzina 500 plus bierze pod uwagę wszystkie dzieci, niezależnie od kryterium dochodowego. Wraz z początkiem października minął termin składania wniosków, aby otrzymać wyrównanie. W teorii rodzice mogli być spokojni o wypłatę dodatku, jednak jak się okazuje, wystąpiły komplikacje przy realizacji świadczeń - informuje portal Superbiz.pl. O problemach z wypłatami na czas poinformował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Zdaniem prezydenta stolicy środków przekazywanych samorządom na 500 plus jest za mało. W samej Warszawie brakuje ponad pół miliarda złotych.

Rodzina 500 plus - Trzaskowski krytykuje rząd

- Brak stosownych decyzji wojewody mazowieckiego zwiększających plan dotacji i brak transferów środków na wymaganym poziomie uniemożliwia płynną realizację programu Rodzina 500 Plus przez jednostki samorządu warszawskiego. Stan taki powoduje nie tylko paraliż wypłat spowodowany brakiem środków, ale również blokuje wydawanie kolejnych informacji o przyznaniu świadczenia wychowawczego, ponieważ wiąże się to z zaciąganiem zobowiązań finansowych ponad plan, co skutkuje naruszeniem dyscypliny finansów publicznych - powiedział prezydent Rafał Trzaskowski cytowany przez “SE”.

Rodzina 500 plus - będą kontrole

Z kolei ze słów Jarosława Kaczyńskiego, prezesa Prawa i Sprawiedliwości wynika, że wszystkie środki potrzebne na świadczenia w Warszawie zostały przekazane. Ostatni przelew miał zostać wykonany 26 września. Mazowiecki Urząd Wojewódzki postanowił przyjrzeć się tej sprawie i 7 października, w poniedziałek rozpoczął kontrolę w ratuszu.

- Ze słów Pana Prezydenta wynika, że mają problemy z wydatkowaniem środków finansowych, brakuje terminowych, przelewów. Jak wojewoda, jako przedstawiciel rządu w terenie może nie reagować na takie informacje? To jest mój obowiązek - powiedział cytowany przez “SE” Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipera.

Jednak jak podkreśla Kamil Dąbrowa, Rzecznik Urzędu Miasta, ostatecznie wszyscy obywatele Warszawy, którzy należą do programu Rodzina 500 plus, otrzymali świadczenia. Choć z poślizgiem, ponieważ rząd przekazał środki miastu z opóźnieniem.

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >