Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Władza Samorządowa

Władza Samorządowa

Informacje dotyczące województw, powiatów i gmin. Decyzje zapadające na szczeblu lokalnym i ich konsekwencje na mniejsze jednostki administracyjne.

Szymon Ciupa, ekspert Smart City
05.06.2024 18:59 Szymon Ciupa: "Tę bombę trzeba rozbroić". Kadencja powinna się zacząć od kontrowersji

Zjeść żabę, rozbroić bombę, czyli „trudne inwestycje” na początek kadencyjnej kolejki zadań – mówi w rozmowie z BiznesINFO.pl Szymon Ciupa, ekspert Związku Miast Polskich ds. Smart City, dyrektor ds. rozwoju w Smart Factor, współtwórca szeregu programów i projektów w obszarze Smart City dla wielu polskich miast. To rada dla samorządów rozpoczynających w 2024 r. nową kadencję. „Mamy pewne problemy miejskie, które są generatorem konfliktów; strefy parkowania, czystego powietrza, uchwały krajobrazowe, planowanie przestrzenne. To zawsze jest gra wielkich interesów, te inwestycje zawsze były problematyczne, a teraz są jeszcze bardziej, bo trzeba je zrobić szybko”. 

ogródek działkowy
29.05.2024 22:08 Niektórzy Polacy stracą działki? Szykują się kluczowe zmiany w prawie

Wkrótce wejdą w życie zmiany, które będą kluczowe dla właścicieli ogródków działkowych. Okazuje się, że gmina lub Skarb Państwa będą mogły przeznaczyć tereny działek na działalność komercyjną. Co to oznacza dla działkowców? Wyjaśniamy.

Smart City Forum
29.05.2024 07:15 Miasta chciałyby eksmitować mieszkańców. "Ustawa o prawie lokatorskim jest bolączką"

Miasto promujące stałych mieszkańców, to, przynajmniej w kontekście mieszkalnictwa, rozwiązanie niemożliwe? Mieszkanie komunalne, choć może zostać przyznane wyłącznie osobie na stałe zameldowanej w danej gminie, w praktyce, przez regulacje ustawy o ochronie najemcy, generuje zadłużenie względem miasta. Prezydenci Wrocławia i Jeleniej Góry podali kwoty. “Ustawa o prawie lokatorskim jest bolączką”.

Jerzy Łużniak
28.05.2024 22:54 "Młodych namawiam, by wyjechali". Prezydent Jeleniej Góry nie ma złudzeń

Prezydenci Jeleniej Góry, Kielc i Zduńskiej Woli inaugurowali XVII Smart City Forum we Wrocławiu debatą o wyzwaniach samorządu w perspektywie 2023-2030. Depopulacja miast, choć tylko jednym z czynników, angażuje sporo uwagi: mieszkalnictwo, budowanie relacji czy smart urząd? Tak, ale dopiero w drugim kroku. Najpierw emigracja.

Jerzy Buzek
14.05.2024 23:04 "Wspólnota sukcesu". Premier Buzek ocenia 20 lat Polski w Unii Europejskiej

Jesteśmy wspólnotą wielkiego sukcesu i musimy o to dbać i utrzymać ten sukces - tak o osiągnięciach Unii Europejskiej mówił Jerzy Buzek, były premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego. Morze komunizmu, a my w tym morzu komunizmu w hali Oliwii w Gdańsku na pierwszym zjeździe Solidarności mówiliśmy o samorządnej Rzeczpospolitej - wspominał korzenie ustawy samorządowej nasz gość podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

urna, kartka, ręka, znak
19.04.2024 21:14 Druga tura wyborów samorządowych. Surowe kary za złamanie ciszy wyborczej

Przed nami druga tura wyborów samorządowych. Głosowanie odbędzie się już w niedzielę 21 kwietnia, a z piątku na sobotę zacznie obowiązywać cisza wyborcza. Polacy powinni pamiętać, że za jej złamanie grożą potężne kary finansowe. 

None
05.04.2024 16:47 Ekspercka debata Forum Prawo dla Rozwoju #Law4Growth. Jaki będzie wpływ nowych przepisów na samorządy?

Już we wtorek 9 kwietnia o godz. 14 w Centrum Prasowym PAP (ul. Bracka 6/8 w Warszawie) odbędzie się debata  “Wpływ systemu kaucyjnego na samorządowy system gospodarowania odpadami”. Organizatorem wydarzenia jest Forum Prawo dla Rozwoju #Law4Growth. 

banknoty
26.02.2024 23:16 Samorządy mają czas do 28 lutego, inaczej zapłacą 10 tys. zł kary

Już wkrótce mija ważna data dla samorządów. Tylko do środy, 28 lutego, samorządy gminne mają czas, by przekazać sprawozdania z realizacji Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych (KPOŚK) w 2023 r. Kto nie zdąży wręczyć go regionalnemu zarządowi gospodarki wodnej, zapłaci 10 tysięcy kary. Lepiej się pospieszyć.

Ogródek działkowy
01.02.2024 18:20 Wspaniała informacja dla właścicieli ogródków działkowych. Mogą liczyć na spore pieniądze

Nieodłącznym elementem każdego miasta w Polsce są ogródki działkowe. Służą zarówno do wypoczynku, jak i uprawy owoców oraz warzyw, zaś wielu mieszkańców wiąże z nimi dobre wspomnienia. Mało kto jednak wie, że osoby chętne do utrzymania swojego ogródka w dobrym stanie mogą otrzymać specjalne dofinansowanie.

Wyjmowanie listów ze skrzynki
15.01.2024 14:27 Zignorujesz to wezwanie i dostaniesz grzywnę. Obowiązek dotyczy wszystkich

Początek roku jest okresem, gdy zaczynają być rozsyłane ważne wezwania do setek Polaków. Łącznie otrzyma je ok. 230 tys. osób. Przesyłki otrzyma każdy adresat bez wyjątku, a ich zignorowanie może się skończyć dla odbiorcy źle. Mowa o wysokiej grzywnie, a w niektórych przypadkach - o odwiedzinach policji.

węgiel
19.10.2023 12:22 Tony taniego węgla zalegają na składach. Gminy rozkładają ręce, a czas się kończy

Jak zauważa „Fakt" gminy wciąż borykają się z nadmiarem węgla. Samorządowcy zwrócili się w tej sprawie do Ministerstwa Aktywów Państwowych, jednak zaproponowana opcja wcale nie rozwiązuje problemu.

wynagrodzenie zasadnicze
27.02.2023 19:41 Ogromne podwyżki dla pracowników samorządowych. Niektórzy dostaną prawie 2000 zł więcej

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej podjęło decyzję o znaczącej podwyżce wynagrodzeń dla pracowników samorządowych w Polsce. Wejdą one w życie już w marcu 2023 roku. 

None
23.02.2023 13:27 Likwidacja wielkiej sieci ciepłowniczej. Zapowiadają się spore problemy z ogrzewaniem

Budowana przez 30 lat sieć ciepłownicza, za pomocą której rozprowadzana jest energia z elektrowni Opole będzie likwidowana. Odbiorcy ciepła mają kilka lat na znalezienie alternatywy. 

portfel-pieniądze-biznesinfo (1)
09.02.2023 09:51 Rekordowy wzrost podatku od nieruchomości. Samorządy łatają budżety

W 2023 r. wzrosło wiele opłat. Skok cen za prąd i gaz już teraz nadwyręża portfele Polaków, a to jeszcze nie koniec. Niektóre samorządy zdecydowały się maksymalnie podnieść stawki podatku od nieruchomości.Właściciele nieruchomości w całej Polsce dostają listy od samorządów, w których są informowani o kwocie tegorocznej należności. Samorządy zdecydowały się na rekordowe podwyżki - informuje „wprost.pl".

węgiel-kamienny-east-news
04.11.2022 11:10 Rząd przelewa mniej pieniędzy samorządom, niż potrzebują. Pierwsze problemy z dystrybucją węgla

Jeden z urzędników Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach ostrzegł gminy, że może zabraknąć pieniędzy na dodatki węglowe. Wojewoda na zwołanej konferencji prasowej zaprzeczył tym doniesieniom oraz zwolnił pracownika odpowiedzialnego za treść pisma.

skład opału-węgiel-ceny węgla-biznesinfo
28.10.2022 18:24 Wiadomo kto będzie kupował węgiel od gmin i ile. Są ścisłe zasady

W czwartek Sejm przyjął ustawę, w myśl której Polacy będą mogli nabywać węgiel od władz samorządowych. Możliwość kupienia węgla od gminy jest jednak poddana pewnym ograniczeniom. Po długich rozmowach między przedstawicielami władzy centralnej i reprezentantami samorządów zapadły pewne ustalenia, które jasno tłumaczą kto i ile węgla będzie mógł zakupić w preferencyjnych cenach.

węgiel
22.10.2022 14:00 Gminy już sprawdzają zapotrzebowanie na węgiel

Przepisy o maksymalnej cenie węgla dla samorządów jeszcze nie weszły w życie. Tymczasem jak podaje Portal Samorządowy, gminy już przygotowują się do zaopatrywania w węgiel.

Mateusz Morawiecki
14.10.2022 13:44 Samorządy zajmą się sprzedażą węgla. Morawiecki i Sasin przedstawili szczegóły projektu

Mateusz Morawiecki oraz Jacek Sasin podczas konferencji prasowej zdradzili szczegóły ustawy dotyczącej dystrybucji węgla przez samorządy. Samorządy mogą już zająć się dystrybucją, choć ustawa jeszcze nie trafiła do Sejmu.

Jarosław Kaczyński
12.10.2022 20:56 Jarosław Kaczyński o proteście samorządowców. Jego zdaniem łaski nie robią

Prezes PiS Jarosław Kaczyński w Puławach zapewnił, że węgiel będzie tańszy i nikomu nie będzie zimno. Kaczyński odniósł się również do sprzeciwu samorządowców, którzy nie chcą pomóc w zapewnieniu Polakom opału na zimę.

Jacek Sasin
05.10.2022 13:34 Marszałek Senatu Tomasz Grodzki o dystrybucji węgla przez samorządy. Wyraz kapitulacji rządu

Wicepremier Jacek Sasin wezwał samorządy, by pomogły w dystrybucji węgla. Marszałek Senatu Tomasz Grodzki uznał, że to próba złapania samorządów w pułapkę, aby odpowiadały za sprzedaż czegoś, czego nie ma.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:13 49 województw na nowo? Rząd zapowiada deglomerację i wynoszenie instytucji z Warszawy

Deglomeracja, dobre, duże inwestycje i mądra polityka klimatyczna w miastach, poprawa jakości powietrza, to nasze największe wyzwania na najbliższe lata - cytuje Jadwigę Emilewicz PAP. Oprócz kwestii klimatycznych Ministerstwo Przedsiębiorczości zwraca również uwagę na stworzenie lepszych warunków egzystencji w średniej wielkości miastach, ale także w wojewódzkich.

PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Warszawa Plac Bankowy N/Z Ratusz, siedziba: Wojewoda Mazowiecki, Mazowiecki Urzad Wojewodzki, Wojewodzka Komisja do Spraw Orzekania o Zdarzeniach Medycznych, Sejmik Wojewodztwa Mazowieckiego, Urzad Marszalkowski Woje
22.03.2022 08:32 Ile zarabia radny miejski? Takich kwot się raczej nie spodziewałeś

Z tego artykułu dowiesz się:Ile zarabia radny miejskiW jaki sposób obliczane jest uposażenie radnego miejskiegoCzy może on liczyć na dodatkowe benefity

biznesinfo-1
22.06.2021 02:00 Woda coraz większym problemem. Już 100 gmin wystosowało ważny apel

W związku z brakiem deszczu aż 100 polskich gmin apeluje do Polaków o oszczędzanie wody. Władze samorządowe zwracają się do mieszkańców, by ograniczyć jej zużycie jedynie do dwóch celów.Z tego artykułu dowiesz się:100 gmin apeluje, by ograniczyć użytkowanie wodyDo jakich celów mieliby się ograniczyć PolacyCzy grozi nam wodny "blackout"

Fot. Jan Bielecki/East News, Warszawa, 12.07.2020. Polacy glosuja w drugiej turze wyborow prezydenckich 2020.
14.06.2021 02:00 Konrad Fijołek nowym prezydentem Rzeszowa. Są już oficjalne wyniki wyborów

Konrad Fijołek został nowym włodarzem Rzeszowa. Kandydat wspierany przez kilka ugrupowań partyjnych zmiótł konkurencję w pierwszej turze.Z tego artykułu dowiesz się:Z jakim wynikiem wygrał Konrad FijołekCo powiedział po wyborach

Polska województwa mapa
02.06.2021 02:00 Województwo środkowopomorskie obietnicą PiS od 2007 roku. Wielu już zapomniało

Województwo środkowopomorskie to głośna obietnica PiS, której do tej pory nie udało się zrealizować. Mimo upływu lat idea utworzenia odrębnej jednostki administracyjnej jest nadal żywa w Koszalinie i Słupsku. Szanse na zrealizowanie planu są jednak niewielkie.Z tego artykułu dowiesz się:Od kiedy PiS zapowiada województwo środkowopomorskieJak do tego pomysłu odnosili się obywateleCo na temat mówi koszaliński poseł PiS Paweł Szefernaker

Burmistrz samodzielnie rozebrał garaż
27.05.2021 02:00 Za rozbiórkę garażu zażądali 25 tys. zł. Burmistrz stwierdził, że sam może to zrobić

To jak to jest brać sprawy w swoje ręce pokazał ostatnio burmistrz Lublińca Edward Maniura. Gdy okazało się, że za rozbiórkę garażu firmy życzą sobie ponad 20 tys. zł, samorządowiec postanowił sam wziąć się za robotę.Z tego artykułu dowiesz się:Burmistrz Lublińca samodzielnie dokonał rozbiórki garażuJakiej stawki życzyły sobie za to firmyIle miastu udało się zaoszczędzić dzięki zaradności burmistrza

uścisk dłoni pxhere
18.05.2021 02:00 Partnerstwo publiczno-prywatne szansą dla firm poszkodowanych przez COVID-19

Przezwyciężenie koronaryzysu to wyzwanie nie tylko dla przedsiębiorców, lecz także dla władz samorządowych. W odbudowie i rozwijaniu nowych inicjatyw dobrym modelem współpracy może okazać się partnerstwo publiczno-prywatne (PPP). Dzięki położeniu nacisku na usługi, a nie wytwory, drugi oddech mają szanse złapać branże najbardziej dotknięte przez koronawirusa.

Pixabay/skyradar
22.04.2021 02:00 Podatek od psa 2021. Kto i do kiedy musi go zapłacić?

Podatek od psa to opłata, którą muszą przekazywać niektórzy właściciele czworonogów. Za ściąganie należności odpowiada gmina, która ustala również jej stawki. Jedni zapłacą 70 zł, drudzy - 40 zł, a pozostali - wcale.Z tego artykułu dowiesz się:Czym jest podatek od psaDo kiedy trzeba go opłacićJakie są stawki w poszczególnych gminach

  • 1
  • 2